flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЄСПЛ визнав порушення прав судді, звільненого за критику

28 травня 2014, 13:47

 Європейський суд з прав людини у Страсбурзі визнав часткове порушення прав колишнього судді ЄСПЛ від Угорщини Андраша Баки по справі про дострокове припинення його повноважень голови Верховного суду (ВС) Угорщини, говориться в опублікованому у вівторок рішенні суду.



Згідно з рішенням, повідомляє РАПСІ, в квітні 2010 року в Угорщині була прийнята програма конституційної реформи. Бака, який очолював у той час ВС і Національну судову раду, у лютому-листопаді 2011 року висловив свою критичну точку зору на реформи, які стосуються судової влади, включаючи пропозицію відправляти суддів у відставку не 70 років, а в 62 роки.

У грудні 2011 року були прийняті перехідні положення для нової Конституції, згідно з яким наступником ВС ставала Курія, і повноваження голови ВС стікали з моменту набрання чинності прийнятих положень. Таким чином, термін дії повноважень Баки, який повинен був закінчитися 22 червня 2015 року, закінчився в січні 2012 року.

За новими правилами до кандидатів на пост голови Курії ставилась вимога щодо стажу роботи суддею в Угорщині, принаймні, протягом п'яти років. При цьому стаж роботи суддею у міжнародному суді не враховувався, у зв'язку з чим Бака, який пропрацював більше року в угорському суді і 17 років в ЄСПЛ, не міг претендувати на посаду голови Курії.

Бака, зараз працює в Курії суддею у цивільних

справах, звернувся до ЄСПЛ у березні 2012 року, посилаючись на ряд статей Європейської конвенції з прав людини: параграф 1 статті 6 (доступ до судового процесу), статті 10 (свобода вираження поглядів), статтю 1 протоколу 1 (захист власності), статтю 13 (право на ефективний засіб правового захисту) та статтю 14 (заборона дискримінації). Він стверджував, зокрема, що був звільнений у зв'язку зі своєю публічною критикою політики влади щодо судової реформи під час заміщення ним посади голови ВР.

ЄСПЛ, розглянувши скаргу, визнав порушення параграфа 1 статті 6 і статті 10 Конвенції.