flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 3 (1197). Анонс публікацій

16 січня 2015, 16:27

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 3 (1197). 17 - 23 січня 2015 р.



Судова влада

Фінансування судової системи застрягло десь на рівні між 2011 та 2012 рр. Розмір суддівської винагороди суттєво знизився. Причому законник будь-якої інстанції та юрисдикції щомісяця отримуватиме не більш ніж 7 «мінімалок». Усе це викличе в Феміди відчуття фінансового дежа-вю: такий рівень забезпечення судді переживали в минулому. Докладніше про це у матеріалі «Назад у бюджетне минуле».

13 січня парламент шляхом поіменного голосування прийняв за основу відразу 2 законопроекти, що реформують суддівський корпус: президентський (№1656) та депутатський (№1497). Про те, який з документів має шанси на життя, ми вирішили запитати в експерта Громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Романа Куйбіди, котрий з волі випадку став причетним до опрацювання обох законопроектів: президентського — як член Ради з питань судової реформи, а депутатського — як співавтор. Розмова відбулася напередодні розгляду законопроектів у парламенті. Деталі – у інтерв’ю – «Проект судової реформи від Президента не передбачає зменшення політичного впливу на суди з боку глави держави. І це було зроблено свідомо».

І знову про судову реформу у статті «На п’ятдесят відтінків темніше». У той час як люстрація суддів, по суті, загальмувала, глава держави, вочевидь, вирішив задовольнити очікування суспільства, пообіцявши перевірити всіх суддів на профпридатність. Що криється за такими обіцянками гаранта і як така перевірка виглядатиме на практиці?

Наявність власної сторінки в соцмережі для багатьох стала невід’ємною частиною іміджу. Судді — не виняток. Якщо іноземні законники активно використовують соцмережі як майданчик для ведення дискусій та розповідей про професійні досягнення, то вітчизняні тільки-но починають опановувати такий спосіб спілкування. Чи справді суддям украй необхідно створювати власні профілі в соцмережах та де має проходити межа відкритості в Інтернеті, вихід за рамки якої може призвести до негативних наслідків для суддівської кар’єри? Докладніше у матеріалі «Суддя в профілі, або Чи варто володарям мантій заводити віртуальні знайомства та хизуватися особистими світлинами у Фейсбуку».

Наше видання відшукало у Фейсбуку суддів, які зареєструвалися там, аби налагоджувати комунікацію з «мешканцями» соцмережі. Законники розповідають про установи, в яких працюють, діляться новинами та ідеями. Не оминають і подій, які відбуваються у сфері судочинства. На їхніх сторінках можна знайти і привітання зі святами, і фотозвіти із зустрічей як із вітчизняними, так і з іноземними колегами. Також володарі мантій розповідають про життя за межами суду: проведення флешмобів та гуманітарну допомогу учасникам АТО. Можуть навіть перепостити оголошення про загубленого

лабрадора. «ЗіБ» вирішив з перших уст дізнатися, як судді ставляться до спілкування в мережі. Про що ми дізнались читайте у статті«Приватний простір публічного характеру».

Актуальне й болюче для працівників суду питання підвищення заробітної плати, схоже, почало послаблювати напруження. Принаймні такий висновок можна зробити з даних, які надає Державна судова адміністрація. Деталі – у матеріалі «Зарплата з надлишком».

Судова практика

В узагальненні судової практики розгляду спорів про компенсацію шкоди, завданої внаслідок ДТП, зробленому в Чернівецькому районному суді Вінницької області, наголошується, що саме суд визначає ступінь вини заподіювачів шкоди в процентному відношенні та враховує всі обставини, пов’язані із завданням шкоди. З узагальнення можна дійти висновку, що складних та спірних питань у суддів Чернівецького райсуду під час розгляду справ цієї категорії протягом періоду, який аналізується, не виникало. Докладніше у статті Богдани Кушнір, судді Чернівецького районного суду Вінницької області «Ціна необережності водія».

З матеріалу Василя Фаринника, кандидата юридичних наук, адвоката «Загадка синьої папки» ви дізнаєтесь, які хитрощі можуть застосовуватися стороною обвинувачення для обмеження прав громадян, у котрих проводиться обшук.

Попри революційність положень нового Кримінального процесуального кодексу, дворічна практика кримінальних проваджень підтвердила, що застосування його норм ще не досягло належного рівня. Зокрема, це

стосується порядку проведення обшуку, коли можуть бути вилучені практично будь-які документи, предмети, що не пов’язані з конкретним кримінальним провадженням. При цьому можуть обмежуватися права громадян на правовий захист, зокрема на присутність адвоката.

Податки

Альона Кот, директор First Law Group, у статті«Ризикований компроміс» аналізує, чи зможе мирова з податківцями захистити підприємців від кримінального переслідування.

Народні обранці зробили перший крок до запровадження податкового компромісу. Передбачається, що полюбовне вирішення суперечки допоможе підприємцям уникнути санкцій. Водночас положення, які передбачають звільнення від кримінальної відповідальності не містять жодних приписів щодо порядку їх реалізації, а значить, і гарантій для бізнесу.

Люстрація

У Мін’юсті розпочали роботу над змінами до люстраційного закону. Передбачається, що для проведення перевірки службовців буде створено спеціальний орган, а підстави для формального звільнення скоротять. Докладніше у матеріалі «Звільнення без формальностей».

Закон і Бізнес