Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРЛІГА традиційно пропонує читачам ознайомитися з короткою підбіркою останніх подій судового світу
Верховний Суд України
У спірних кредитних правовідносинах застосовується термін позовної давності, визначений в банківських Умовах надання споживчого кредиту фізособам
При розгляді справи № 6-144цс14 про стягнення заборгованості по кредитному договору ВСУ була висловлена така правова позиція: якщо сторони досягли згоди і уклали договір, в якому передбачили, що позовна давність, встановлена законом, збільшена за домовленістю сторін до п'яти років відповідно до Умов надання споживчого кредиту фізичним особам, це відповідає вимогам ч. 1 ст. 259 ГК і свідчить про дотримання банком строків позовної давності. У цій суперечці сторони уклали договір (який складається з заяви позичальника та Умов надання споживчого кредиту фізособам), в якому позовна давність, встановлена законом, збільшена до п'яти років відповідно до п. 5.5 Умов.
Позовна давність вважається після кінцевого терміну погашення карткового кредиту
Розглянувши ще одну справу про стягнення заборгованості за кредитним договором ( № 6-95цс14 ), Суд роз'яснив, що за договором про надання банківських послуг (при отриманні позичальником кредиту у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку), який встановлює не тільки щомісячні платежі погашення кредиту , але і кінцевий термін повного погашення кредиту, протягом трирічного терміну позовної давності (ст. 257 ГК) щодо щомісячних платежів починається після несплати чергового платежу, а по поверненню кредиту в повному обсязі - не після закінчення терміну дії договору, а після закінчення кінцевого терміну повного погашення кредиту (ст. 261 ЦК).
Майновий поручитель не є солідарним боржником
При розгляді справи № 6-109цс14 про стягнення заборгованості за договором про надання кредитної лінії з траншевого режимом кредитування в межах максимального ліміту і звернення стягнення на предмет іпотеки ВСУ зробив правовий висновок, згідно з яким застава (іпотека) та порука є різними видами забезпечення зобов'язань, тому норми, що регулюють поруку (статті 553 - 559 ЦК) не застосовуються до правовідносин кредитора з майновим поручителем, оскільки він відповідає перед залого- / іпотекодержателем за виконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета застави / іпотеки.
Пеня за несплату аліментів вважається по кожному з прострочених платежів
На засіданні Судової палати у цивільних справах 1 жовтня 2014 було прийнято постанову по справі № 6-149цс14 , предметом якого була суперечка про стягнення пені за прострочення сплати аліментів. Згідно з правовою позицією ВСУ, оскільки зобов'язання по сплаті аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним з цих періодичних платежів, встановити термін, в який кожне з цих зобов'язань має бути виконане, і з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи з суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку по їх сплаті до дня прийняття судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожний з прострочених платежів і визначивши її загальну суму.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входить до складу грошового зобов'язання
Також 1 жовтня ВСУ було розглянуто справу № 6-113цс14 про стягнення інфляційних втрат та 3% річних за період невиконання судового рішення про відшкодування майнової та моральної шкоди. Суд вказав, що нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входить до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, що належать до сплати кредитору.
Торги, проведені за простроченим звіту про оцінку, визнаються недійсними
Розглянувши справу № 6-147цс14 про визнання недійсними результатів прилюдних торгів та протоколу проведення публічних торгів з продажу нерухомого майна Суд зробив правовий висновок про те, що звіт про оцінку майна діє, якщо з дня його підписання до дня проведення публічних торгів пройшло не більше 6 місяців . Після закінчення цього терміну обов'язковою умовою призначення та проведення публічних торгів єотримання нового звіту про оцінку майна . Проведення публічних торгів по реалізації майна за ціною, визначеною звітом про оцінку майна, що втратив чинність, є порушенням частини 5 ст. 58 Закону «Про виконавче провадження» і підставою для визнання таких торгів недійсними.
Вищий адміністративний суд України
Справи щодо оскарження постанов держвиконавця про стягнення виконавчого збору розглядають місцеві загальні суди
Пленум ВАСУ вніс зміни до постанови від 13 грудня 2010 № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби». ВАСУ вказав , що місцевим загальним судам як адміністративним також предметно підсудні адміністративні справи з приводу оскарження постанов держвиконавця або іншої посадової особи ДВС про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу в ході виконання ними прийнятих цими судами рішень (пункт 5 частини 1 ст. 18 КАС).
ВАСУ пропонує утворювати для кримчан спеціальні виборчі дільниці
Узагальнена практика розгляду спорів про зміну виборчої адреси та місця голосування, уточненні списків виборців, що виникли під час позачергових президентських виборів. В узагальненні встановлений конфлікт у виборчому законодавстві між принципом однократності включення виборця до Реєстру (уточнений список виборців) з правом виборця на голосування. Судова практика свідчить, що при розгляді спорів про включення до списку виборців адмінсуди надають пріоритет забезпеченню принципу однократності включення виборця до Реєстру. Такий висновок вказує на неправильний вектор законодавчого врегулювання виборчих відносин, оскільки визначальним у цих відносинах є забезпечення реалізації права голосу громадян. Тому законодавчі механізми захисту принципу однократності включення виборця до Реєстру повинні бути переглянуті Верховною Радою. Також, на думку ВАСУ, вимагають негайного врегулювання відносини з реалізації права голосу громадянами України, які проживають в Криму. Механізм реалізації цього права через зміну місця голосування без зміни виборчої адреси не є забезпечує це право. Таким виборцям для голосування на законодавчому рівні необхідно передбачити утворення окружних і дільничних виборчкомів в наближених до окупованої території регіонах України.
Судова реформа
2 жовтня на круглому столі Мін'юст представив проект змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» та інших законодавчих актів щодо вдосконалення основ організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів. Законопроект передбачає зміни 14 законів і враховує близько 40 рекомендацій органів Ради Європи. Також він спрямований на вирішення проблеми дисциплінарної відповідальності суддів, яка була встановлена ЄСПЛ у справі «Олександр Волков проти України» . Крім того, судді практично одностайно схвалюють пропозицію передати Верховному Суду повноваження щодо вирішення питання про допуск справ до перегляду.
3 жовтня відбувся ІІІ Судовий форум, організований Асоціацією правників України. На форумі обговорювалися реформа судової системи, забезпечення єдності судової практики, проблемні питання процесу з міжнародним елементом.
Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .