Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Позов про стягнення грошових коштів (безпідставно набутих сум соцвиплат), які стали власністю одержувача, що свідчить про частноправовом, а не публічне характері правовідносин, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства
Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних та адміністративних справах 30 березня 2016 розглянув справу № 6-495 цс 16за позовом управління соціального захисту населення Першотравневої районної держадміністрації Миколаївської області до одержувачкою соцдопомоги для малозабезпечених сімей про повернення надміру сплачених коштів. Позов був поданий у зв'язку з тим, що при черговому зверненні за допомогою було виявлено, що одержувачка давно успадкувала земельний пай, який був переданий в довгострокову оренду.
При розгляді Суд сформував правову позицію щодо підвідомчості подібних справ.
Згідно ч. 4 ст. 50 КАС громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;
4) про обмеження реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, встановлених законом.
Отже, вони можуть бути відповідачами за позовом суб'єкта владних повноважень тільки у випадках превентивного (попереднього) судового контролю за рішеннями, діями органів влади, при реалізації своїх владних управлінських повноважень, які можуть порушити права або свободи фізичних або юридичних осіб.
У справі, що розглядається, позов був заявлений про стягнення грошових коштів, які стали власністю громадянки, і, на думку позивача, були придбані нею безпідставно, що свідчить про частноправовом, а не публічне характері правовідносин, що виникли між сторонами.
У переглядається справі суд касаційної інстанції дійшов помилкового висновку про припинення провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 205 ЦПК (справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства).
Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .