flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 39 (1233). Анонс публікацій

25 вересня 2015, 14:32

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 39 (1233). 26 вересня - 2 жовтня 2015 р.



Судова влада

П’ять місяців суддівська спільнота чекала важливої події — ХІІІ з’їзду суддів. Однак за тиждень до запланованого заходу Рада суддів натиснула на гальма: перенесла дату його проведення з 24—25 вересня на 11—12 листопада (13-е — резервний день). Підставою для прийняття такого рішення стало недотримання вимоги закону щодо обрання делегатів на альтернативній основі. А от експерти сперечаються, чиї ж організаційні помилки насправді призвели до необхідності відкласти форум. Докладніше у статті -«Безальтернативний» недогляд.

Побоювання деяких парламентарів, що новий склад Вищої ради юстиції затягуватиме розгляд висновків Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, не виправдались. Як обіцяють у колегіальному органі, перші подання про звільнення законників за порушення присяги можуть бути направлені до парламенту вже на початку жовтня. Детальніше про це дізнайтесь з матеріалу "Режим економії часу".

Якщо раніше служителі Феміди сприймали рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів про усунення від розгляду справ у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності як вирок, то нині все частіше

їх оскаржують. У Вищому адміністративному суді проаналізували практику розгляду спорів цієї категорії та дійшли висновку: під час вирішення питання про відсторонення від посади ВККС можна вважати органом, який здійснює судову функцію. Про це читайте у статті "Відійти від класики".

Реформи

Сьогодні лише лінивий не прагне реформувати правову систему. З усіх сторін лунають численні зауваження та пропозиції, а чиновники змінюють профільні правові акти кожен на свій лад. Курс на очищення і перезавантаження закладається навіть у гучні назви документів. Чого лише варті заголовки законів «Про очищення влади», або «Про забезпечення права на справедливий суд». Однак основні проблеми залишаються. Те, в чому вони полягають, знають адвокати, які опиняються на передовій юридичного фронту. Хто чинить тиск на судову владу? Як правоохоронці «оминають» приписи Кримінального процесуального кодексу щодо рівності сторін? Про те, чому з людей і досі «вибивають» зізнання та яким має бути сучасний захисник, аби працювати в умовах сьогодення, «ЗіБ» розповів адвокат ВО «Свобода», АО «Бондарчук, Кізін та партнери»Сидір Кізін.

Чергова презентація змін до Основного Закону в частині «Правосуддя» хоч і відбулась в урочистій обстановці, втім, навряд чи задовольнила інтерес пересічних володарів мантій стосовно їх подальшої долі. Виявилося, що метою «громадських обговорень» був не обмін думками, а ще одна спроба довести доцільність і конструктивність майбутніх перетворень. Вирішили не вдаватися в деталі й запрошені на зустріч іноземні експерти. Про це

читайте у матеріалі "До змін без подробиць".

Військові суди

В Україні дедалі ширше ведеться дискусія про необхідність повернення військових судів. Водночас для того, щоб вони могли не лише ефективно працювати, але й не порушували права громадян, необхідно вивчити як практику Європейського суду з прав людини, так і досвід країн Старого світу. Також слід врахувати і особливості роботи в умовах бойових дій, а значить, підвищеного навантаження.

Про це читайте у статті "Дві сторони контролю" Євгена Сидорова, судді Шевченківського районного суду м.Києва; колишнього заступника голови Військового місцевого суду Хмельницького гарнізону.

Юридичні послуги

Співвідношення «ціна — якість» вже не є запорукою успіху компанії на переповненому юридичному ринку. Аби стати помітним для споживача, потрібно вкладати кошти у сервіс та репутацію. Правники ж не надто переймаються із цього приводу, адже впевнені в тому, що кожен зможе знайти свого клієнта.

Детальніше у статті "Формула успіху".

Судова практика

Скасовуючи рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд посилається на докази, надані позивачами лише під час оскарження. Відсутність цих доказів на попередньому розгляді апеляційний суд виправдовує поважною причиною, що порушує принцип змагальності сторін у процесі.

Це питання у статті "Стягнення з відступним" аналізує Андрій Росоха, суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області.

Реалізуючи положення інституту перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, захисник інколи стикається як із практичними, так і теоретичними проблемами. Розглянемо на прикладі однієї справи, що спричиняє такі труднощі, а також яким чином можна підвищити ефективність цього інституту.

Про це ви дізнаєтесь з матеріалу "Пінг-понг із нововиявленими обставинами" Андрія Капшука, керуючого партнера АО «Сила закону».

Кредитні історії

Однією з умов співпраці з Міжнародним валютним фондом було створення реєстру кредитних історій. Нині в Україні функціонує низка подібних структур, але їхня діяльність, схоже, не задовольняє міжнародних кредиторів. Та й банки не можуть бути впевнені, що, звертаючись до них, отримають повну інформацію про своїх клієнтів. Докладніше - "Розкриття позикової таємниці".

Закон і Бізнес