Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 5 (1199). 31 січня - 6 лютого 2015 р.
Судова влада
Пленум Вищого адміністративного суду не повинен бути звичайним статистом і поширювати інформацію про результати роботи лише серед колег. Сухі аналітичні показники діяльності судів потрібно оживити, адаптувавши для сприйняття кожним українцем. Про такі зміни заговорили на черговому засіданні цього колегіального органу. Докладніше про це у матеріалі“Статистичне перезавантаження”.
Наступного пленарного тижня парламент планує повернутися до законопроектів щодо судової реформи. Втім, уже зрозуміло, що чимало пропонованих нововведень не узгоджуються з європейськими стандартами незалежності національної Феміди. Зокрема, відмовитися від переатестації всіх суддів та підвищити гарантії їх соціального захисту запропонував член Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя Валерій Писаренко. Деталі у статті “Поправки для незалежності”.
На своєму січневому засіданні Рада суддів загальних судів вирішила розібратись у питанні обчислення суддівської винагороди та заробітної плати працівників апарату. Пролити світло на окремі особливості бюджету вирішила Державна судова адміністрація. Дізнайтесь більше з матеріалу “Замальовки з
побуту”.
У питанні ліквідації господарських судів, схоже, можна поставити крапку. Принаймні на деякий час. Експерти «Реанімаційного пакета реформ», які займалися підготовкою відповідних законодавчих змін, більше не вважають це питання одним з основних у процесі перетворень судової влади. Щоправда, наголошують вони, повернутися до даної ініціативи все одно доведеться. Чому так - читайте у статті “На зламі пріоритетів”.
А тим часом дії громадськості, направлені на встановлення справедливого, з їхньої точки зору, правосуддя останнім часом значно розширили свою географію. Окремі верстви населення вважають їх закономірними, хоч і протиправними, хтось сприймає такий тиск схвально, решта ж мовчазно очікує на розв’язку. Схожу позицію останнім часом займає і суддівське самоврядування, яке, хоча й активно засуджує такі дії на своєму веб-сайті, але бити на сполох поки що не збирається. Що збираються робити судді - читайте у матеріалі"Тиск, утиски, погрози…".
Упродовж кількох днів під стінами Вищого господарського суду не вщухали мітинги, підставою для яких стала інформація про арешт очільника суду. Щоправда, слідчі органи вже спростували цю інформацію, а представники суддівського самоврядування заявили про чергову спробу тиску на третю гілку влади. Деталі у статті - "Вийшли з мережі".
Зі статті "Тест на професіоналізм" Олега Подцерковного, д.ю.н., член-кореспондента НАПрН України ви дізнаєтесь, як доопрацювати два альтернативні проекти, щоб провести дієву судову реформу.
Адвокатура
Безоплатна правова допомога — сміливий проект держави, тією чи іншою мірою реалізований у рамках кримінального провадження. У цьому році система охопить цивільний і адміністративний процеси. Який позитивний досвід і які недоліки будуть при цьому враховані, як не допустити заборгованості за виплатами адвокатам та хто власне матиме змогу долучитись до лав захисників-безоплатників, в ексклюзивному інтерв’ю «ЗіБ» розповів директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.
Правники, обрані до органів адвокатського самоврядування, опинилися в досить цікавому становищі: невідповідність положень Правил адвокатської етики нормам закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» фактично дала їм імунітет проти дисциплінарної відповідальності. Ця проблема обговорювалася на останньому засіданні Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, яке проходило 29—30 січня 2014 року. Докладніше у статті “Поверненню (не) підлягає”.
Судова практика
Зі статті Івана Сіліча, голови Рожищенського районного суду Волинської області "Коли відмова під сумнівом" видізнаєтесь, як домогтися відкриття кримінального провадження.
У Рожищенському районному суді Волинської області впевнені: якщо правоохоронці зволікають з повним та неупередженим дослідженням обставин справи або безпідставно закривають кримінальне провадження, їх дії чи бездіяльність мають
Реформа
У Мін’юсті заявляють, що державні виконавча та реєстраційна служби замість реалізації своїх завдань перетворилися на інструмент збагачення чиновників. Реформувати їх вирішили радикальними методами — спершу перевели під своє безпосереднє управління, а потім передали частину їхніх повноважень приватним установам. Деталі у статті - «Конкурентне» рішення.