flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 6 (1200). Анонс публікацій

06 лютого 2015, 15:11

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 6 (1200). 7 - 13 лютого 2015 р.



Судова влада

Однією з особливостей Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ є наявність двох рівнозначних палат. Про те, яким чином вони спільно працюють над підготовкою постанов пленуму, «ЗіБ» вирішив дізнатись у Дмитра Луспеника, який перебуває на посаді секретаря пленуму з 2011 р. Також ми поговорили про те, чи змінились останнім часом умови підготовки роз’яснень, які перспективи ухвалення спільних постанов пленумів усіх вищих судів та на які проблеми потрібно буде звернути увагу першочергово.

Судді Печерського районного суду м. Києва повідомили Раду суддів про непоодинокі випадки втручання в їх професійну діяльність. З проханням прокоментувати ситуацію «ЗіБ» звернувся до голови суду Світлани Смик. Голова суду відзначає, що адекватна реакція правоохоронців на прояви тиску з боку громадськості могла б зробити захист міцнішим.

А тим часом Рада суддів констатує: після рішення позачергового ХІІ з’їзду суддів ситуація щодо незалежності володарів мантій не змінилася на краще. Складається враження, що сьогодні зусилля певних можновладців спрямовані на дискредитацію судової системи. Тож РСУ просить представників влади не

паплюжити Феміду. Докладніше у статті:«Звернутися до кожного».

Кінець минулого і початок цього року ознаменувалися тим, що ледь не щодня з різних регіонів країни надходять заяви, скарги чи звернення про випадки втручання в правосуддя з боку громадських активістів різного штибу. Одні експерти пов’язують це із сезонним загостренням громадської активності, інші — вбачають конспірологічні чинники. Деталі у матеріалі: «Ні дня без тиску».

Суддівський корпус майже 9 місяців чекав відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. І ось нарешті члени комісії запустили свій «конвеєр» призначень, обрань, переведень та відсторонень від посад володарів мантій. Чергові 2 засідання показали, що новий склад комісії ретельно зважує всі факти, які мають впливати на подальшу кар’єру «безстроковиків», і надає рекомендації тільки сумлінним у роботі кандидатам. Детальніше про це – «Мантії — не для всіх».

Віктор Кицюк та Оксана Царевич із Печерського районного суду м.Києва продовжуватимуть вершити правосуддя. Вища кваліфікаційна комісія суддів не відсторонила їх від посад, хоча про це й просила Генеральна прокуратура. Це вперше постійно діючий орган не погодився з клопотанням Генпрокурора. Представнику ГПУ не вистачило доводів, аби переконати, що володарям мантій вручили повідомлення про підозру. Як це було – читайте у статті «З підозрою не склалося».

У січні парламент зробив безпрецедентний крок, ухваливши в першому читанні одразу два законопроекти, які мають реформувати судову систему держави. Втім, опрацювання

документів зайняло у нардепів більше часу, ніж вони очікували. І підготовка обох документів у профільному комітеті ВР просувається досить повільно. Як це відбуватиметься  читайте у матеріалі: «Один на всіх, і сто — на одного!».

У народних депутатів виникли сумніви з приводу того, що рядові судді можуть на належному рівні розглядати справи за участю військовослужбовців. А тому в парламенті пропонують повернути військові суди. Зважаючи ж на те, що нещодавно відбулась «реставрація» спеціалізованої прокуратури, можна очікувати на позитивний висновок і відносно цього проекту. Деталі у статті«Військовий реванш».

Судова практика

Судді Житомирщини відмовляють правоохоронцям у задоволенні клопотання про допит неповнолітніх осіб у судовому засіданні в разі ненадання доказів, які вказують на необхідність отримання від них показань, а також на існування небезпеки для їх життя і здоров’я.

Про це ви дізнаєтесь зі статті «Дозвіл на отримання доказів» Олександра Стратовича, судді Олевського районного суду Житомирської області.

Податки і депозити

Зі статті «Гарантії для обізнаних» Тетяни Жуковської, адвоката, керівника практики приватно права ЮК Prove Group ви дізнаєтесь, що треба знати, аби отримати відшкодування за втрачений депозит.

Починаючи з минулого року випадки відмови Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у виплаті компенсації за вкладами в банках,

визнаних неплатоспроможними, набули масового характеру. Тому кожен власник депозиту повинен розуміти, хто й за яких обставин має право відмовити йому у виплаті коштів і чи зможе він захистити свої права в суді.

У статті «На межі власного розсуду» читайте про те, чи впливають відомості, що вносяться до закритих баз даних фіскальних органів, на ділову репутацію платників податків?

Юристи закидають податківцям, що інформація про суб’єктів господарювання, яка вноситься до їхніх електронних баз, не завжди є правдивою. Недостовірність цих відомостей правники розцінюють як порушення права на ділову репутацію. При цьому оскаржити дії фіскальних органів у судовому порядку виявляється проблематичним.

Закон і Бізнес