Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРЛІГА традиційно пропонує читачам ознайомитися з короткою підбіркою останніх подій судового світу
Верховний Суд України
Норма про заборону вимагати повернення простроченого споживчого кредиту не застосовується в суді
При розгляді справи № 6-239цс14 про стягнення заборгованості за договором споживчого кредиту була сформульована наступна правова позиція. Пункт 7 частини 11 ст. 11 Закону «Про захист прав споживачів», яким кредитодавцю забороняється вимагати повернення споживчого кредиту, строк давності якого минув, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки зазначена норма стосується позасудового порядку повернення споживчого кредиту і спрямована на те, щоб встановити судовий контроль за вирішенням таких вимог кредитодавця з метою захисту прав споживача як більш слабкої сторони договору споживчого кредиту.
До позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників госптовариства застосовується загальний строк позовної давності
Розглянувши справу № 3-216гс14 за позовом учасника до госптовариству про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 1 травня 1997 року, ВСУ вказав , що права учасника господарського товариства, які з права його участі в цьому суспільстві, не є особистими немайновими правами.Звертаючись до суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ, позивач обґрунтував вимоги порушенням його прав як учасника госптовариства. Згідно ст. 83 ЦК УРСР позовна давність не поширюється на вимоги, що випливають з порушення особистих немайнових прав. Позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників госптовариства не належать до вимог, на які відповідно до ст. 83 ЦК УРСР не поширюється позовна давність. До таких позовами застосовуються правила про позовну давність, загальний строк позовної давності - 3 роки (ст. 71 ЦК УРСР).
Позовна давність в суперечках про стягнення заробітку починається з дня фактичного розрахунку
При розгляді справи № 3-2гс15 про стягнення середнього заробітку, компенсації за невикористану щорічну відпустку та моральної шкоди, ВСУ дійшов висновку , що невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку.
Профспілкове майно не може бути відчужене без згоди держави
Розглянувши справу № 3-189гс14 про визнання недійсним договору, визнання права власності та витребування майна, ВСУ роз'яснив , що передача майнових комплексів у відання Українського республіканського Ради профспілок, правонаступником якого після розпаду СРСР став рада Федерації незалежних профспілок України, а надалі - Федерація професійних спілок України, не мала наслідком зміну форми власності переданого майна, яке так і залишилося державним. За таких обставин на момент створення «Укрпрофоздоровниці» спірне майно перебувало у державній власності, а тому могло бути відчужене тільки за згодою власника - Фонду держмайна.
Звільнення викладача за бійку - законно, оскільки це аморальний вчинок
При розгляді справи № 6-248цс14 за позовом викладача до університету про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі, скасування запису в трудовій книжці та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу ВСУ висловився щодо правомірності звільнення викладача за вчинення аморального проступку. Положення пункту 3 ст. 41 КЗпП та Закону «Про освіту» дає підстави для висновку про те, що працівники, які виконують виховну функцію, - учитель, педагог, вихователь - зобов'язані мати високі моральні переконання і бездоганно поводитися. Якщо педагог негідною поведінкою скомпрометував себе перед учнями, іншими особами, порушив моральні норми, втратив тим самим авторитет, дискредитував себе як вихователь, він може бути звільнений з роботи на підставі пункту 3 ст. 41 КЗпП.
На стадії апеляційного провадження застосовується позовна давність за заявою, зробленою стороною у спорі при розгляді справи в суді першої інстанції до прийняття рішення по суті
При розгляді справи № 6-246цс14 була сформульована правова позиція про застосування позовної давності. Роз'яснено, що рішення по суті спору приймається судом першої інстанції, а на стадії апеляційного провадження здійснюється тільки перевірка законності та обгрунтованості рішення суду, тому заява про застосування позовної давності може бути розглянуто, якщо воно подано під час розгляду справи в суді першої інстанції. ВСУ вказав, що апеляційним судом на стадії апеляційного провадження правомірно і в межах наданих повноважень застосовується позовна давність за заявою, зробленою стороною у спорі при розгляді справи в суді першої інстанції до прийняття рішення по суті спору.
