Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У рамках експертної місії, організованої Офісом Ради Європи в Україні та проектом РЄ «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», ВССУ відвідали експерт РЄ з гендерних питань Грета Гобер, національний експерт з гендерних питань Еліна Шишкіна та менеджер зазначеного проекту Андрій Кавакін. Судді ВССУ Алла Лесько таНаталя Квасневська обговорили з представниками місії проблемні питання гендерної рівності у сфері здійснення судочинства.
Як повідомив Андрій Кавакін, метою візиту експертів РЄ до України є вивчення проблематики гендерної рівності й підготовка звіту, на основі якого буде визначено подальші напрями роботи Проекту, зокрема й щодо вирішення цієї проблеми на законодавчому рівні.
Грета Гобер визначила основні аспекти, пов’язані з питаннями гендерної рівності у судовій сфері. Насамперед це доступ жінок до судової системи. Йдеться як про тих, хто звертається до суду за захистом своїх прав, так і про жінок, які працюють у судах. «Ми досліджуємо процес відбору суддів, представництво жінок серед суддів та керівництва, з’ясовуємо, які існують перешкоди на шляху доступу жінок до судової системи та способи їх вирішення. На основі цього напрацьовуємо певні рекомендації з урахуванням досвіду інших країн», – зазначила експерт.
Судді ВССУ Алла Лесько та Наталя Квасневська навели статистичні дані, що свідчать про відсутність упередженого ставлення до жінок при зайнятті ними посад у судових органах. «При доборі суддівських кадрів тестування здійснюється анонімно, тому основну роль відіграє професіоналізм кандидата, а не стать»», – зауважила Алла Лесько.
Водночас судді поінформували, що в судах розглядається незначна кількість справ, пов’язаних з проблемою гендерної рівності. «Є кримінальні справи щодо порушення честі й гідності жінки, але щодо перешкоджання зайняттю певних посад практично немає», – зазначила Наталя Квасневська.
У свою чергу Грета Гобер звернула увагу на статистичні дані міжнародної організації Human Rights Watch, відповідно до яких 35-50% жінок, що потрапляють до лікарні, є жертвами домашнього насильства. При цьому відповідних звернень до суду незначна кількість. «Тому виникає питання, наскільки глибоко у суспільстві вкорінене поняття щодо прийнятності насильства у сім’ї», – поцікавилася експерт.
За словами Алли Лесько, ця проблема потребує дослідження, щоб зрозуміти, чому жінка, яка зазнала насильства, вважає неможливим знайти захист у державному органі. «Тобто існує фактор, який перешкоджає тому, щоб ці звернення стали звичним способом захисту прав жінки. Або вона не бачить правового механізму вирішення, або це її внутрішні переконання, які потрібно подолати. Питання захисту від насильства в сім’ї мають вирішуватися негайно, а не шляхом тривалого розгляду», – підкреслила суддя.
Підсумовуючи обговорення, експерти і судді ВССУ зійшлися на думці, що необхідно створити робочу групу з вивчення питань гендерної рівності та спільно напрацювати механізм невідкладного їх вирішення.