flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВСС приєднується до заяв щодо тиску на суддів

09 лютого 2015, 11:16

 Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ звертає увагу Ради суддів України на факти тиску на суддів. Особливу увагу судді приділяють листам колег з Харківського апеляційного адмінсуду та Печерського райсуду Києва.



Відповідний лист ВССУ направлено на адресу Ради суддів України, повідомили "ЗіБ" у ВССУ.

Як зазначила заступник голови ВССУ Марина Червинська під час засідання Ради суддів України: «Зараз йдеться не про захист суддів як громадян, а насамперед про захист держави. У суспільстві через заяви політиків і громадських діячів свідомо формується негативна думка про роботу судових установ. Такі голослівні заяви призводять до суцільної недовіри громадян не лише до судової, а й державної влади загалом». Тому у зверненні ВССУ вважає за необхідне загострити увагу посадових осіб держави на тому, що жодні системно-структурні зміни, спрямовані на вдосконалення судової системи, не досягнуть своєї мети, якщо судді зазнаватимуть безкарного тиску.

У будь-якому судовому процесі, зауважила  М. Червинська, є дві сторони: позивач–відповідач, обвинувачений–потерпілий тощо. Тиск на суддів при розгляді справ, коли в залі судового засідання певна група громадян підтримує ту або іншу сторону та завідомо наголошує на справедливому, на її думку, вирішенні спору, є

порушенням прав іншої сторони, зокрема й права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.     

У ЗМІ поширюється й необ’єктивна інформація щодо вкрай низького рівня довіри до судів. Однак результати нещодавно проведеного у ВССУ опитування відвідувачів, повідомила Марина Червинська, ідуть у розріз з таким твердженням. Так, 40 % громадян довіряють суду касаційної інстанції, 16 % – не довіряють, а 44 % вказали, що їм важко надати однозначну відповідь. «Це досить непогані показники. Водночас ми усвідомлюємо необхідність запровадження якісних змін для удосконалення процесу здійснення судочинства та підвищення рівня громадської довіри», –  зазначила суддя.

Наразі судді досить часто висловлюють свою позицію у ЗМІ, проводять прес-конференції, однак проблема полягає у тому, що на цю інформацію, як правило, звертає увагу та частина громадськості, яка розуміє проблеми судової системи. Тому, на думку Марини Червинської, доцільно було б підготувати звернення Ради суддів України до засобів масової інформації  і пояснити ті проблеми, з якими зіштовхується судова влада. При цьому слід закликати представників мас-медіа дотримуватися у своїй роботі принципів об’єктивності, достовірності та неупередженості.  

Звернення ВССУ до Ради суддів України