flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Експерти Міжнародної організації з розвитку права (IDLO) надаватимуть підтримку Україні у реформуванні судової системи

10 березня 2015, 16:36

 Ідеальної судової системи у світі не існує. Однак існують визнані міжнародні стандарти, яких демократичні держави намагаються дотримуватися. І саме на приведення судової системи України у відповідність до європейських стандартів, забезпечення права кожного громадянина на справедливий судовий розгляд його справи незалежним, професійним, неупередженим судом, спрямована діяльність міжнародних організацій, які впродовж останніх років надають підтримку Україні у реформуванні судової системи.

Надзвичайно важливою є така експертна допомога на нинішньому етапі запровадження змін у сфері юстиції в Україні. На цьому наголосив заступник Голови ВССУ Євген Літвінов під час зустрічі з представниками Міжнародної організації з розвитку права (IDLO).

Метою діяльності цієї організації є надання консультативної допомоги у реформуванні законодавства і посиленні інституційної спроможності органів влади для реалізації економічного потенціалу країн, забезпечення справедливості і досягнення сталого розвитку.

Як повідомив під час зустрічі у ВССУ спеціальний посланець IDLO Вільям Пейтон, з моменту свого створення у 1983 році організація співпрацює з понад 20 тис. фахівців у сфері права у 175 державах, а до її глобальної мережі входять 47 незалежних асоціацій і 2500 експертів. Це дає унікальну можливість отримати експертну думку з будь-якої країни світу.

Напрацювання міжнародних фахівців, зокрема, стосуються розвитку сектору юстиції, конституційної реформи, підвищення якості державного управління.

Минулого року, зазначив Вільям Пейтон, кілька країн-членів організації запропонували підтримати розвиток права в Україні. Адже зважаючи на ті процеси, які нині відбуваються в вашій країні, особливу увагу слід звернути саме на питання дотримання законності і справедливості. Експерт виділив три напрями діяльності IDLO в Україні: підтримка реформи прокуратури, вдосконалення господарського судочинства шляхом підготовки суддів і рівномірне розподілення міжнародної допомоги по регіонах.

«Ми прагнемо сконцентрувати увагу саме на тих аспектах, де IDLO, як міжнародна організація, могла б бути корисною», – зауважила спеціаліст з реформування системи правосуддя Моніка Мартінез. За її словами, одним із важливих питань, яке вже обговорювалося з представниками ОБСЄ і ПРООН, є розгляд кримінальних справ, пов’язаних з порушенням прав людини. Моніторингова місія ОБСЄ спостерігала і звітувала про випадки порушення прав людини. ПРООН також має програму, в рамках якої вирішуватимуться такі справи. Особлива увага приділятиметься підготовці суддів, які розглядають ці складні злочини. Тож і спеціалізація IDLO – надання допомоги суддям, підготовка суддів саме з кримінального права.

У цьому контексті учасники зустрічі обговорили можливість проведення спільних навчальних програм із Національною школою суддів України.

Готовність брати участь у реалізації всіх ініціатив IDLO висловили судді ВССУ Станіслав Міщенко, Володимир Британчук, а також секретар судової палати у кримінальних справах Валентина Щепоткіна. Досвід Міжнародної організації з розвитку права, а також відкриття постійної місії в Україні, переконані вони, сприятиме проведенню ефективних реформ. «Ваша організація може бути містком між судовою системою і громадськістю у питанні підвищення рівня правової культури, що за нинішніх умов є надзвичайно актуальним для нас», – зауважила Валентина Щепоткіна.

Сторони домовилися про напрацювання плану заходів у рамках подальшого співробітництва.

Представники міжнародних організацій дуже зацікавлені тими процесами, що відбуваються в Україні, зазначив наприкінці зустрічі Вільям Пейтон. – Звичайно, є дуже багато дискусійних, спірних питань. Однак, підкреслив експерт, найбільше проблем з верховенством права там, де ці питання не обговорюються.