flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Штурм Верховного Суду: як це було

08 квітня 2014, 11:41
7 квітня, в 11.00 мав відбутися XII позачерговий З'їзд суддів України . Глава Ради суддів України ще раніше на двох зірваних засіданнях Ради заявив , що немає сенсу проводити з'їзд , зокрема , у зв'язку з очікуваним прийняттям завтра Закону про люстрацію (проект № 4378-1 ) .
Пропонуємо Вашій увазі своєрідну хроніку з місця подій.
Близько 10.20 біля будівель Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (за адресою П.Орлика , 4 ) збираються люди в камуфляжі з нашивками Самооборони і Правого сектора. На дверях ВССУ приклеєний плакат « Вімагаєм судової реформи . З'їзд Суддів позбав после ухвалення 4378-1 ».
Далі по вулиці , біля Кловського палацу , в якому і мав відбутися з'їзд , зібралися мітингувальники , що вимагають люстрації суддів. На платформі Автомайдану виступає переодягнений у суддівську мантію людина, що представилася звичайним київським суддею , виносили неправосудні рішення і очікують люстрації. У будівлю Верховного Суду нікого не пускають.
Ближче до 11.00 , коли делегатів запустили з іншого входу , мітингувальники активізувалися і почалися штурмувати будівлю Суду , перелазячи через паркан. За кілька хвилин біля дверей Верховного Суду зібралося кілька десятків людей , які вимагають, щоб судді покинули будівлю.
До того часу охорона вже відкрила ворота і дозволила увійти всім бажаючим.
Після того як двері ВСУ відкрилися , деякі мітингуючі спробувала увійти всередину. З поперемінним успіхом люди то входили , то виходили. Практично відразу був сформований « коридор ганьби» , за яким повинні були пройти делегати . Невеликими групами з тимчасовим проміжком в 5-10 хвилин судді поспішали покинути приміщення Суду. Охочих прокоментувати ситуацію серед них не знайшлося.
У зал спробував увійти і Павло Гвоздик , заступник глави ВССУ , голова Ради загальних судів . Його з колегами не допустили навіть до дверей . Ні на запитання журналістів , ні на звинувачення мітингувальників ніхто не відповів. Після невеликого перекуру ця група також незабаром покинула територію ВСУ.
11.05 - Єгор Соболєв з вікна третього поверху Кловського палацу повідомив , що зал , в якому повинен був проводитися з'їзд , порожній і що « ми перемогли ».
Спустившись вниз , пан Соболєв зазначив , що сьогодні у ЗСУ з'їзд проводитися не буде. Для цього в Суді залишиться сотня Самооборони . Більш того , за словами Е.Соболева , всі дії узгоджені з головою Суду Ярославом Романюком .
Відзначимо , деяким пізніше цієї заяви Соболєва Я.Романюк залишив будівлю Суду у супроводі охорони.
Приблизно в той же час вдалося поспілкуватися з Павлом Колесником , суддею господарської палати Верховного Суду України . На питання про те , як суддя ставиться до ситуації , чи буде проведено з'їзд і чи не вважає він , що відбувається тиском на судову владу , пан Колесник тільки знизав плечима: « Я не є делегатом і не уявляв до цього моменту , що тут відбувається. Я не знаю , буде з'їзд чи ні. Зазначу , що для правомочності з'їзду необхідно , щоб він був відкритий головою Ради суддів Василем Онопенком . Чи піде він на цей крок , я не знаю ».
На території Верховного Суду також був помічений Міністр юстиції України Павло Петренко , який прокоментував події останньої години . За його словами , вдалося запобігти російський сценарій захоплення будівлі Верховного Суду України . Все було вирішено мирним шляхом , інакше новини про те , що в Україні захоплюють будівлі ВСУ могло істотно дестабілізувати політичну ситуацію.

