flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЄСПЛ розгляне справу про катування в дитячому садку

28 липня 2014, 16:22

 За те, що дитина не хотіла спати в тиху годину, виховательки клали його на розкладачці в туалеті, де вимикали світло і говорили, що її з'їдять щури.



ЄСПЛ опублікував сьогодні інформацію про комунікування російській владі скарги на тортури 4-річної дитини в петербурзькому дитячому садку («В.К. проти Росії» (VK v. Russia, скарга N 68059/13), повідомляє «ЗіБ» з посиланням на сторінку Європейського суду в Fb.

Вихователька, якій одного разу за прийнятим медсестрою рішенням без погодження з батьками потрібно було закапати всім дітям очні краплі з антибіотиком, в перший раз спробувала зробити це різко закинувши голову В.К., через що потім у нього боліла шия, а вдруге - сіла йому на ноги і спробувала силою змусити відкрити очі. Злякавшись, хлопчик почав чинити опір, і вона побила його по обличчю. З часу цього інциденту дев'ятирічної давності дитина страждає від нервового тику. Крім того, одного разу вихователька замотала його рот скотчем. Він почав задихатися і спробував зняти скотч. Тоді вона зв'язала скотчем дитині руки за спиною. За те, що він не хотів спати в тиху годину, виховательки клали його на розкладачці в туалеті, де вимикали світло і говорили, що його з'їдять щури. Так як одного разу дитина бачила щура в туалеті, то дуже боялась. Іншого разу його залишили стояти протягом усього тихої години роззутим і одягненим тільки в нижню білизну в сусідній кімнаті, де він промерз. Хлопчик розповів все це батькам тільки після того як дізнався, що вони змогли домогтися його переведення в інший дитячий садок. Це сталося після підтвердження скарг матері дитини в частині та застосування заходів дисциплінарної відповідальності до директора, двом вихователькам та медичної сестри.

Із заявою про порушення кримінальної справи мати В.К. вперше звернулася в міліцію у вересні 2006 року. Станом на квітень 2014 вона очікувала розгляду її скарги на чергову постанову про припинення кримінальної справи. Більше двох років вона домагалася порушення кримінальної справи. Їй багаторазово відмовляли, вона домагалася відміни рішень про це. Після порушення кримінальну справу кілька разів припиняли у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 116 (побої) і ч. 1 ст. 156 КК РФ (невиконання обов'язків по вихованню неповнолітнього), за відсутністю події (або складу) злочину, передбаченого ст. 112 КК РФ (навмисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю), за відсутністю події (або складу) якого злочину. Згідно з останнім з постановою про припинення кримінальної справи від 18 березня 2014 року в результаті закапування очних крапель дитині було заподіяно шкоду здоров'ю середньої тяжкості, однак наміру на це в діях виховательок не було.

Поряд з питаннями про те, чи зазнав дитина тортурам, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню в порушення статті 3 Європейської Конвенції, чи несе держава відповідальність за це і чи було відповідне розслідування швидким, ретельним і ефективним, ЄСПЛ поставив перед сторонами розгляду питання про те, виконало чи держава своє позитивне зобов'язання по захисту від такого звернення дітей, які перебувають під її контролем, а також попросив владу надати приклади застосування ст. 156 КК РФ до вихователів і вчителів дитячих садків та середніх шкіл.