Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 4 (1198). 24 - 30 січня 2015 р.
Судова влада
Під час розгляду виборчих спорів адмінсуди працюють в особливому режимі: і вдень, і вночі, й у вихідні, й у свята. Як їм удається подолати колізії виборчого законодавства? Чи пришвидшиться та полегшиться розгляд виборчих спорів у разі прийняття виборчого кодексу? Із цими запитаннями ми звернулися до заступника голови Вищого адміністративного суду, секретаря пленуму ВАС Михайла СМОКОВИЧА. Також він розповів нашому виданню, чому в ідеї ліквідації адмінсудів немає майбутнього та від розгляду яких категорій справ Феміді варто відмовитися.
А тим часом у парламенті народні обранці висловили бажання разом із власною недоторканністю зняти її і з суддів. Водночас, якщо імунітет парламентарів має бути знятий повністю, то законників — лише частково. Такі пропозиції викликають невдоволення в деяких фракціях, але можуть стати гарантією позитивного вердикту Конституційного Суду. Докладніше у статті: “Недоторканність у розрізі Конституції”.
Рада суддів загальних судів на своєму черговому засіданні розглянула питання незаконного втручання сторонніх осіб у діяльність судів. Члени ради переконані, що з боку держави підтримка не прийде, а отже, володарям мантій залишається особисто турбуватися про власну безпеку. Деталі - у
Попри заклики керівництва держави і володарів мантій, а також застереження з боку європейської спільноти про неприпустимість громадського чи політичного тиску на судову владу, українське суспільство продовжує люструвати суддів у зручний йому спосіб. Про ще один такий випадок Раду суддів повідомив очільник одного з районних судів Херсонщини. Про це читайте у статті "Лікнеп в умовах протистояння".
“Закон і Бізнес” продовжує аналізувати президентський проект №1656 щодо судової реформи. Так, в цьому документі роль світла в кінці реформеного тунелю відведено матеріальному забезпеченню суддів та працівників апарату. Втім, внести пропозицію — це 50% справи. З огляду на проголошений режим жорсткої економії Уряду не доведеться докладати особливих зусиль, аби переконати парламент погасити це світло або зробити його дуже і дуже слабким. Докладніше про норми проекту читайте у статті “На п’ятдесят відсотків світліше”.
На продовження обговорення законопроекту «Про забезпечення права на справедливий суд» пропонуємо вашій увазі черговий блок ексклюзивних коментарів, які «ЗіБ» отримав від членів Ради з питань судової реформи при Президентові.
В гаманці служителів Феміди останнім часом не зазирнув, мабуть, тільки ледачий. Суддівським заробітком опікуються депутати, урядовці, громадські активісти та пересічні громадяни. Наразі в суспільстві панує думка, що за останні 5 років судді жирували за рахунок держбюджету, а тому винагороду їм треба урізати. Для того щоб підтвердити чи спростувати це, ми вирішили порівняти прибутки українських та європейських суддів. Про це читайте у матеріалі "Ставка
Адвокатура
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області так хотіла позбавити адвоката права на професію, що подала позов проти ВКДКА. У підсумку регіональна комісія справу програла, заклавши під себе міну сповільненої дії. Докладніше - у статті "Неетичний позов".
З матеріалу "Від довіри до рівності у процесі" ви дізнаєтесь про те, що захисникам потрібна зброя та убезпечення від прослуховування телефонних розмов. Так, закордонні експерти опитали українських захисників, як ті оцінюють кримінальну юстицію. Більшість респондентів нарікають на обвинувальний ухил судочинства, відсутність рівності сторін кримінального процесу та вимагають від прокурорів з’являтись у засідання у форменому одязі.
Судова практика
У матеріалі "Хабар без покарання"заступник голови Барського районного суду Вінницької області Володимир Хитрук аналізує, в яких випадках отримувач неправомірної вигоди може уникнути кримінальної відповідальності.
В узагальненні судової практики стосовно застосування Барським районним судом Вінницької області стст.364, 365, 368-2 Кримінального кодексу зазначено, що використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби є злочином лише якщо воно вчинене з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи.