Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Закон прийнято з техніко-юридичними правками і може бути доопрацьований з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії
Сьогодні, 12 лютого, Верховна Рада прийняла Закон «Про забезпечення права на справедливий суд» (на основі президентського законопроекту № 1656, який був доопрацьований з урахуванням деяких положень законопроекту № 1497 ). Нагадаємо, що 13 січня за основу були прийняті обидва законопроекти.
Закон схвалений в редакції профільного комітету, засідання якого відбулося сьогодні з ранку. Комітет прийняв за базовий законопроект Президента. Із Закону були виключені:
- Норми про внесення змін до процесуального кодексів;
- Розділ про електронний судочинстві;
- Розділ щодо фінансового та технічного забезпечення судів і суддів.
Вирішено, що ці зміни будуть запропоновані окремим законопроектом.
Закон набуде чинності через місяць після офіційного опубліклванія - він буде направлений до Венеціанської комісії для аналізу. У разі необхідності - буде доопрацьований з урахуванням рекомендацій комісії. При цьому норми про формування Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів вводяться в дейтвія без відстрочки.
Внесено зміни до Закону «Про Регламент Верховної Ради» в частині визначення порядку призначення членів Вищої ради юстиції та припинення їх повноважень, порядку розгляду Верховною Радою питань про переведення судді, обраного безстроково, до суду такого ж рівня або до суду нижчого рівня та звільнення судді.
Встановлено порядок утворення судів, призначення суддів на адміністративні посади, оптимізація складу судів та їх діяльності. Зокрема, встановлено, що органи виконавчої влади не мають впливу на процедури створення судів і визначення кількості суддів, зменшено кількість адміністративних посад у судах і склад суддів приводиться у відповідність з реальною навантаженням.
Законом також уточнені гарантії незалежності та недоторканності суддів, їх права та обов'язки, введено новий текст присяги судді; встановлено новий порядок призначення судді на посаду, включаючи процедуру відбору кандидатів, відбіркового та кваліфікаційного іспитів, підготовки та навчання кандидатів на посади суддів; унормована процедура обрання суддів безстроково та їх призначення та переведення до інших судів, які повинні проходити тільки на конкурсній основі.
Законом регламентовано незалежне оцінювання професійного рівня судді, від результатів якого залежатиме його подальша кар'єра, а також чітко визначені підстави та порядок здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів, введено 8 видів дисциплінарних стягнень, визначені чіткі строки притягнення суддів до відповідальності та строки погашення дисциплінарних стягнень. При цьому встановлені гарантії захисту прав суддів та змагальності в дисциплінарному провадженні.
Законом внесено зміни в організацію і порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка діятиме у складі кваліфікаційної та дисциплінарної палат та уточнено вимоги до членів Комісії, їх права та обов'язки, організація діяльності та забезпечення.