Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За результатами таємного голосування Вища рада юстиції одностайно прийняла рішення внести подання до Верховної Ради України про звільнення Меркулової Тетяни Володимирівни з посади судді апеляційного суду Харківської області за порушення присяги судді. Рішення прийняте після розгляду рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 березня 2015 року стосовно дій судді у справі щодо незаконного переміщення через державний кордон України іноземної валюти, а саме: 50 млн російських рублів, 1,0755 млн євро та 2,7 млн доларів США.
Готівкова іноземна валюта була виявлена 9 жовтня 2013 року під час митного огляду в зоні митного контролю МАПП «Гоптівка» Харківської митниці Міндоходів у багажному відділенні на дні паливного бака автомобіля «Тоуота Land Cruiser Ргаdо» під керуванням громадянина Російської Федерації К. Під час митного оформлення вказаного автомобіля громадянин РФ обрав спрощений порядок проходження митного контролю («зелений коридор»). Такі дії мали ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України.Справу було направлено до суду.
Утім, постановою Київського районного суду міста Харкова від 19 грудня 2013 року провадження у справі було закрито за відсутності в діях громадянина РФ К. складу адміністративного порушення митних правил, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що К. не був власником автомобіля та готівкової іноземної валюти, яка провозилася через державний кордон України, та фактично визнав право власності на них за іншим громадянином РФ на підставі угоди купівлі-продажу автомобіля. Вилученуготівкову іноземну валюту та автомобіль було повернуто іншому громадянинові РФ.
В апеляційних скаргах органи прокуратури та митниці – державні органи, – вказалина неправильну оцінку доказів, невідповідність висновків суду першої інстанції дійсним обставинам справи, просили оскаржувану постанову скасувати та винести нову, якою визнати громадянина К. винним у порушенні митних правил.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України у своєму рішенні встановила, що суддя Меркулова Т.В. при перевірці законності постанови судді місцевого суду не виконала своїх обов’язків щодо справедливого та безстороннього розгляду і вирішення судової справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства, чим порушила присягу судді.
За результатами голосування на засіданні Вищої ради юстиції доповідач із вказаного питання – член Вищої ради юстиції Тетяна Малашенкова зазначила: «Члени Вищої ради юстиції погодилися, що суддя Меркулова Т.М., фактично не здійснюючи перегляду справи, не вчинивши дій щодо надання оцінки наявним у матеріалах справи доказам, констатувала правильність висновків суду першої інстанції, при цьому не навела жодних мотивів своєї позиції та не спростувала викладених у апеляційних скаргах доводів». За словамиТ. Малашенкової, підставою для звільнення судді стала невмотивованість рішення.
Вища рада юстиції констатувала, що викладені в рішенні Комісії відомості знайшли своє підтвердження під час проведення перевірки, а зазначені вище дії судді Меркулової Т.В. фактично свідчать про грубе порушення принципу безсторонності, що вказує на упередженість і необ’єктивність під час розгляду адміністративної справи та викликає сумніви в її чесності та непідкупності.
Нагадаємо, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглянула дисциплінарну справу, відкриту за заявою в.о. прокурора Харківської області, як стосовно судді першої інстанції, яка розглядали цю справу, – судді Київського районного суду міста Харкова Шмадченко С.І., так і стосовно судді апеляційного суду Харківської області Меркулової Т.В., та прийняла рішення від 24 березня 2015 року про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення вказаних суддів з посад з підстав, передбачених пунктом 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України (за порушення присяги судді).
Не погоджуючись із рішенням Комісії, судді оскаржили рішення ВККСУ в судовому порядку. Постановою Вищого адміністративного суду України від 27 липня 2015 року у задоволенні адміністративного позову Меркулової Т.В. до Комісії про визнання протиправним і скасування рішення Комісії відмовлено. Водночас постановою Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2015 року адміністративний позов Шмадченко С.І. задоволено, рішення Комісії в частині направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді Шмадченко С.І. з підстав, передбачених пунктом 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України, скасовано.