Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Конституційний Суд України
Буде розглянуто питання конституційності відсутності права на оскарження рішення місцевого загального суду як адміністративного щодо притягнення до адмінвідповідальності
15 травня КСУ ухвалив провести розгляд справи за конституційним поданням Валерії Лутковської щодо відповідності Конституції положення частини другої ст. 171-2 Кодексу адміністративного судочинства , яка передбачає, що рішення місцевого загального суду як адміністративного у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адмінвідповідальності є остаточним і оскарженню не підлягає. Справа буде розглядатися у формі усного слухання за участю омбудсмана, представника Верховної Ради, представників Верховного Суду України, Вищого адміністративного суду України.
Закон про люстрацію суддів підлягає перевірку на конституційність
У КСУ 19 травня надійшло конституційне подання 76 народних депутатів щодо відповідності Конституції Закону «Про відновлення довіри до судової влади».
Римський статут перевірять на відповідність Конституції України
КСУ 22 травня отримав подання виконуючого обов'язки Президента України, голови Верховної РадиОлександра Турчинова щодо конституційності Римського статуту. Він просить надати висновок щодо відповідності Конституції України Римського статуту Міжнародного кримінального суду , підписаного від імені України 20 січня 2000 року.
Завершено усне слухання справи щодо незаконності госпіталізації недієздатних до психлікарні без рішення суду
КСУ завершив усне слухання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для прийняття рішення за конституційним поданням Валерії Лутковської щодо відповідності Конституції окремих положень Закону про психіатричну допомогу. Омбудсман звернулася до КСУ з клопотанням про визнання, що положення ч.1 ст.13 Закону про психіатричну допомогу в частині, яка передбачає, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатним, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою опікуна, не відповідає положенням ч.1 та ч.2 ст.29 Конституції в тій мірі, в якій воно дозволяє таку госпіталізацію без судового рішення, прийнятого за результатами перевірки обгрунтованості та необхідності такої госпіталізації в примусовому порядку.
Розпочато виробництво щодо офіційного тлумачення повноважень в.о. Президента
КСУ почав провадження щодо офіційного тлумачення того, чи може голова Верховної Ради України, виконуючий обов'язки Президента України, призначати суддів, членів ВРЮ за квотою Президента і подавати в парламент законопроекти про внесення змін до Конституції.
Верховний Суд України
Проаналізовано судова практика застосування законодавства про право власності при розгляді цивільних справ
ВСУ підготовлений Аналіз деяких питань застосування судами законодавства про право власності при розгляді цивільних справ . Роз'яснено, що при розгляді справ цієї категорії судам слід враховувати, що до майнових прав належить, зокрема, право вимоги, яке виникає з приводу володіння, користування і розпорядження майном (наприклад: спадкові права, право вимоги особи за зобов'язаннями, за якими воно є кредитором, виняткові права автора та ін), право вчиняти дії з оформлення права власності на майно.
Доповнено лист про правових позиціях ВСУ, висловлених за результатами перегляду господарських спорів
Вищий господарський суд листом від 20 травня 2014 № 01-06/646/2014 доповнив інформаційний лист від 15 березня 2011 № 01-06/249 «Про постанови ВСУ, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів». Зокрема, роз'яснено, що положення договору, в якому сторони встановили, що позовна давність за вимогами про стягнення неустойки (пені) починає хід не з моменту прострочення платежу, а з дати, яка визначається шляхом зворотного відліку шести місяців з дати звернення з претензією або позовом, суперечить вимогам частини шостої ст. 232 Господарського кодексу , частини другої ст. 260, ст. 261 Цивільного кодексу , оскільки порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за згодою сторін.
Обрано керівництво Науково-консультативної ради
Пленум ВСУ 23 травня обрав керівництво Науково-консультативної ради. Головою призначено Віктор Кривенко , заступником голови - Василь Гуменюк , вченим секретарем - Олександр константою . До Положення про Науково-консультативну раду при ВСУ внесені зміни щодо обрання голови, заступника та вченого секретаря. Відтепер вони обираються з числа суддів ВСУ та працівників апарату суду, які мають науковий ступінь доктора або кандидата юридичних наук, та звільняються Пленумом Суду шляхом відкритого голосування.
