Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 6 (1252). 6 - 12 лютого 2016 р.
Судова реформа
Нещодавно відбулися установчі збори нового об’єднання служителів Феміди — Асоціації розвитку суддівського самоврядування. Її очолив суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Він пояснив «ЗіБ», навіщо було створювати ще одну громадську організацію володарів мантій, чому АРСС не конкуруватиме з Радою суддів, як вона сприятиме зростанню попиту на правду про суд. Також В.Кравчук розповів, хто фінансуватиме новостворену асоціацію та яку репутацію потрібно мати законникам, аби долучитися до роботи в АРСС.
Наприкінці минулого року Вища рада юстиції проголосувала за внесення подання про звільнення судді Шевченківського райсуду м.Києва Наталії Сіромашенко за порушення присяги судді. «ЗіБ» вирішив поспілкуватись із суддею та дізнатись, як вона оцінює позицію колегіального органу та як планує захищати свої права.
Півтора тижня відділяють суддів від початку первинного кваліфікаційного оцінювання. У лютому—березні перевірку пройдуть 100 осіб — претендентів на посади суддів безстроково. Якщо оцінювання відбуватиметься такими темпами, то фінішує воно в найкращому
випадку через років 3—4, а в найгіршому — через 6 чи більше. І проводитимуть «кваліфревізію» вже нові члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Можливо, за зовсім іншими правилами. Про це читайте у статті "Час на очищення".
До останнього часу знайомитися з матеріалами дисциплінарної справи у Вищій раді юстиції могли лише судді. Перша спроба забезпечити у цьому питанні принцип змагальності набула скандального розголосу. Адвокату скаржника оголошено попередження за публікацію одного з документів. Деталі -"Свобода проти авторитету".
Конституція
Верховна Рада все ж скористалася «часовим проваллям» у Конституції й схвалила зміни до неї в день, коли мала б відкрити чергову сесію. Так збіглося, що саме 2 лютого у США і Канаді відзначається народне свято — день бабака, що дозволило українським нардепам поіронізувати над таким регламентним вивертом. Докладніше про це - "День бабака і Конституція".
У практиці Конституційного Суду стався безпрецедентний випадок: одразу 10 суддів додали окрему думку до позитивного висновку №1-в/2016. Причому в них не тільки повторюються ті зауваження, що висловлювали правники, зокрема на сторінках «ЗіБ», а й звертається увага на нові небезпеки від ухвалення проекту №3524. Про це читайте у матеріалі - На 10 «за» — 10 застережень.
Вищий адміністративний суд просить народних депутатів урахувати його зауваження та пропозиції до законопроекту про внесення змін до Конституції в частині правосуддя. ВАС уважає, що окремі положення документа
можуть загрожувати незалежності системи адміністративної юстиції. А це, у свою чергу, призведе до порушення прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб. Детальніше - "ВАС забив на сполох".
Судова практика
Цивільний процесуальний кодекс регулює не тільки процедуру розгляду справ, а й дотичні відносини, зокрема послуги поштового зв’язку. Як відомо, розгляд справи відбувається з обов’язковим повідомленням осіб, які беруть у ній участь. Тому дотримання процесуальних прав громадян та юридичних осіб залежить від добросовісності виконання працівниками державного підприємства «Укрпошта» вимог закону щодо забезпечення вручення судових повісток.
Над цим питання у статті "Листоноша двічі не дзвонить" роздумує суддя Апеляційного суду Львівської області Надія Шумська.
Договір факторингу небезпідставно можна назвати модифікованим варіантом уступки вимоги. Однак, якщо порівнювати із загальними правилами про цесію, він має низку істотних відмінностей, які судді враховують при розгляді справ про стягнення заборгованості за кредитним договором у разі відступлення права вимоги шляхом факторингу.
Цей аспект у матеріалі "Хочеш грошей — збирай докази!" аналізують Світлана Кругова, суддя судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Харківської області, та Анастасія Ісмагілова, провідний спеціаліст відділу судової статистики та узагальнення судової практики Апеляційного суду Харківської області.
Бізнес
Готуючи проекти, спрямовані на регулювання лобістської діяльності, законотворці намагаються скопіювати модель, яка існує в окремих західних країнах. Водночас автори таких ініціатив не завжди розуміють, чи зможуть ці механізми працювати в наших реаліях. Особливо з огляду на поширення в Україні корупційних зв’язків, які не тільки «дешевші», а й ефективніші за складний процес лобіювання.
Про це читайте у статті "Слово замість корупції" Максима Бризіцького, помічника судді Львівського апеляційного адміністративного суду, аспірантп кафедри теорії та філософії права ЛНУ ім.І.Франка.
У Верховній Раді спробують подолати корупцію у фіскальних органах. Серед інших заходів на виконання такої амбітної мети в Україні планують створити інститут податкових консультантів, щоб зменшити контакти між платниками і працівниками податкового органу. Детальніше - "Поради коштують недешево".
Антимонопольний комітет отримав від Асоціації правників України низку коментарів та пропозицій щодо проекту закону «Про захист економічної конкуренції». Це остання можливість відшліфувати запропоновані Кабміном новели, перш ніж вони потраплять до парламенту.
Деталі у статті "Або розслідуй, або голосуй!".