Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРЛІГА традиційно пропонує ознайомитися з короткою підбіркою останніх новин судової системи |
Верховний Суд України
У разі затримки розрахунку при звільненні та несвоєчасної виплати зарплати не підлягає стягненню індекс інфляції та 3% річних
На засіданні Судової палати у цивільних справах ВСУ 21 травня 2014 було розглянуто справу № 6-43цс14про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку, індексу інфляції та 3% річних. За результатами розгляду ВСУ зробив правовий висновок, згідно з яким встановлена частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу відповідальність боржника за прострочення виконання грошового зобов'язання (стягнення 3% річних та індексу інфляції) не застосовується до трудових відносин, які виникли у зв'язку із затримкою розрахунку при звільненні працівника і несвоєчасною виплатою зарплати, оскільки такі відносини врегульовані нормами трудового права.
Суд не вправі змінювати дату звільнення працівника
21 травня 2014 при розгляді справи № 6-33цс14 про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу ВСУ дійшов висновку , що суд касаційної інстанції неправильно застосував положення частини першої ст. 235 КЗпП, прийнявши рішення про зміну дати звільнення. Відповідно до частини 1 ст. 235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.Закон не наділяє суд повноваженнями щодо обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені у частині 1 ст. 235 та ст. 240 КЗпП. Встановивши, що звільнення позивача відбулося з порушенням встановленого законом порядку, суд зобов'язаний відновити працівника на колишній роботі.
Позовна давність повинна обчислюватися згідно об'єктивної можливості особи знати про оспорюваних фактах
Розглянувши справу № 6-7цс14 про визнання недійсними постанов правління і ради, а також договорів купівлі-продажу, ВСУ роз'яснив , що за змістом ст. 261 ЦК законодавець виходить не тільки з безпосереднього обізнаності особи про факти порушення його прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Шкода у вигляді втрати товарної вартості автомобіля при недосточності покритті страховки повинна бути відшкодована особою, шкодячи, в загальному порядку
На засіданні Судової палати у цивільних справах 4 червня 2014, розглянувши справу № 6-49цс14 про відшкодування майнової та моральної шкоди, ВСУ дійшов висновку , що власник пошкодженого внаслідок ДТП транспортного засобу має право на відшкодування в повному обсязі завданої йому майнової шкоди.При цьому, якщо цивільна відповідальність особи, яка заподіяла шкоду, була застрахована, але розміру страховки не вистачає для повного відшкодування заподіяної шкоди, у тому числі і в разі встановлення законодавчих обмежень на відшкодування шкоди страховиком, то майнову шкоду у вигляді втрати товарної вартості транспортного засобу повинен бути відшкодована особою, шкодячи, в загальному порядку.
Суд не може відмовити в позові на підставі вибору невстановленого способу захисту
У листі від 1 квітня 2014 ВСУ була проаналізована практика застосування судами ст. 16 ГК про способи захисту законних прав та інтересів. ВСУ заявив про неприпустимість відмови у позові у зв'язку з тим, що позивач, звертаючись до суду, вибрав спосіб захисту, що не встановлений законом або договором для захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права або інтересу. У таких випадках слід виходити із загальних принципів захисту прав, свобод та інтересів, визначених Конституцією і Конвенцією про захист прав людини та основних свобод.
Роз'яснена правова позиція по справі про реалізацію предмета іпотеки на прилюдних торгах
У зв'язку з публікаціями в пресі, що спотворюють сенс висловленого 23 квітня 2014 правового висновку по справі № 6-26цс14 про продаж з публічних торгів іпотечного майна, ВСУ роз'яснив свою правову позицію.Оскільки правовідносини з реалізації іпотечного майна в переглядається справі виникли після 16 жовтня 2011 року (після внесення до ст. 49 Закону «Про іпотеку» змін, які дозволяли здійснювати третя публічні торги із зменшенням початкової ціни предмета іпотеки до 50%), то суд на підставі ч. 3 ст. 2 ГПК дійшов висновку про застосування до цих правовідносин норми ст. 49 Закону «Про іпотеку» в редакції, що діяла на момент здійснення публічних торгів.
Інші новини
Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції при Вищій раді юстиції оголосила про своє створення і початок прийому заяв для проведення індивідуальної перевірки судді.
Засідання зборів суддів Вищого адміністративного суду України відбудеться 10 червня 2014 в 10.00, на порядку денному - розгляд питання про призначення керівництва суду.
Окружний адмінсуд Києва скасував постанову Кабміну про застосування спецзасобів на мітингах.
Мін'юст оприлюднив законопроект про внесення змін до Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», згідно з яким з 1 січня 2016 представництво інтересів в усіх судових процесах будуть вправі здійснювати лише адвокати (з низкою винятків).
Набули чинності зміни Інструкції з організації примусового виконання рішень, згідно з якими за письмовою заявою учасника виконавчого провадження інформаційні повідомлення щодо складання документів можуть направлятися йому каналами факсимільного зв'язку або електронною поштою, а також смс-повідомленням.
З 4 червня 2014 офіційний веб-портал «Судова влада України» і сайт Державної судової адміністрації України зареєстровано в загальнодоступному національному кириличному домені. УКР.
Українська Гельсінська спілка з прав людини проаналізував , як, виходячи з Закону про окупованій території, захистити свої інтереси в суді.