Вищий адміністративний суд Ураїни
Роз'яснена юрисдикція адмінсудів
На Пленумі Вищого адміністративного суду 15 травня були прийняті : постанова № 6 , яким внесено зміни до постанови від 20 травня 2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів»; постанову№ 7 про внесення змін до постанови від 25 червня 2009 № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення та примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних з перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні ». Роз'яснено, що юрисдикція адмінсудів не поширюється на публічно-правові спори про скасування арешту на майно, який накладено слідчим суддею або судом по кримінальній справі в порядку, передбаченому главою 17 Кримінального процесуального кодексу . У свою чергу, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення, а також позовні заяви Міграційної служби, органів охорони державного кордону або органів Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства подаються до місцевого загального суду як адміністративного за місцезнаходженням відповідного органу.
Існування адмінсудів запропоновано закріпити в Конституції
На засіданні Пленуму були схвалені законодавчі пропозиції щодо системи судочинства, які спрямовані в Тимчасову спекоміссію ВР з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції. Згідно позиції суддів ВАСУ, частину третю ст. 124 Конституції пропонується викласти в такій редакції: «Судочинство в країні повинне здійснюватися Конституційним Судом України, адміністративними судами та судами загальної юрисдикції». Крім цього, в ст. 125 пропонується окремо прописати організаційну структуру системи адміністративних судів, а саме, вказати, що в системі адмінсудів діють апеляційні та окружні адмінсуди. А судом касаційної інстанції в системі адміністративних судів є Вищий адміністративний суд України.
Припинена пересилання в Крим листів касаемо звернень громадян
ВАСУ тимчасово, у зв'язку з відмовою «Укрпошти» у прийомі поштових відправлень, адресованих кримчанам, призупинив пересилання листів до Криму. Авторам звернень або запитів з АР Крим і міста Севастополя запропоновано крім зворотного поштової адреси додатково вказувати, в разі її наявності, адресу електронної пошти. Інформаційні звернення та запити можна подати у ВАСУ в електронному вигляді за адресою: vasu@vasu.gov.ua.
Вищий господарський суд України
Роз'яснена підсудність справ господарських судів Криму
ВГСУ у листі від 15 травня 2014 № 01-06/615/14 роз'яснив , що рассмотриваются справи господарського суду АР Крим уповноважений господарський суд Київської області, господарського суду міста Севастополя - господарський суд міста Києва, Севастопольського апеляційного господарського суду - Київський апеляційний господарський суд . За тими ж правилами підсудності розглядаються господарськими судами та підвідомчі їм справи, пов'язані з нанесенням шкоди суб'єктами іноземної держави - нерезидентами.ВГСУ вказав, що приписи ст. 12 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підлягають застосуванню щодо справ всіх категорій (включаючи справи про банкрутство) і на будь-якій стадії розгляду справ.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
ВССУ в листі від 7 травня 2014 № 10-644/0/4-14 роз'яснив , що перелік ознак, за якими не може бути привілеїв чи обмежень у реалізації трудових прав громадян, не є вичерпним. Зокрема, неприпустимо порушення рівності трудових прав громадян не тільки на підставі ознак, зазначених у ч. 2 ст. 24 Конституції, ст. 21 КЗпП , п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», а й за ознаками віку, кольору шкіри, іншими фізичними ознаками (вага, зріст, порушення мови, недоліки особи), сімейного стану, сексуальної орієнтації і т.д.
Інші новини
Міндоходів узагальнило судову практику щодо визначення (коригування) митної вартості товарів.
Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправність і скасував рішення позачергового з'їзду адвокатів про обрання членів Вищої ради юстиції Олексія Резнікова, Павла Гречковського і Сергія Балац .