flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Анонс публікацій

27 лютого 2015, 12:46

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 9 (1203). 28 лютого - 6 березня 2015 р.



Судова влада

Події довкола Окружного адміністративного суду м. Києва набули «політичного забарвлення». Після проведення обшуку в установі до «гри» долучилися міністр юстиції Павло Петренко та народний депутат Сергій Власенко. Перший має намір довести, що всі судді ОАСК порушили присягу, а другий просить ліквідувати установу. Детальніше у статті  - Об’єкт «владних звинувачень».

Методи відновлення довіри до судової влади не повинні насаджуватися. Так принаймні вважають володарі мантій з Івано-Франківщини, які були запрошені на чергове засідання Ради суддів загальних судів. «Самоврядники» розпитали гостей, як можна знайти спільну мову з громадянами та що робити, коли виникають непорозуміння. Докладніше про це у матеріалі - “У темряві довіри”.

Справедливого суду доведеться почекати ще місяць. Саме такий строк відведено в «Перехідних положеннях» закону, напевне, — на його вивчення та виявлення недоліків. Утім, навіть побіжне ознайомлення з текстом оприлюдненого акта наводить на думку, що влада не відмовилася від ідеї добиватися справедливості для одних через покарання інших. Деталі - "Справедливість у

покаранні".

 Невдоволення судовою владою, яке обізнана громадськість демонструвала здебільше під час розгляду судами резонансних справ, перейшло в нову фазу. Недавно через активність мітингувальників було зірвано проведення пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Схоже, тепер кожна формальна зустріч чи нарада вищих судів відбуватиметься під пильним оком народу. Або не відбуватиметься взагалі…Як це було читайте у матеріалі"Психічна атака замінює тиск".

Зі статті "П’ять поглядів на люстрацію" ви дізнаєтесь, на які недоліки процедури заплющують очі посадовці задля очищення влади.

А тим часом на суддів насуваються нові обмеження. Пригадуєте слова однієї з героїнь фільму «Діамантова рука»: «Наші люди в булочну на таксі не їздять»? Українські високопосадовці вирішили втілити цей лозунг у життя. Та заборонили вони їздити не в булочну, не на таксі й не всім, а тільки суддям і — за кордон. Це обмеження діятиме доти, доки володарі мантій не пройдуть люстрацію. Докладніше у матеріалі "Стороннім виїзд заборонений".

Апеляційний суд скасував вирок, яким було засуджено колишнього працівника СБУ, обвинуваченого в підготовці вбивства народного депутата Станіслава Березкіна. Як наголошували в апеляційній інстанції, суд допустив цілу низку процесуальних порушень, зокрема не зберіг аудіозапис процесу. Водночас представники райсуду переконують, що до таких висновків їхні колеги могли дійти під тиском. Розібратись у перипетіях справи спробувала Вища кваліфікаційна комісія суддів. Про це читайте  - "Вибухові звинувачення".

Процес

Уносячи зміни до КПК, законодавець заклав низку ризиків у процедуру спеціального переслідування. Верховна Рада тричі за останній рік намагалася врегулювати процедуру заочного кримінального провадження. Уперше — 16 січня 2014-го, згодом — 7 жовтня і нарешті — 15 січня цього року. Проаналізуємо, як змінювалося бачення законодавця щодо умов та процедури застосування цього інституту та які негативні наслідки можливі в майбутньому, враховуючи європейські стандарти дотримання прав людини (див. «ЗіБ» №8. — Прим. ред.). Детальніше про це читайте у статті Олега Татарова, доктора юридичних наук, доцента"Заочне провадження руками ВР".

 Зі статті "Реальні сліди віртуального злочину" ви дізнаєтесь, які сліди залишає злочинець у кіберпросторі, як установити логічну послідовність дій, характерну для процесу доказування в реальній площині. А також - як роз’яснити суду позицію захисту, оминаючи складну термінологію.

Закон і Бізнес