Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 1 - 2 (1195 - 1196). 8 - 16 січня 2015 р.
Судова влада
Заступник голови Апеляційного суду м.Києва Ганна Крижанівська на цю посаду, яку обіймала ще до набрання чинності законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», була переобрана у квітні 2014 року зборами суддів. За твердженням судді, своїм переобранням вона зобов’язана лише колективу, який, незважаючи на її незначний досвід перебування на адмінпосаді, знову довірив їй цю відповідальну місію.
Деталі в інтерв’ю з суддею: «Пріоритетним завданням для себе вбачаю захист свого колективу від стороннього впливу та тиску».
Зміни в судовій системі, які останні кілька місяців анонсували Президент та його оточення, набули реальних обрисів. В останні дні грудня до парламенту був унесений законопроект із гучною назвою «Про забезпечення права на справедливий суд» (No1656). Ним, окрім іншого, пропонується розширити повноваження Верховного Суду, змінити механізм формування Ради суддів та органів, відповідальних за добір кадрів у системі. Утім, найбільш детально виписані процедури притягнення суддів до відповідальності та їх поголовної переатестації. Які конкретні зміни підготував Президент читайте у статті - П’ятдесят відтінків
реформи, або Завдяки чому збираються забезпечувати справедливе судочинство в державі.
А тим часом колективи місцевих судів Луганської області звернулися з відкритим листом до керівництва України, Державної судової адміністрації та Верховного Суду, аби висловити невдоволення діями органів суддівського самоврядування та виконавчої влади. Як виявилося, з жовтня 2014 року певна частина суддів і працівники апарату не отримують заробітної плати. Докладніше у матеріалі - На східному фронті без змін, або Чому держава відвертає очі від володарів мантій, які опинились у зоні АТО?
Як повідомляв свого часу заступник глави Адміністрації Президента, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов, 18 грудня цей дорадчий орган затвердив проект закону «Про забезпечення права на справедливий суд» (No1656). Враховуючи значущість проголошеної реформи не тільки для судової системи, а й для суспільства в цілому, «ЗіБ» вирішив дізнатися про думку кожного члена ради щодо запропонованих змін. Попри свята, першим свою позицію озвучив Голова Верховного Суду Ярослав Романюк. Деталі у матеріалі: Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк:«Нам варто не тільки усувати помилки, які суди вже допустили, а й насамперед запобігати їм».
Народні депутати вважають, що служителя Феміди потрібно притягувати до дисциплінарної відповідальності, якщо прийняте ним рішення суд вищої інстанції скасував та постановив нове. А законодавчі прогалини, які має вишукувати Вища
кваліфікаційна комісія суддів, рятуватимуть володарів мантій від доган. Докладніше у статті - "Каральна перевірка справ".
Судова практика
“Закон і Бізнес” публікує узагальнення щодо ухвалення виправдувальних вироків за Кримінальним процесуальним кодексом 2012 року, яке підготувала судова палата у кримінальних справах Апеляційного суду Миколаївської області.
Адвокатура
Правнича спільнота продовжує реформування профільного законодавства. Одним з напрямів, що потребує нагальних змін, є самоврядування захисників, у рамках якого висуваються пропозиції щодо об’єднання самоврядних органів у систему, розширення переліку їх завдань, зменшення строків повноважень їх очільників, запровадження ще одного виду дисциплінарної відповідальності у вигляді штрафу. Докладніше у статті “Штрафи для адвокатів”.
Мітинги
Оксана Бачурська, керівник практики господарського права ЮК Prove Group, у статті“Свобода обмежується Конституцією”проаналізувала, чому відсутність спеціального закону не полегшує, а ускладнює проведення мітингів.
Органи влади та правоохоронці мають чимало інструментів, якими, за бажання, можна обмежити проведення мирних зборів. Не допомагає захистити це право громадян навіть конституційна гарантія. Тому гарантувати його дотримання має спеціальний акт.
Права ув’язнених
Адміністрація установи позбавлення волі може тримати будь-якого засудженого в карцері ледь не впродовж року, а захистити свої права такому громадянину практично неможливо, наголошує уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. Розв’язати цю проблему пропонується завдяки судовому контролю. Деталі у матеріалі - “Колонія судового режиму”.