flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Люструвати чиновників можна за півроку і без спеціального закону - Кравчук

29 квітня 2014, 15:36
Не маючи фахових юридичних знань, може здаватись, що людина у нас безправна і незахищена. Та насправді це міф. Кожне рішення чиновника є підставою для персональної відповідальності. Справа в тому, що не кожен має сміливість та бажання «воювати», навіть за наявності в арсеналі потужних важелів впливу.


Такі думки стосовно люстрації висловлює в своїй статті «Народна люстрація або Принцип персональної відповідальності» суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук Володимир Кравчук.
«І проблема не в тому, що зброя неефективна, а в тому, що нею не наважуються скористатися. Людину захищає Людина, а не Право»,  - зауважує В.Кравчук.
На думку судді, діюче українське законодавство надає всі можливості для притягнення винних до відповідальності.
Зокрема, оскарження рішень чиновників відбувається до окружного адміністративного суду, якщо відповідачі - органи державної влади чи їх посадові особи, або до загального місцевого суду, якщо відповідачі – органи місцевого самоврядування чи їх посадові особи.
Персоналізація відповідальності чиновника досягається такими процесуальними засобами як залучення чиновника до участі у справі, відшкодування шкоди та судових витрат, судовий контроль за виконанням рішення.
«Використання цих засобів в сукупності істотно вплине на практику розгляду адміністративних
справ, посилить персональну відповідальність чиновників за прийняті рішення» - вважає В.Кравчук.
Окрім того, суддя пропонує ряд новацій, які допоможуть підвищити ефективність механізму персональної відповідальності чиновників.
Наприклад, варто закріпити обов’язкову участь в адміністративній справі керівників державних органів, які прийняли рішення, які оскаржуються до суду, а також обмежити право державного службовця на просування по службі, якщо його рішення, дії чи бездіяльність визнавалися протиправними судом.
«Ці непомітні, на перший погляд, зміни за півроку призведуть до ефекту, співмірного з широкомасштабною люстрацією.  І головне, що кожен, кожен свідомий Громадянин може бути її активним учасником», - пише В.Кравчук.
В чому полягає покроковий алгоритм притягнення чиновника до відповідальності, та яким чином можна підвищити ефективність механізму персональної відповідальності читайтетут.
Закон і Бізнес