Право власності на майно, яке було передано у зв'язку з виконанням іпотечного договору і відчужене всупереч волі власника не набувається добросовісним набувачем, оскільки це майно може бути у нього витребуване
Розглянувши справу № 6-1цс15 , ВСУ роз'яснив , що відповідно до вимог ст.ст. 330, 388 Цивільного кодексу майно, яке було предметом судового розгляду про визнання іпотечного договору дійсним і за рішенням суду право власності визнано за іншою особою, проте дійсний власник не був стороною зазначеної угоди, не був учасником судового розгляду і майно було відчужене поза волею власника, то право власності на майно не купується добросовісним набувачем, оскільки це майно може бути у нього витребуване. Право власності справжнього власника в такому випадку презюміруется і не припиняється з втратою ним цього майна.
Позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо особа є власником майна, але його право оспорюється або не визнається іншою особою; якщо особа втратила документ, що засвідчує його право власності
Оприлюднена правова позиція у справі № 6-244цс14 про визнання права власності на нежитлові приміщення, побудовані за договором фінансування. Роз'яснено, що за правилами ст. 392 ЦК позов про визнання права власності може бути пред'явлений, по-перше, якщо особа є власником майна, але його право оспорюється або не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, що засвідчує його право власності. На момент укладення сторонами договору про фінансування будівництва правовідносини щодо залучення коштів фізосіб з метою фінансування будівництва, порядку управління цими коштами регулювалися законами «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» і «Про інвестиційну діяльність» . Ні зазначеними нормами, ні нормою ст. 331 ЦК не передбачено виникнення права власності на новостворений об'єкт нерухомості на підставі судового рішення. Враховуючи, що відповідно до ст. 328 ЦК придбання права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов'язує виникнення у особи суб'єктивного права власності на певні об'єкти, суд при застосуванні цієї норми має встановити, з яких саме передбачених законом підстав, або в передбачений законом спосіб позивачка придбала право власності на спірний об'єкт і чи підлягає це право захисту в порядку, передбаченому ст. 392 ЦК.
Підприємство має право визначати розмір коефіцієнта коригування для встановлення середньої зарплати за час відпусток при підвищенні тарифних ставок і посадових окладів
Розглянувши справу № 6-234цс14 про стягнення недоплаченої заробітної плати за час відпусток, компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, ВСУ роз'яснив , що на госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування зарплати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей, а зменшення коефіцієнту підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві здійснюється відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах). Таке рішення приймається органом підприємства, відповідно до повноважень, встановлених статутом підприємства.
Окружний адміністративний суд міста Києва
1. 16 лютого слідчими столичної прокуратури спільно з оперативними працівниками ГУБОЗ було проведено обшук в приміщенні Окружного адмінсуду Києва в рамках кримінального провадження, розпочатого за ч. 1 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу . Як повідомила прес-служба прокуратури, судді протягом 2012-2015 років вносили недостовірні відомості про дату прийняття рішень в офіційні документи - постанови та інші судові рішення.За попередньою інформацією, у дні прийняття рішень вони перебували за межами України. Правоохоронці вилучили техніку та документи. Крім того, перевіряються дані, які були внесені в табелі обліку робочого часу. Судді Окружного адмінсуду Києва назвали обшук протиправним і доручили голові поставити перед ВРЮ і ВККС питання про звільнення Степана Богдана з посади судді Шевченківського районного суду м Чернівці, за рішенням якого був проведений обшук. Крім того, у зв'язку з проведеним обшуком судді взяли самовідвід у справі про заборону Комуністичної партії. Міністр юстиції Павло Петренко вважає , що самоусунення всього складу суду говорить про підіграванні КПУ в процесі, Міністерство ініціює перед ВККС перевірку суддів. У свою чергу, Окружний адмінсуд Києва оприлюднив дані про прийняття рішень, що стали підставою для обшуку. Підтримав колег ВАСУ - Раді суддів України направлено звернення з проханням дати оцінку обшуку і вжити заходів щодо забезпечення незалежності суддів та їх правового захисту.
2. Розглянувши справу № 826/18330/14 Окружний адмінсуд Києва скасував рішення Кабміну про призупинення дії переліку міст зони АТО. Кабмін не може зупиняти свої попередні рішення, якщо відповідно до їх приписами виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між суб'єктом владних повноважень і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їх існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Постанова суду набуде чинності після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .