flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Анонс публікацій

08 серпня 2014, 15:41

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 32 - 33 (1174 - 1175). 9 - 22 серпня 2014 р.



Судова влада

Півтора місяця тому у Вищому адміністративному суді завершилося формування керівної тріади: голова установи Олександр Нечитайло отримав двох заступників. «ЗіБ» вирішив поспілкуватися з одним із них — Михайлом СМОКОВИЧЕМ.Він поділився своїми міркуваннями щодо того, чому виникла ідея ліквідувати систему адмінсудів. Також Михайло Іванович пояснив, чому суміщатиме посаду заступника голови ВАС із посадою секретаря пленуму установи. Поділився він і правилами свого життя. Детальніше про це в інтерв’ю з М.Смоковичем:  «Мені завжди щастило на добрих та порядних людей, які відіграли ключову роль у моїй професії».

З матеріалу «Три юрисдикції в одному човні» ви дізнаєтесь, як три вищі спец суди збираються налагоджувати співпрацю для написання спільної постанови пленумів щодо розмежування юрисдикції.

Також на минулому тижні було вирішено питання щодо переводу кримських суддів на материк («Кримський перехід»), а Вища кваліфікаційна комісія суддів попри рішення суду заявила, що може працювати, бо її повноваження не були «припинені», а лише «припиняються». А це є незавершеною дією («Зупинка заборонена»).

Законодавчі ініціативи

Один — це виняток, два — тенденція. 31 липня парламент продовжив практику таємного законотворення, апробовану 6 травня. Але тепер парламентарі не подбали навіть про те, аби довести до відома суспільства бодай результати голосування. Аналіз цього явища – у статті «Нормотворчість без нагляду».

Окрім того, уже на найближчому пленарному засіданні парламент може ухвалити черговий акт щодо очищення державного апарату. Цього разу процедура стосуватиметься не окремих категорій чиновників чи суддів, а всіх держслужбовців і прирівняних до них осіб. Докладніше – «Очищення: четверта хвиля».

Ідею про те, як ввести воєнний стан і при цьому не зірвати дострокових парламентських виборів, висунули у Верховній Раді. Ініціатива передбачає встановлення обмежень на проведення лише чергових виборів. Разом з тим такі пропозиції йдуть у розріз із нормою Конституції та провокують правовий конфлікт. Детальніше у статті «Голос війни».

Практика

Основною зброєю платників податків під час захисту своїх прав у судах повинні бути знання законів і вимога, щоб органи контролю неухильно дотримувалися чинних норм.  Але законодавство не передбачає  варіантів оскарження повідомлень про підозру, навіть, якщо воно з помилками. Проте деякі способи для захисту можна знайти і  вони можуть стати у пригоді адвокатам не тільки при відстоюванні інтересів клієнтів у податкових спорах.

Адвокат Костянтин Докійчук у статті

«Непрямі шляхи захисту» проаналізував, яким чином можна оскаржити повідомлення про підозру в ухиленні від сплати податків?

Слідчі дії

Відносно недавно в українському кримінальному процесі з’явився новий інститут — негласні слідчі дії. Йому виділено окрему гл.21 Кримінального процесуального кодексу, яка за своїм обсягом виявилася більшою, ніж спеціальний закон «Про оперативно-розшукову діяльність». Утім, як відомо, кількість не гарантує якості. Чим же негласні слідчі дії відрізняються від звичайних оперативно-розшукових заходів? Як при проведенні негласних дій слідчому добитися результату в тих межах, які є дозволеними, і при цьому не порушити прав людини? На що слід звертати увагу захисникові, який дізнався про застосування щодо свого підзахисного таємних методів розслідування? Відповіді на ці та інші практичні запитання «ЗіБ» шукав разом з доктором юридичних наук, професором кафедри кримінального процесу та криміналістики Академії адвокатури України Валерієм КОЛЕСНИКОМ.

Про це читайте в інтерв’ю з В.Колесником: «Негласні слідчі дії для слідчого — «золоте дно», яке адвокат здатен перетворити в пекло».

Нотаріат

У час, коли країна стоїть на порозі системних законодавчих змін, власну порцію новацій отримав і нотаріат: це і запровадження електронних іспитів, і реформування Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, і покладення на представників професії додаткових функцій. Чи не перетворяться нотаріуси з легкої руки парламентарів на суддів? Яких кроків чекає професійна спільнота від законодавця? Чи має шанси на життя Нотаріальний кодекс? Ці й не тільки питання «ЗіБ» адресував президентові Нотаріальної палати Наталії ВАСИЛИНІ. Очільниця НПУ розповіла, як планує розв’язати проблему «нотаріуса на селі», а також про вихід професійної спільноти на міжнародну арену.

Про це читайте в інтерв’ю з Н.Василиною: «Престиж професії нотаріуса має залежати не від розміру його гонорарів, а від правового статусу в суспільстві».

Закон і Бізнес