flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судовий дайджест

02 грудня 2014, 17:43

 Верховний Суд України

Позовна давність у разі порушення умов погашення боргу частинами обчислюється окремо по кожному простроченого платежу

Розглянувши справу  № 6-167цс14  про стягнення заборгованості за кредитним договором, ВСУ  висловив  уже усталену  правову позицію , дав згоду якої у разі неналежного виконання позичальником зобов'язань за кредитним договором, позовна давність за вимогами кредитора про повернення кредитних коштів та відсотків за користування кредитом, повернення яких в Відповідно до умов договору визначено періодичними щомісячними платежами, повинна обчислюватися з моменту настання строку погашення чергового платежу. Така ж правова позиція викладена  при розгляді справи  № 6-160цс14 .

Судовий збір не повертається при відмові у відкритті касаційної виробництва через необгрунтованість скарги

У справі   6-138цс14  ВСУ  роз'яснив , що згідно  ч.1 ст. 7 Закону «Про судовий збір»  судовий збір повертається у випадку, коли настали процесуальні наслідки, що не залежать і не вимагають розгляду справи по суті та оцінки обставин справи та наданих сторонами доказів. Таким чином, вимоги  п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону «Про судовий збір»  не можуть бути застосовані в разі відмови у відкритті касаційного провадження на підставі  п. 5 ч. 4 ст. 328 ЦПК .

Відсутність землевпорядної документації не змінює правовий режим захисної смуги

При розгляді справи   6-175цс14  ВСУ  дійшов висновку , що саме по собі відсутність землевпорядної документації не змінює правовий режим захисної смуги, а тому передача у приватну власність земельних ділянок, що перебувають у прибережній захисній смузі суперечить вимогам  ст.ст. 598384 Земельного кодексу .

Якщо судовим рішенням постановлено стягнути заборгованість за кредитним договором, майно реалізовується не як предмет іпотеки, а як арештоване майно в порядку виконання рішення про стягнення кредитної заборгованості

Розглянувши справу  № 6-174цс14  про визнання прилюдних торгів недійсними, скасування протоколу проведення аукціону, акту державного виконавця про проведення прилюдних торгів та свідоцтва про придбання майна, ВСУ  роз'яснив , що у разі, коли публічні торги з продажу майна проводилися на виконання судового рішення про стягнення кредитної заборгованості, а судове рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки відсутня, то при вирішенні судом питання про наявність або відсутність порушення правил проведення торгів  Закон  «Про іпотеку» до спірних правовідносин не застосовується, а використовуються загальні норми, що регулюють правовідносини з реалізації нерухомого майна з публічних торгів: норми  Закону  «Про виконавче провадження» та  Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна .

Запропоновано встановити самостійною підставою для перегляду рішення його прийняття всупереч узгодженій судовій практиці

У рекомендаціях  за результатами круглого столу «Узгодженість судової практики: європейський досвід, практичні та теоретичні аспекти» пропонується законодавчо передбачити як самостійна підстава для перегляду рішення прийняття судового рішення всупереч узгодженій судовій практиці. Також запропоновано віднести до компетенції ВСУ рішення юрисдикційних спорів, яке в праві ЄС належить до компетенції окремих державних органів (суд з конфліктів у Франції) або вищих судових органів (Великий Сенат у Німеччині). На круглому столі  обговорювалася можливість впровадження інституту преюдиціальне запиту в Україні. 

Вищий господарський суд України

Прийнято постанови Пленуму за кредитними спорах і справах з АТО і Криму

24 листопада 2014 Пленум ВГСУ  прийняв  постанови «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з кредитних договорів» та «Про внесення змін і доповнень до деяких постанов пленуму Вищого господарського суду України», зокрема, документом визначаються особливості відновлення втраченого справи господарським судом в  зоні проведення АТО або на тимчасово окупованій території України. Також узгоджено проект Регламенту спільних засідань пленумів вищих спеціалізованих судів.

Вищий адміністративний суд України

Рішення Суду Європейського Союзу не є джерелом права

У листі  № 1601/11/10 / 14-14  роз'яснено , що рішення Суду Європейського Союзу (Європейського суду справедливості) не можуть розглядатися як джерело права національної правової системи. У відповідності зі  ст. 9 Конституції  тільки чинні міжнародні договори, ратіфіціроанние ВР, є частиною національного законодавства.  Договір про Європейський Союз , на підставі якого функціонує Суд ЄС, не ратифікований Україною. Наша країна не є членом ЄС. При цьому, зважаючи підписання Угоди про асоціацію з ЄС, рішення Європейського суду справедливості можна враховувати як аргументацію, міркування щодо гармонійного тлумачення національного законодавства згідно з усталеними євростандартами, але не застосовувати як джерело права.

Всі рішення судів Ви можете легко знайти в  Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою,  замовте тестовий доступ  або  придбайте VERDICTUM .