Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 8 (1202). 21 - 27 лютого 2015 р.
Судова влада
Минулий тиждень був насичений подіями довкола судів та суддів. Пропонуємо вашій увазі думку безпосередніх учасників подій.
Події, які відбулися на цьому тижні в Окружному адмінсуді м.Києва, обурили суддівську спільноту: такого зухвалого втручання в правосуддя Феміда ще не бачила. «ЗіБ» вирішив з перших вуст дізнатися про причини та наслідки проведення обшуку працівниками прокуратури та міліції в ОАСК. Своїми думками щодо ситуації поділився очільник установи Павло Вовк.
Сьогодні Печерський районний суд м. Києва, який часто стає епіцентром «політичних протистоянь», стикнувся з безпрецедентним втручанням у його діяльність, тиском та неповагою до володарів мантій, які в ньому працюють. Деякі судді установи зазнали кримінального переслідування. За словами служителів Феміди, сподіватися на захист із боку правоохоронних органів, представників виконавчої та законодавчої гілок влади марно. Надія залишається тільки на самого себе. «ЗіБ» поспілкувався із суддею Печерського райсуду м.Києва Оксаною Царевич, дозволу на взяття якої під варту попросив у Верховної Ради Генпрокурор. Її підозрюють у постановленні неправосудного рішення. О.Царевич розповіла про тиск, який чинять на
неї, про впевненість у законності рішення, ухваленого рік тому, та про віру в те, що Феміді вдасться вистояти в боротьбі за право бути незалежною.
Дедалі міцніше загвинчуються гайки в лещатах для вітчизняної Феміди. Слабка надія на втілення судової реформи в життя потонула в небажанні нардепів поквапитися з кардинальними змінами. Численні обговорення, заперечення, наради й зауваження іноземних експертів так і не привели до створення компромісного акта. Замість цього обмежилися урізаною версією «справедливого суду», яка невдовзі набере чинності. Про наслідки такого кроку і судді, і нардепи поки що говорять тільки пошепки. Деталі у матеріалі "Парламент тисне на гальмо".
Тиск на володарів мантій перейшов у активну фазу: від погроз усіх звільнити та відкрити кримінальні провадження до безпосереднього втручання в діяльність. Черговою мішенню став Окружний адміністративний суд м.Києва, в якому прокуратура та міліція провели обшук. Судді кваліфікували такі дії як помсту за рішення, прийняті не на користь влади. Докладніше - у статті "Виховання норовливих".
Вища кваліфікаційна комісія суддів продовжує давати рекомендації «безстроковикам». Утім, жадане пожиттєве право одягати мантію отримують лише ті, чия репутація, на думку членів комісії, є бездоганною. Про це читайте у матеріалі "Безстроковий інтерес".
Процес
Запровадити заочне кримінальне провадження в Україні намагаються з початку 2014-го. Як відомо, першу спробу здійснено 16
січня минулого року, коли ці норми були включені до так званих диктаторських законів. У жовтні оновлена Верховна Рада знову дала правоохоронцям і судам таку можливість під приводом забезпечення невідворотності покарання за окремі злочини.
Які вимоги висувають у Страсбурзі, аби відсутність обвинуваченого не порушувала конвенційних гарантій, аналізує Олег Татаров, доктор юридичних наук, доцент, заслужений юрист України, у статті " Заочний розгляд очима Європи".
Адвокатура
Правникам добре відома «крива вдячності» клієнта, що залежить від стадії розгляду справи та його результатів. Коли ця крива з різних причин іде різко вниз, адвокат змушений у суді обгрунтовувати вартість своїх послуг. І деколи гонорар доводиться повертати.
Про це читайте у статті Анастасії Сергеєвої, керівника секретаріату ВКДКА, для «Вісника АПУ», "Дороге задоволення".
Банкрутство
Готуючи законодавство про банкрутство, Верховна Рада пішла особливим шляхом, цілком протилежним європейським стандартам. Замість того щоб захистити права кредитора й тим самим спонукати його до збільшення інвестицій, вона стала на бік боржника. Таким чином, останній отримав цілком законні механізми, щоб не розраховуватися з кредитором.
Докладніше у матеріалі Павла Пригузи, кандидата юридичних наук, судді Господарського суду Херсонської області,"Боржник завжди правий".
Податкові спори
Приймаючи рішення в податкових справах, судді посилаються не лише на законодавчі приписи, а й на доктрини, що покладає на платників додатковий тягар доказування. Адвокати критикують застосування доктрин і вимагають слідувати букві закону. Судді ж розповідають, як доктрини можуть сприяти захисту.
Деталі у статті "Понаднормові докази".