flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВССУ готує узагальнення щодо справ про торгівлю людьми

20 листопада 2014, 09:03

 Впродовж останніх років спостерігається тенденція до зменшення справ у сфері торгівлі людьми, які надходять до суду для розгляду. Так, у 2013 році було 138 таких кримінальних справ, тоді як у 2012-му – 200. Від загальної кількості кримінальних справ, які розслідуються і направляються до суду, це становить 0,1%.



На окремі аспекти судової практики у цій категорії справ звернула увагу суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Валентина Орлянська у своїй доповіді на міжнародній конференції щодо торгівлі людьми, повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ВССУ.

Упродовж 2013 року, повідомила суддя, розглянуто 91 справу, а у 2012-му – 122 справи, з яких із винесенням вироку – 64, у 2 справах закрито провадження. Приблизно у 50% від загальної кількості справ призначено покарання у виді позбавлення волі, деякі з них – з випробувальним строком. Частина справ розглядалася ще за КПК 1960 року, а тому була можливість повертати їх на додаткове розслідування. З цієї загальної кількості 21 справу було повернуто на додаткове розслідування.

В. Орлянська підкреслила важливість правильного розуміння й кваліфікації злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, а також зупинилася на нормах нового Кримінального процесуального кодексу України, що стосуються строків розгляду кримінальних справ зазначеної категорії. Так, якщо раніше на попереднє слухання передбачалося 10 днів, 20 днів – щодо особливо складних справ і 2 місяці – загалом на розгляд, то нинішнім законодавством закріплено положення, відповідно до якого справа має бути розглянута в розумні строки. На думку судді, такі зміни є виправданими, адже часто розгляд справ затягувався через неналежну явку учасників процесу, свідків та інші об’єктивні причини. При цьому важливим у новому КПК є також положення щодо безпосереднього дослідження судом усіх доказів і винесення остаточного рішення, ґрунтуючись лише на тих доказах, які він досліджував у судовому засіданні.

Водночас, на думку судді ВССУ, справи цієї категорії слід розглядати у закритому судовому засіданні, принаймні під час допиту потерпілого, як це відбувається в інших країнах, зокрема в Ізраїлі.

Аналізуючи практику розгляду справ, пов’язаних із торгівлею людьми, Валентина Орлянська поінформувала, що у ВССУ було проведено відповідне узагальнення за 2012 рік та І півріччя 2013-го. Наразі завершується підготовка узагальнення судової практики в цілому за 2013 рік та І півріччя 2014-го, яке після затвердження пленумом ВССУ буде розміщено на офіційному веб-сайті та розіслано судам для використання у практичній роботі. Крім того, буде обговорено можливість прийняття відповідної постанови пленуму. Вивченням проблемних питань у цій сфері та напрацюванням рекомендацій для їх вирішення, зауважила суддя ВССУ, займається також її колега Володимир Британчук.