Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 50 (1192). 13 - 19 грудня 2014 р.
Судова влада
“Закон і Бізнес” поспілкувався з суддею Верховного Суду України, заступником голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Миколою Патрюком.
М. Патрюк віддав суддівській праці 39 років. Він жодного разу не замислювався над тим, аби змінити професію. Микола Васильович ніколи в житті не нав’язував свою точку зору ні дітям, ні суддям, ні сторонам у справах. Він уважає, що кожне рішення володар мантії має приймати виважено, добре обміркувавши, проаналізувавши аргументи «за» та «проти». У вересні М.Патрюку виповнилося 65 років, однак у нього навіть на думці немає залишати суддівські справи — опікуватиметься у ВККС питаннями добору кадрів для Феміди, підвищення їх кваліфікації та кар’єрного зростання. В інтерв’ю нашому виданню Микола Васильович відверто розповів про свій суддівський шлях, життєві принципи та професійні правила: «Хочу залишатися в суддівському середовищі та бути корисним суспільству».
А тим часом цього року тільки 10 суддів отримали службове житло, майже всі — за рахунок місцевих кошторисів. У держбюджеті гроші на ці потреби не виділяються. Дехто зі служителів Феміди, які стоять у черзі за
Повернути давно забуті повноваження Комітету з питань правосуддя зажадали члени Верховної Ради нового скликання. Відповідно до підготовлених новацій парламентський підрозділ фактично дублюватиме повноваження Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів і зможе затягувати з рішеннями щодо винесення відповідних питань до сесійної зали. Більше того, згідно з ініціативою нардепи матимуть повне право відмовитися звільняти суддю за порушення присяги. У такому разі він спокійно продовжить виконувати свої обов’язки. Детальніше про проект у статті “Комітет суддівських доль”.
Судова реформа
Реформування судової влади тривалий час прагне вийти за межі обговорень та зауважень і втілитися нарешті в життя. Втім, останнім часом сутність перетворень ототожнюється в багатьох фахівців із примарою: всі про неї говорять, та мало хто її бачив. Аби поставити всі крапки над «і», Голова Верховного Суду Ярослав Романюк зібрав круглий стіл, аби довести до відома суспільства узагальнене бачення судової реформи. Підтримку своїх ідей очільник ВС шукав серед західних колег, які позитивно сприйняли ідею триланкової системи правосуддя. Докладніше про це в матеріалі: Естафета з трьох ланок,або Яка система правосуддя очікуватиме країну на фініші реформи?
В рамках судової реформи знову постало питання ліквідації господарських судів, однак
Законодавча влада
Появу в парламентській президії жінки можна було б пояснити бажанням дотримуватись європейських рекомендацій щодо гендерної рівності в органах влади. Втім, дотримуватися 30%-ої «жіночої» квоти під час формування Уряду навіть не намагалися. Кабмін «прикрашатиме» лише одна представниця слабкої статі. Як припускають деякі експерти, саме давні зв’язки однієї й другої забезпечили Оксані Сироїд представницьку посаду у ВР. Деталі у статті: “Тандем права й фінансів”.
Судова практика
Станіслав Кравченко, заступник голови ВССУ, та Расім Бабанли, начальник управління правової роботи апарату ВССУ продовжують аналізувати узагальнення судової практики щодо розгляду клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи. Продовження читайте в матеріалі “Недоторканність житла: гарантії та винятки”.
Адвокатура
Законодавчі норми, а точніше спосіб їх конструювання, можуть увести в оману навіть фахівців. На перший погляд просте питання — чи можна призначити ліквідатором адвоката — додало роботи Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Як це було
- “Помилки законодавця?”
Національна асоціація адвокатів України ініціювала проведення круглого столу за участю колег і провідних адвокатів Німеччини. Захід, який цього разу замкнув у професійне коло українських адвокатів-самоврядників та німецьких провідних захисників, дав можливість відчути, наскільки різними є підходи країн до професії адвоката. Про що говорили колеги - у статті “Недосяжна монополія”.