Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ГФС роз'яснила порядок обчислення і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у 2015 році
Державна фіскальна служба надалавідповіді на актуальні питання, пов'язані зі сплатою податку на нерухомість .
1. Якщо людина володіє квартирою і будинком одночасно, чи будуть підсумовуватися площі при визначенні суми податку?
Податок нараховується за місцем реєстрації власника нерухомості відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 ст. 222 Податкового кодексу . При наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного чи різних типів, у тому числі їх частин, податок обчислюється виходячи з сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної на 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків (180 кв. м - якщо у власності і будинок і квартира) і пільгу органів місцевого самоврядування з неоподатковуваної площі таких об'єктів (у разі її встановлення), і відповідної ставки податку.
2. Яким чином будуть обкладатися квартири, приватизовані на кількох людей, частки яких не виділено, і в разі, якщо частки кожного виділені в натурі?
Визначення платників податку здійснюється відповідно до підпункту 266.1.2 пункту 266.1 ст. 266 НК в такому порядку:
- Якщо об'єкт нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку єкожна з цих осіб за належну їй частку ;
- Якщо об'єкт знаходиться у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є один із власників, визначений за згодою співвласників , якщо інше не встановлено судом;
- Якщо об'єкт перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі , платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
3. У селі оподатковуються тільки вдома чи також і господарські приміщення (гаражі, сараї, лазні)?
Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 ст. 266 НК визначено, що об'єктом оподаткування для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка. Об'єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки . Будівлі, віднесені до житлового фонду, діляться на типи: житловий будинок (садибного та квартирного типу); прибудова до житлового будинку; квартира; котедж; кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах; садовий будинок; дачний будинок. Об'єкти нежитлової нерухомості : будівлі готельні; будівлі офісні; будівлі торговельні; гаражі; будівлі промислові та склади;будівлі для публічних виступів (казино, гральні будинки); господарські (присадибні) будівлі; інші будівлі (підпункт 14.1.129 1 пункту 14.1 ст. 14 НК).
5. Пільговики визначаються попереднім законом або їх визначатимуть виключно місцеві ради?
База оподаткування об'єкта житлової нерухомості, у тому числі їх частин, що знаходяться у власності фізичної особи - платника податків, зменшується:
- Для квартири / квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
- для житлового будинку / будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
- для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх частин (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири / квартир та житлового будинку / будинків, у тому числі їх частин), - на 180 кв. метрів.
Одночасно сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу , на яку зменшується база оподаткування. Крім того, ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та / або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, і використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).Пільги по податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Пільги не надаються на:
- Об'єкт / об'єкти оподаткування, якщо їх площа перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
- Об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуваних у підприємницькій діяльності).
Пільги по податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.
6. Яким буде механізм справляння податку, хто відправляє платіжки?
Податок нараховується контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку. Податкові повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та / або нежитлової нерухомості, направляються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року , наступного за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
7. За який рік у цьому році буде сплачуватися податок, з якого числа люди будуть отримувати платіжки, в який термін потрібно буде сплатити податок, які штрафи передбачені за несвоєчасну сплату?
У 2015 році податок нараховується контролюючими органами за місцем реєстрації платника за 2014 :
- За період з 01 січня по 31 березня 2014 року - з житлової площі ;
- З 01 квітня до 31 грудня 2014 року - з загальної площі об'єктів житлової нерухомості.
У випадку, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та / або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- При затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
- При затримці більше 30 календарних днів - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
ЛІГА: ЗАКОН створила Карту законодавчих новацій-2015 . Читайте, підписуйтесь на розсилку, будьте в курсі всіх нововведень 2015!
Оподаткування Нерухомість і будівництво