Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 7 (1201). 14 - 20 лютого 2015 р.
Судова влада
У суддів зародився страх від беззахисності й виникло відчуття, що влада не бажає проводити реформу відповідно до євростандартів. Вони бачать цілковиту байдужість держави до виконання свого обов’язку — гарантування незалежності суддів. Якщо запущений механізм цькування суддів ніхто не зупинить, їм, напевне, доведеться скликати позачерговий з’їзд. Проте й такому зібранню може не вдатися прийняти рішення, яке стане панацеєю від усіх бід. Докладніше у матеріалі - "Тиск до Європи не доведе".
А тим часом у ВС уважають, що за оголошеною тотальною переатестацією приховані наміри отримати контрольовані суди. Діяльність нового політикуму сприяє зміцненню недовіри суспільства до судової влади. А за декларативними заявами про проведення реформ насправді приховане бажання влади мати контрольовані суди. Зокрема, існує реальна загроза того, що під виглядом тотальної переатестації відбудеться масове звільнення суддів задля заповнення штатів потрібними владі служителями Феміди. На цьому наголошується у відкритому зверненні, прийнятому на цьому тижні зборами суддів Верховного Суду. Деталі у матеріалі - "Не шукайте стрілочника!".
Робота Тимчасової спеціальної комісії з
Схоже, майбутнє судової реформи починається для нардепів з кроку наосліп. Останнє перед прийняттям у другому читанні закону «Про забезпечення права на справедливий суд» засідання профільного комітету Верховної Ради виявило байдужість народних обранців до реформи. Мало того, що комітет ледве зібрав кворум, але і його не стало, коли діло дійшло до опрацювання кількох тисяч поправок до президентського та депутатського законопроектів. Однак, не зважаючи на гарячку, закон був схвалений ВР. Про це читайте у матеріалі "Із широко заплющеними очима".
Останній рік над деякими суддями висить дамоклів меч: кар’єра багатьох з них, хто хоч якось був причетний до розгляду справ учасників майдану, під загрозою. Втім, як виявилося на останньому засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів, позбутися посади можна й не маючи стосунку до політики. Про це ви дізнаєтесь зі статті"Строк, що закінчився або Як процесуальна тяганина може вплинути на кар’єру?".
Адвокатура
Поки на вул. Банковій обіцяють узятися за реформування суміжних із судочинством правових інститутів, окремі народні депутати
Прокуратура
Генеральний прокурор Віталій Ярема протримався на посаді менш ніж 8 місяців. Невдовзі після звітування перед народними обранцями він подав рапорт про звільнення, не очікуючи, доки в парламенті зберуть необхідну кількість підписів за його відставку. Втім, Президент фактично за день визначився з його наступником, яким став Віктор Шокін. Ще менше часу знадобилося Верховній Раді, яка відразу ж погодила таку заміну очільника ГПУ. Чого ж очікують від нового Генпрокурора, насамперед коаліційна більшість? Про це у матеріалі - "Під пильним парламентським наглядом".
Судова практика
У Львівському апеляційному адміністративному суді зазначають, що нововиявленою може бути визнана лише та обставина, про яку не знали й не могли знати учасники судового розгляду, а право суду на перегляд стосується тільки тих рішень, якими закінчено розгляд справи та які набрали законної сили. Деталі у статті "Коли таємне стає явним".
Особливо пильну увагу реформуванню судової системи народні депутати приділили минулого року — світ побачило відразу кілька
законопроектів, що стосувалися її «перезавантаження». Водночас жоден із них не передбачає усунення недоліків у чинному законодавстві, які впливають на якість розгляду справ у окремих галузях судочинства. Зокрема, не зачіпає питання щодо компетенції господарських та адміністративних судів. Такої думки дотримується Констянтин Василяка, голова Господарського суду Миколаївської області. Про це читайте у матеріалі "На роздоріжжі поглядів і пропозицій".
Податковий компроміс
Методом батога і пряника Державна фіскальна служба намагається схилити платників податків до добровільної сплати державі частини боргів. Водночас бізнес до такої можливості ставиться із острахом — надто велика недовіра в нього до органів влади.
Докладніше у статті "Очистити совість і ЄРДР".