Близько 12.00 до журналістів вийшов суддя ВСУ , голова Ради суддів України Василь Онопенко.Отметім , що пан Онопенко активно виступав проти проведення з'їзду 7 -го квітня.
В.Онопенко більш детально розповів , про те як організовувався так і не відбувся з'їзд.
4 квітня 2014 всупереч вимогам Закону «Про судоустрій і статус суддів » голова ради суддів адміністративних судів М.Кобилянський , голова ради господарських судів А. Ємельянов , голова ради суддів загальних судів П. Гвоздик підписали і розіслали делегатам XII позачергового з'їзду суддів України повідомлення про те , що вказаний з'їзд відбудеться 7 квітня 2014 року.
«Фактично ці особи неправомірно привласнили та використали повноваження вищого органу суддівського самоврядування - Ради суддів України . Фактично йдеться про своєрідний заколоті « суддівських генералів» , які були і , як з'ясувалося , залишаються «кров'ю і плоттю » політичного режиму Януковича » , - говорить В.Онопенко.
Слід зазначити , що за словами пана Онопенка , спочатку планувалося провести з'їзд у Київському апеляційному суді , однак там відмовилися. Суддя підкреслює той факт , що хоча люстрація і потрібна суддівському корпусу , але все ж залишаються чесні судді. Зокрема , в неділю відбулася невелика революція сердь суддів господарських судів (нагадаємо , 6 квітня повинна було відбудуться продовження конференції суддів госпсудів , на якій планувалося вирішувати питання про проведення з'їзду 7 -го квітня).
Г- н Онопенко виступає за люстрацію суддівського корпусу. У зв'язку з цим найбільш важливими положеннями проекту № 4378-1 він вважає повне оновлення персонального складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України , а також звільнення голів і заступників голів всіх судів - від вищих до місцевих.
Відзначимо , за словами пана Онопенка , члени ВККС вже написали заяви про відставку , і подібне також має статися у ВРЮ . Таким чином , каже , він на сьогодні було заплановано наповнення цих органів своїми людьми.
В.Онопенко також повідомив , що ще 2 тижні тому розроблявся наступний сценарій щодо суддів Конституційного Суду - на відповідні посади планувалося запропонувати все тих же - П.Гвоздик , А.Ємельянов , М.Кобилянський . Не залишався осторонь цих подій і керівник ВККС - Ігор Самсін , який, за словами Онопенка , також « смикав за мотузочки ».
У разі прийняття завтра ВР закону про люстрацію суддів , В.Онопенко пообіцяв у найкоротші терміни провести засідання Ради суддів України і призначити дату з'їзду вже за новою процедурою . Щоб уникнути можливого блокування засідань , як вже відбувалося раніше , пан Онопенко розмірковує над подачею завтра законопроекту про зменшення кількісного складу Ради до 9 чоловік (зараз - 11). Таким чином , для кворуму буде необхідно 5 членів Ради - зараз рівно стільки суддів у Раді залишаються вірними присязі , за словами В.Онопенка (нагадаємо , на засіданні Ради суддів 4 квітня з'явилися наступні члени Ради - В.Онопенко , Р.Ханова , Т. Козир, Г.Канигіна і В.Щепоткіна ) .
Касаемо планів на майбутнє В.Онопенко зазначає , що зараз є чудова можливість задуматися над судовою реформою. Зокрема , він пропонує ліквідувати ради суддів господарських , адміністративних , загальних судів , які були створені судової псевдо- реформою 2010 р. Таким чином , вважає В.Онопенко , було роз'єднане суддівське самоврядування .
В.Онопенко також звернувся до в.о. Президента , депутатів з проханням забезпечити прийняття законопроекту № 4378-1 .
Відзначаємо , сьогодні на 15.00 заплановано засідання Комітету ВР з питань верховенства права та правосуддя , на якому розглядатиметься законопроект № 4378-1 , підготовлений до другого читання.

Передбачається , що завтра , 8 квітня , даний проект буде розглянутий парламентом і прийнятий в цілому.