flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді підсумували співпрацю з проектом Ради Європи

26 грудня 2014, 06:49

 Днями у Верховному Суді України відбулося заключне засідання Наглядового комітету проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», що здійснювався за підтримки уряду Швеції.



Як повідомили “ЗіБ” у ВСУ, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк висловив переконання в тому, що за допомогою Проекту вдалося закласти міцні підвалини для подальшої розбудови судової системи України.

Зауважимо,  з Проектом РЄ Верховний Суд України співпрацював в основному по компонентах підтримки інституційних і законодавчих реформ судової влади в Україні, а саме: формування стратегічної політики судової влади в Україні, забезпечення єдності судової практики в Україні, зміни правового статусу Верховного Суду як складової судової влади.

"Співпраця в рамках Проекту була різнобічною. Окрім дискусії за круглим столом, були робочі та навчальні візити до Європейського суду з прав людини, до Швеції, під час яких судді збагатилися цінним зарубіжним досвідом, необхідним для того, щоб втілювати європейські стандарти в повсякденній діяльності. Судді налаштовані конструктивно, а не консервативно", -

наголосив Я.Романюк.

Голова ВККС Сергій Козьяков погодився із Головою Верховного Суду та наголосив на тому, що цей рік, як для всієї держави, так і для судової системи зокрема, є історично незвичайним. «Спостерігаючи втручання у роботу судової влади, необхідно розуміти, що це - спроби відволікти від власних проблем, негараздів, які є у політиків. У таких надважких умовах, саме суд має продемонструвати витримку, професіоналізм та здатність самостійно здійснити очищення від непрофесійних і корумпованих суддів без втручання політиків», - сказав доповідач. За словами голови ВККС, за той час, поки цей орган не працював, кількість скарг на дії суддів сягнула 13, 5 тисяч. Також невирішеними залишаються питання щодо працевлаштування суддів із зони проведення антитерористичної операції.

С. Козьяков також зазначив, що попереду ще багато роботи над пропозиціями щодо внесення змін до законодавства, та зауважив, що можливі зміни меж компетенції ВККС, до якої може бути віднесено питання атестації суддів.

Верховний Суд України не стоїть осторонь процесів реформування, доповів Ярослав Романюк, а підтримує стратегію Президента України 2020, вносить пропозиції, які базуються виключно на рекомендаціях Ради Європи щодо реформування судової системи в Україні. У процесі співпраці зроблені величезні напрацювання, залишилося втілити їх у життя: розробити якісні закони, внести зміни до Конституції.

«Якщо Україна прагне бути членом Європейського Союзу і сповідувати європейські стандарти незалежного суду, то представники органів державної влади не повинні створювати негативний образ суддів і всієї судової влади, оскільки таким чином вони впливають на рівень довіри суспільства до судів. Якщо є критика діяльності судової влади, то вона має бути конструктивною. Судова влада не проти очищення. І це було продемонстровано, коли Пленум Верховного Суду України першим заповнив свою квоту в новоствореній Тимчасовій спеціальній комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції», - зауважив Голова ВСУ Я.Романюк.

В свою чергу Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів України також високо оцінив результати реалізацію Проекту РЄ та зауважив, що під час розробки програми для підготовки кандидатів у судді та суддів за участю міжнародних експертів були створені робочі групи, увага зверталася на досвід зарубіжних країн, зокрема країн Європи та США. У процесі цієї співпраці були розроблені положення Стандартів національної освіти в Україні, що є концепцією національних стандартів суддівської освіти і відповідає стандартам Ради Європи, рекомендаціям Консультативної ради європейських суддів.

Важливим елементом співпраці з Проектом Ради Європи є підготовка викладачів НШСУ, а також запрошення для спільної роботи фахівців у сфері антикорупційної діяльності, зазначив М. Оніщук.

Одним із прикладів ефективного співробітництва в рамках Проекту і за підтримки Ради Європи та Уряду Швеції став заснований у 2014 році науково-практичний

журнал «Правові висновки Верховного Суду України», співзасновником якого є Верховний Суд України.

Підбиваючи підсумки засідання Наглядового комітету проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», Ліліт Данегян, координатор Проекту, висловила всім його учасникам вдячність за плідну роботу та конструктивну дискусію. І наголосила на тому, що співпраця з Радою Європи не закінчується, а триватиме і надалі, зокрема будуть нові проекти. І вже є запланована спільна робота на наступний рік.

"Важливо, щоб органи Ради Європи продовжили моніторинг ситуації з реформування судової системи в Україні. І в новому проекті варто більше уваги приділити аналізу питання політичного впливу при формуванні суддівського корпусу, формуванні органів судової влади, прийнятті судами відповідних рішень", - висловив своє переконання Голова ВСУ Я.Романюк.