flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 31 (1173). Анонс публікацій

01 серпня 2014, 15:18

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 31 (1173). 2 - 8 серпня 2014 р.



Судова влада

Три сотні володарів мантій ще не мають, а 130 — уже не мають права розглядати справи. Проте винагороду за «роботу» отримують. Відповідальність за «зайво» витрачені гроші, які можна було б використати на інші потреби, лежить не на судовій системі. Яку ціну платить держава за те, що інші органи влади вчасно не виконують своїх обов’язків?

Детальніше про це читайте в матеріалі: „Ціна залежності”.

На минулому тижні Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, яким передбачено до 1 вересня 2015 р. провести переатестацію всіх володарів мантій. Чи буде ефективною ця процедура? Чи поверне довіру суспільства до Феміди? За словами Голови Верховного Суду Ярослава Романюка, цей документ породжує лише здивування й запитання без відповідей. З матеріалу„Атестація під знаком питання” ви дізнаєтесь більше про можливу переатестацію суддів.

В той же час судова система України — всупереч задекларованим незалежності, непідзвітності та самоврядності — опинилася у цілковитій залежності від дій, а точніше бездіяльності, інших гілок влади. Непризначення членів Вищої ради юстиції і стагнація роботи конституційного органу, що ускладнюється бездіяльністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів, дедалі більше заводить служіння Феміді у глухий кут. Докладніше у статті: „ВРЮ: опломбована й забута”.

Адвокатура

Під час травневого з’їзду Асоціації адвокатів України захисники одностайно підтримали кандидатуру Олега ЧЕРНОБАЯ на посаду очільника організації. Олег Валерійович пройшов довгий шлях від рядового члена ААУ до її керманича. В інтерв’ю «ЗіБ» він розповів про перші досягнення на займаній посаді. Говорили й про «тонку матерію правової системи», взаємовідносини всередині адвокатського середовища та майбутнє, яке очікує правників і бізнес після підписання угоди з ЄС. Крім того, вдалося дізнатися, про що мріє захисник, як віднаходить нові професійні резерви та якою життєвою філософією послуговується.

Докладніше в інтерв’ю: Олег Чергобай, президент ААУ, керуючий партнер ЮК „Чернобай та партнери”: „Адвокати мають перестати бути ремісниками та стати людьми, які створюють правову дійсність”.

Водночас адвокатську спільноту турбують податкові питання. «Жоден адвокат не пройде поліграф, адже не зможе відповісти «так» на питання, чи з кожної заробленої копійки він сплатив податок» — така думка пролунала під час круглого столу, присвяченого проблемам організаційних форм адвокатської діяльності та її оподаткування. Піддавши критиці чинне законодавство, яке стосується оподаткування доходів правників, останні знайшли панацею від цієї хронічної хвороби. На думку представників інтелектуальної еліти, левова частка проблем відпаде, якщо поставити знак рівності між самозайнятими особами та фізичними особами — підприємцями.

Про що домовились адвокати з податківцями і чи домовились взагалі читайте у статті„Фіскальні турботи професійної спільноти”.

Судова практика

У зв’язку з визнанням території АР Крим тимчасово окупованою та проведенням антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях майже всі суб’єкти господарювання, чия діяльність пов’язана з учиненням дій на відповідних територіях, зіткнулися з додатковими труднощами та ризиками при веденні своєї діяльності й виконанні договірних зобов’язань. Але чи може така ситуація стати підставою для їх невиконання?

У статті „Кому війна, а кому… зобов’язання!” юрист Леся Зуєвич проаналізувала, як суди розглядають справи за участю сторін із зони АТО.

Водночас народні депутати пропонують розширити перелік підстав для направлення справ на розгляд до Верховного Суду. Відповідно до підготовлених змін звертатися до найвищого судового органу зможе омбудсмен, якщо вважатиме, що під час розгляду справи нижча інстанція порушила основоположні права людини. Детальніше у статті: «Верховна» перспектива.

Десепаратизація

У матеріалі ”Полювання на сепаратизм”проаналізовано, чи можна вести широкомасштабну боротьбу з «ворогами єдності», не порушуючи Конституції?

Про те, що органи державної влади потребують очищення, у стінах парламенту говорили як до лютневих подій, так і після них. Почали із судової гілки. А на останньому пленарному тижні вирішили охопити люстраційними процесами більш широке коло суб’єктів. Причому не лише державні установи, а й приватні підприємства та політичні партії. Щоправда, вже традиційно автори ініціативи не стали звіряти свої наміри з нормами Конституції. А дарма…

Закон і Бізнес