flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 23 (1165). Анонс публікацій

06 червня 2014, 15:44

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 23 (1165) від 7 - 13 червня 2014 р.


Судова влада

Відповідно до Закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» судді обирають собі нових очільників. У зв’язку з цим «ЗіБ» поцікавився у нового керівника Вищого господарського суду України Богдана Львова, як йому працюється на адміністративній посаді. За словами пана Львова, до публічності він не звик, завжди думав, що суддя має лише виконувати свою роботу, а не розповідати про неї.

«Pro» без жодного «contra». Судді адміністративних судів та ряд експертіввиступають за закріплення на конституційному рівні триланкової системи адмінсудів, але водночас за відокремлення її від судів загальної юрисдикції. Також пропонують створити Верховний адміністративний суд і звільнитися від впливу Верховного Суду. Науковці, судді та міжнародні експерти наводять багато аргументів «за» запровадження таких новел і жодного — «проти».

Окрім того, судді адміністративних судів вимагають притягнути до відповідальності осіб, які влаштували бійку в Окружному адміністративному суді м.Києва. І тих, хто її не зупинив. З такою вимогою  Рада суддів адміністративних судів звернулася до Генеральної прокуратури та Міністерства внутрішніх справ.

Детальніше про це дізнайтесь в матеріалі:«Покарати за дії та бездіяльність».

В статті «Сам собі фінансист» вказано, що видатки судів України, закладені в спеціальному фонді державного бюджету, торік були повністю забезпечені за рахунок надходжень від сплати судового збору. Причому найбільший внесок у наповнення спецфонду (понад 490 млн грн.) зробили господарські суди першої та апеляційної інстанцій. Такі дані містяться у звіті, поданому до Ради суддів України Державною судовою адміністрацією.

Прокуратура

Засідання Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності цього разу набуло значення історичного моменту. Адже нарешті, попри всі експертні зауваження, таки був погоджений до другого читання законопроект «Про прокуратуру», який повинен кардинально змінити підходи до роботи в цьому органі. Проте деякі депутати були обурені кількістю зауважень Венеціанської комісії, назвавши її рекомендації «експериментом над Україною». Про це читайте в статті: «Прокуратура: унікальна та неповторна».

Юридична практика

Після двомісячної перерви члени Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури знову зібралися на засідання й розглянули кілька десятків скарг на рішення регіональних комісій. Тим особам, які підкріплювали свою позицію доказами, вдалося схилити членів колегіального органу на власний бік, а от скаржникам, котрі керувалися лише емоціями та припустилися процесуальних хиб, не пощастило. Як виявилось, іноді корінь розбрату полягає в міжособистісних

неприязних стосунках. Про це ви дізнаєтесь з матеріалу: «Баталії на вищому рівні,або Як особисті стосунки херсонського захисника та керівництва регіональної ради адвокатів до Києва довели».

Парламент

В статті «Бікамералізм як вимога часу»Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів України, доктор юридичних наук, аналізує питання, дієвості двопалатного парламенту в унітарній державі.

М.Оніщук зазначає, рішенням Верховної Ради створена тимчасова спеціальна комісія з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції. Йдеться не лише про власне вдосконалення Основного Закону, а й про забезпечення легітимізації конституційного порядку. При цьому очевидно, що найвищий законодавчий орган, політичний істеблішмент не можуть не реагувати на запити суспільства, регіональних громад на децентралізацію влади. Сильна держава має будуватися, спираючись не тільки на центральну владу, а й на спільність інтересів усіх регіональних складових країни. В основі цього процесу — перехід до двопалатності парламенту.

Судова практика

За яких умов законодавство й судова практика дозволяють визнавати недійсними договори оренди землі? Відповідь на це питання можна знайти в статті «Територіальні спори» Олега Подцерковного, доктора юридичних наук, професора та Дениса Сіюшова, юриста, м.Одеса.

Закон і Бізнес