flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЄСПЛ назвав принизливим тримання ув'язнених в клітках

17 липня 2014, 17:13

 Європейський суд з прав людини ухвалив, що тримання заявників в металевій клітці під час судового розгляду у їх справі було принижуючим їх гідність поводженням, яке не могло бути виправдане ніякими міркуваннями.



Такий висновок ЄСПЛ міститься в сьогоднішній постанові Суду, винесеній Великою Палатою по справі Свинаренко і Сляднев проти Росії (скарги № № 32541/08 і 43441/08), повідомляє "ЗіБ" з посиланням на сторінку Європейського суду в Fb.

Європейський Суд з прав людини одноголосно констатував порушення статті 3 (заборона тортур і нелюдського або принижуючого гідність поводження чи покарання) Європейської конвенції з прав людини і порушення статті 6 § 1 (право на справедливий судовий розгляд у розумний строк).

Справа головним чином стосувалося практики тримання обвинувачених, взятих під варту, в металевих клітках під час судових засідань по їхніх справах.

Уряд заявляв, що використання клітки для забезпечення належних умов проведення судового процесу було виправдано тим, що заявники звинувачувалися в злочинах, пов'язаних з насильством, а також, зокрема, колишніми судимостями заявників і побоюваннями, що вони зможуть чинити тиск на жертв і свідків. Погоджуючись з тим, що порядок і безпека в залі суду є необхідною умовою для належного відправлення правосуддя, Суд підкреслив, що засоби для забезпечення такого порядку і безпеки не повинні включати в себе заходи обмеження, які в силу свого рівня жорстокості підпадають під дію статті 3, яка забороняє тортури, нелюдське або

принижуюче гідність поводження або покарання абсолютним чином, тобто що не допускає ніяких виправдань такому поводженню.

Суд взяв до уваги, що розгляд у справі проти заявників проходив за участю присяжних засідателів, що була присутня велика кількість свідків і що слухання були відкритими для публіки. Суд вважає, що той факт, що заявники були піддані цьому поводженню - триманню в клітці - публічно, повинно було підірвати їх репутацію і викликати у них страждання і почуття приниження, безпорадності, страху і неповноцінності. Вони були піддані такому поводженню протягом усього суду над ними, який тривав більше року, з судовими засіданнями, котрі проводили кілька разів практично щомісяця.

Більше того, заявники мали відчувати об'єктивно обгрунтовані побоювання, що їх виставлення в клітці перед судом сформує у суддів, що розглядали їх справу, думку про те, що заявники небезпечні, і тим самим буде підірвана презумпція невинності.

На думку Суду, відповідно до статті 3, використання клітки в даному контексті не може бути виправдане ні за яких обставин. Більше того, Суд зазначив, що аргументи Уряду на користь зворотного твердження - а саме, що використання клітки було виправдано міркуваннями безпеки - були в будь-якому випадку не обгрунтовані.