Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини звернулась до Міністерства соціальної політики України з пропозицією вжити заходів реагування для забезпечення права пенсіонерів з числа державних службовців на належне пенсійне забезпечення з урахуванням усіх складових заробітної плати.
Як повідомили "ЗіБ" у омбудсмена, до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходять звернення пенсіонерів з числа державних службовців щодо забезпечення їхнього права на належне пенсійне забезпечення відповідно до ухвалених на їхню користь судових рішень. Йдеться про перерахунок розміру пенсій з урахуванням усіх складових заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески, та застосування при цьому відсоткового показника заробітної плати, визначеного законодавством, чинним на момент первинного призначення пенсії.
Як встановлено у ході проваджень за цією категорією звернень, при призначенні пенсій заявникам відповідно до Закону України «Про державну службу» органами Пенсійного фонду України не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки та на вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески згідно із законодавством, що змусило їх звертатись за захистом своїх прав до суду.
На виконання рішень судів, ухвалених у таких
справах на користь пенсіонерів, органами Пенсійного фонду України проводиться перерахунок пенсії з урахуванням зазначених вище виплат, однак при перерахунку застосовується відсотковий показник заробітної плати, чинний на момент перерахунку пенсії, а не на момент її первинного призначення. Аналогічної позиції дотримується і Міністерство соціальної політики України.
У поданні Уповноважений наголошує, що не погоджується з такою позицією органів Пенсійного фонду України та Міністерства соціальної політики, адже, ухвалюючи позитивні рішення на користь позивачів у справах щодо зобов’язання органів Пенсійного фонду провести перерахунок пенсій з урахуванням додаткових виплат, суди відновлюють порушене право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі, порушене внаслідок неправомірного неврахування сум зазначених вище виплат при призначенні пенсії.
Отже, оскільки право на призначення пенсії в розмірі, розрахованому з урахуванням додаткових виплат, виникає саме в момент її первинного призначення (що й підтверджується судами), цілком логічним у такому випадку є застосування при перерахунку пенсії на виконання рішень судів відсоткового показника заробітної плати, чинного саме на момент первинного призначення пенсії.