flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 40 (1182). Анонс публікацій

03 жовтня 2014, 14:59

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 40 (1182). 4 - 10 жовтня 2014 р.


Судова влада

На позачерговому ХІІ з’їзді суддів відбулася невелика революція, переосмислення поняття «незалежність» і ставлення до нього. До яких висновків дійшли судді читайте в матеріалі„Революція в незалежності”.

Окрім того, на з’їзді суддів були призначені 6 членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Одначе стати до роботи вони не можуть: цей постійно діючий орган уважається повноважним за умови призначення до його складу не менш ніж 8 членів. Хто ж і чому гальмує призначення ще 5 «кваліфікаційників» дізнаєтесь з матеріалу –„Шестеро двох чекають”.

Призначення позачерговим ХІІ з’їздом суддів членів Вищої ради юстиції на коротку мить уселило надію, що орган, який повинен опікуватися кадрами Феміди, нарешті відновить свою роботу. А далі виправдає своє існування і тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів загальної юрисдикції, а володарі мантій отримають жадані переведення, призначення чи відставку. Спробуємо розібратися: коли ж ВРЮ відчинить свої двері та чи не примарними є сподівання на її швидку «реінкарнацію»? Детальніше у статті – „ВРЮ в кінці тунелю”.

Принцип верховенства права як необхідний елемент демократії не може існувати без визнання авторитету судової влади. На розвиток цієї тези суддя Європейського суду з прав людини Ганна ЮДКІВСЬКА у своєму виступі перед делегатами позачергового ХІІ з’їзду суддів розповіла про правові позиції ЄСПЛ щодо дотримання в державах — учасницях конвенції гарантій незалежності суддів і підтримання авторитету Феміди. На що увагу колег звернула суддя – „Складові довіри та авторитету”.

Донедавна очільників значної частини господарських судів призначали згори, не цікавлячись думкою колективу. У Господарському суді Одеської області таким чином посаду зайняв не лише голова, а і його заступник. Одначе колектив миттєво змінив керівництво, щойно законодавець дав йому таку можливість. Про хід виборів, завдання на посаді та перспективи розвитку судової системи загалом ми поспілкувались із новим головою установи Володимиром ПЕТРОВИМ: «Справжнього судочинства не буде, доки ми озиратимемось і думатимемо: можна скасувати рішення органу влади чи ні».

 А тим часом експерти продовжують аналізувати перспективи господарського судочинства та наслідки, які може мати ліквідація юрисдикції. На думку фахівців, за відсутності спеціалізованого суду місцеві суди просто не впораються з розглядом нових категорій справ, а Верховний Суд — із навантаженням. Докладніше – у статті „Обтяжені ліквідацією”.

Зі статті „Доступ до євростандартів” судді ВГСУ Олени Яценко ви дізнаєтесь, що заважає підвищенню якості й ефективності правосуддя та які зміни допоможуть усунути недоліки.

Антикорупція

На цьому тижні Кабмін вніс до парламенту проект закону, який має викоренити корупцію в зародку. Для цього, за традицією, передбачається створити додатковий орган, що опікуватиметься «запобіжними» завданнями, і розбудувати відповідну мережу його представництв. Не залишаться обіч цієї боротьби й усі юридичні особи, на керівників яких покладатиметься обов’язок дбати про антикорупційну профілактику в колективах. А для суддів запроваджується додаткова відповідальність за конфлікт інтересів. Докладніше про це у матеріалі „Запобіжники спокусі”.

Адвокатура

ВКДКА не збиралася на засідання протягом 2 місяців, що є для «дисциплінарників» незвичною практикою. Виною такої перерви в роботі, як уважає голова комісії Валентин ЗАГАРІЯ, стало не небажання колег працювати, а певні процедурні моменти, зокрема неузгодженість із Радою адвокатів у поглядах на регламентне питання. У бліцінтерв’ю для «ЗіБ» Валентин Миколайович розповів про результати перемовин з РАУ, відмінності між старою та новою редакціями Регламенту, а також про фантастичний сценарій розвитку подій щодо подальшої роботи комісії. Про це та інше читайте в інтерв’ю з В. Загарією: «Відчувається намагання посилити вплив і тиск на ВКДКА».

Практика

Зі статті Інтелектуальна «експертиза» Володимира Потапенко, секретаря судової палати Харківського апеляційного господарського суду, та Ольги Бережної, начальника відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Харківського апеляційного господарського суду, ви дізнаєтесь, що обрання не передбаченого чинним законодавством способу захисту своїх інтересів є підставою для відмови в задоволенні позову.

На відміну від загального порядку виконання судових рішень, для податкових органів законодавство встановило інший порядок стягнення боргу, якщо боржником є юрособа. Це означає, що законодавець не врахував норм Податкового кодексу, які визначають повноваження ДПІ під час розроблення та прийняття закону про банкрутство. Чи, може, навпаки законодавець не хоче щоби ДПІ ініціювало банкрутство суб’єктів економічної діяльності? Проаналізуємо, як це позначається на можливості ДПІ ініціювати справу про банкрутство, особливо — безгрошового боржника. Детальніше у матеріалі Павла Пригузи, кандидата юридичних наук, „Не уповноважені на ліквідацію”.

Закон і Бізнес