flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В КС порадились, як вирішувати питання обмеження соцпільг

18 липня 2014, 13:50

 Проблема дотримання принципу соціальної держави під час зменшення соціальних видатків у зв`язку із фінансовою кризою гостро постала перед КСУ в світлі ухваленого в березні 2014 року Закону «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні», що передбачає суттєве обмеження соціальних пільг і гарантій.



На це увагу своїх колег з Європи звернув голова Конституційного Суду України Юрій Баулін під час  робочого візиту в Україну делегації органів конституційної юрисдикції країн Європи, повідомляє «ЗіБ» з посиланням на КСУ.

Нагадаємо, в травні 55 народних депутатів звернулись до КСУ щодо конституційності Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким, зокрема передбачено зміну розмірів виплат на дітей.

Суддя КСУ Михайло Гультай, представляючи своє дослідження на тему скорочення соціальних видатків держави в період економічної та політичної кризи, відзначив, що з позиції конституційного права принцип соціальної держави передбачає насамперед необхідність забезпечення громадянам їхніх соціальних та економічних прав, визначених Конституцією. При цьому він навів правову позицію КСУ, який в одному з рішень вказав: рівень державних гарантій права на соціальний захист повинен відповідати

Конституції України, а мета і засіб зміни механізму нарахування соціальної допомоги – принципам пропорційності і справедливості.

Стосовно порушеної теми іноземні учасники зауважили, що їхні країни також змушені вирішувати аналогічні проблеми. Зокрема Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дайнюс Жалімас відзначив, що в Литві під час кризового перегляду соціальних стандартів у бік зниження головним є дотримання принципу конституційності цього процесу. При цьому обов`язково мають враховуватися такі критерії, як необхідність, пропорційність, недискримінаційність і тимчасовість скорочення соціальних стандартів. Зниження соціальних виплат допускається, але це має бути зроблено так, щоб ситуація розглядалася комплексно, з урахуванням всіх обставин, і при цьому не порушувалася Конституція.   

Як повідомив з цього приводу Голова Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджей Жеплінськи, Конституційний Трибунал  Польщі у зв`язку з економічною кризою 2008 року прийняв рішення про допустимі межі скорочення соціальних гарантій, однак при цьому КТ не має повноважень визначати і гарантувати розміри соціальних виплат, оскільки це виключна компетенція парламенту та уряду. Завдання КТ – стежити, щоб соціальні стандарти не опускалися нижче встановленого Конституцією мінімуму. Позиція Конституційного Трибуналу – тільки забезпечити істину права на соціальне забезпечення, підкреслив  Анджей Жеплінськи.

Відзначимо, під час зустрічі також обговорювались питання застосування конституційними судами практики ЄСПЛ. 

За словами Юрія Бауліна, КСУ використовує практику Євросуду, особливу увагу приділяючи тим справам, де фігурує Україна. Схожого підходу, за словами Голови Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіса Лавіньша, дотримується і Латвія – КС країни вивчає всі справи ЄСПЛ, незалежно від того, проти якої держави вони ухвалені. Головне, щоб були спільні проблеми, правові позиції, зазначив Голова КС Латвії.   

Також дискусія розгорнулась навколо проблеми щодо зміни конституційними судами своїх попередніх правових позицій. Як зазначив Ю. Баулін, ця тема  викликає критику на адресу конституціоналістів. Але з`являється питання:якщо змінюється життя, законодавство, якщо виникають труднощі і кризи, то невже ми повинні твердо стояти на тому, що раніше сказали при благополучному житті, зауважив Голова КСУ.

З цього приводу Дайнюс Жалімас зазначив, що в Литві спеціально узагальнюють і вивчають практику Конституційного Суду, але досі випадків зміни чи скасування його правових позицій не було. «У нас створена доктрина з реінтерпретації рішень КС, але вона жодного разу не застосовувалась, оскільки в цьому не було потреби. Для відхилення від попередніх позицій повинні бути визначені чіткі підстави», - додав Голова КС Литви.

Більше фото з даного заходу тут.