Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 9 (1255). 27 лютого - 4 березня 2016 р.
Судова влада
Зазвичай представники судової влади не надто щедрі на коментарі та інтерв’ю. Однак ситуація поступово змінюється: володарі мантій стають відкритими для спілкування. Навіть самі запрошують журналістів на інтерв’ю, адже розуміють: якщо й далі мовчатимуть, судова система назавжди залишиться цапом-відбувайлом. Так, суддя Вищого адміністративного суду Олег Кравцовзапросив «ЗіБ», аби поговорити про реформування Феміди, напружені відносини між трьома гілками влади, причини терплячості володарів мантій та про те, хто і навіщо хоче підпорядкувати суди.
Упродовж минулого року Асоціація суддів України провела кілька конференцій, спрямованих на підвищення кваліфікації суддів та внесення ефективних змін до законодавства. У зв’язку із цим «ЗіБ» вирішив обговорити з президентом цього громадського об’єднання, суддею Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Оленою Євтушенко подальшу долю висловлених на заходах пропозицій. Також ми розглянули розвиток суддівських асоціацій, користь від обміну досвідом з іноземними спеціалістами та подальші перспективи діяльності АСУ.
За ініціативи Ради суддів буде визначена середня вартість однієї справи. На думку «самоврядників», це потрібно для того, щоб запровадити єдині нормативи витрат на утримання судів. А ще — аби уникнути непропорційного фінансування храмів Феміди. У свою чергу Державна судова адміністрація пропонувала відкласти розгляд питання щодо запровадження нового механізму обчислення кошторисних потреб Феміди. РСУ не погодилася. Докладніше - "Справа в ціні".
Представники всієї судової системи зібралися під одним дахом — у Кловському палаці, аби обговорити результати діяльності Феміди в минулому році. Очевидно, захід мав на меті продемонструвати єдність судової влади. Проте деякі деталі зустрічі наштовхували на геть інші думки. Крім підсумків роботи, учасники зібрання говорили про плани на майбутнє, реалізація яких повинна покращити якість розгляду справ та забезпечити гарантії суддівської незалежності. Однак, як виявилося, запропоновані реформаторами зміни можуть мати неочікувані наслідки. Про це читайте у статті "Зміни зі зворотним ефектом".
Служителі Феміди першими в країні визначили алгоритм того, як виявляти, запобігати та вирішувати конфлікт інтересів. Суддям запропонують подати декларацію про приватні інтереси, в якій міститиметься інформація щодо членів сім’ї, близьких та інших осіб, зв’язки з котрими можуть спричинити конфлікт інтересів. А от Рада суддів, яка зобов’язана врегульовувати складні ситуації, може навіть рекомендувати позбавити законника мантії або відкликати з посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Деталі - "Зізнатися в небезпечних зв'язках".
У парламенті наголошують, що позбавлення помічників суддів статусу державних службовців може відкрити перед ними «комерційні» перспективи та призвести до зростання корупційних ризиків у судах. Хоча, можливо, така аргументація — відволікаючий маневр, який має зберегти за помічниками їхні нинішні цілком законні гарантії. Докладніше -"Повернення на службу".
Конституція
Сьогодні жваво обговорюються розроблені зміни до Конституції та приймаються законопроекти, покликані наблизити судочинство до євростандартів. Про це та інші негаразди йшлося під час робочої наради, що відбулася у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ. Про це читайте у матеріалі "Все впирається в гроші".
Процес
Не секрет, що очікування реформи судової системи набридло всім, включаючи самих служителів Феміди. Однак терпець у незадоволених системою уривається. Щоб не випробовувати його більше, в Міністерстві юстиції запропонували альтернативу — створити на рівні Вищого господарського суду палату арбітрів. Докладніше - "Касація по-міністерськи".
Прописуючи обмеження на відеозйомку в судовому засіданні, законодавець не врахував розвитку ринку технічних засобів. Як наслідок, особи, які не тільки знають право, а й користуються сучасними гаджетами, можуть без зайвих труднощів обходити заборони та в разі потреби обгрунтовувати свою позицію перед судом.
Над цим питанням у статті "Кримінальна відкритість" роздумує Володимир Фурман, адвокат практики кримінального права АО «Артіус».
У 2015 році Верховний Суд прийняв кілька постанов, у яких викладені правові позиції щодо застосування ч.3 ст.8 закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» як такої, що містить вичерпний перелік судових рішень, які підлягають оскарженню в касаційному порядку. Зокрема, наголошується, що інші постанови апеляційного суду в справах про банкрутство, які не вказані в цьому переліку, не можуть бути предметом касаційного перегляду. Чи відповідають такі позиції закріпленим у Конституції принципу верховенства права та праву на справедливий суд у розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод?
Детальніше про це читайте у статті "Вдаримо рішеннями по Конституції!" Леоніда Талана, арбітражного керуючого, адвоката, к.ю.н., м.Дніпропетровськ.
Іпотека
Що робити, якщо кредитний договір та договір іпотеки були укладені до набрання чинності останніми змінами до закону «Про іпотеку», а фактична реалізація предмета іпотеки відбулася після цього? У такому разі завдяки дещо неоднозначній практиці найвищого судового органу в законних представників у справі з’являється простір для маневру.
Це питання у статті "Дія іпотечних торгів у часі" аналізує Роман Вітюк, юрист, м.Київ.
Адвокатура
Адвокати продовжують бити на сполох: такого масштабного порушення їхніх прав, як вони стверджують, за останні 20 років не було. Системність таких дій, на їхню думку, говорить про скоординовану роботу правоохоронців. З урахуванням цього ситуація потребує дій у відповідь. Тож свій месидж щодо необхідності змін адвокати адресують Президенту. Деталі -"В групі ризику".