Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 11 (1205). 14 - 20 березня 2015 р.
Судова влада
Сьогодні судову систему хочуть знесилити. Чи не щодня представники органів влади перевіряють, чи вистоять володарі мантій перед новими випробуваннями. На думку голови Голосіївського районного суду м.Києва Олени Первушиної, служителі Феміди не мають права мовчати. Вони повинні об’єднатися, аби відстояти судову систему й вилікувати суспільство від небезпечної заразливої хвороби — правового нігілізму. А ще — очистити судову владу від осіб, які не достойні носити мантію.
Володарі мантій остерігаються, що органи прокуратури продовжуватимуть відкривати кримінальні провадження, підозрюючи окремих законників у винесенні неправосудних рішень. Суддям необхідно дати їм відсіч. Для цього потрібно скликати з’їзд, на якому запропонувати методи боротьби з тиском. А ще з’ясувати, чому Голова Верховного Суду Ярослав Романюк підтримав позицію Генеральної прокуратури, а не суддів. Деталі у статті "Наступ замість оборони".
Майже рік минув з того моменту, коли Вища рада юстиції припинила свою роботу через набрання чинності законом «Про відновлення довіри до судової влади в Україні». Втім, передбачений законодавцем порядок
переобрання її членів став швидше каменем спотикання для охочих зайняти крісла у ВРЮ. Достеменно не відомо, як вплине на формування її складу й новий закон та чи не потягне за собою новий виток виборів низку судових спорів. Про це читайте у матеріалі"Крізь терни до ВРЮ".
Жодне обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях. Це аксіома кримінального права. Але, здавалося б, як інакше довести умисел у деяких обвинуваченнях? Наприклад, у такій свіжоспеченій формулі, як «намагання завоювати лояльність існуючої на той час влади, аби забезпечити собі подальше просування по службі». Не так уже й просто, якщо спиратися на факти, а не апелювати до умоглядних висновків. Проте якщо вдасться, то під цей гребінець можна стригти всю судову систему. Деталі - "Злочинна лояльність"
Упродовж дня відразу 4 представники Печерського районного суду м.Києва були відсторонені від посад. Не допомогло їм ані те, що одного разу вони відстояли право на професійну діяльність, ані добровільна відмова від виконання обов’язків. Прокуратура знайшла аргументи й щодо таких випадків. Докладніше про це - "Професійні обмеження".
Суд не задовольнив клопотання Генерального прокурора щодо застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно володарів мантій з Печерського районного суду м.Києва, яких підозрюють у винесенні неправосудних рішень. Для служителів Феміди — це перший аргумент на їх користь, а для прокуратури — ризик не довести теорію неправосудності. Як це було - "Прокурорське фіаско".
Для того щоб виявляти факти розбіжностей у вирішенні справ, палати Вищого господарського суду визначають спеціальних уповноважених, які стежать за ухваленими рішеннями. Водночас, констатують законники, без внесення змін до законодавства привести роботу до єдиного стандарту не вдасться. Докладніше - у статті"Стандартизований підхід".
Судова практика
Для злочинності неповнолітніх, уважають судді з Волині, характерна підвищена латентність, оскільки багато їхніх діянь сприймаються як пустощі через недостатню соціальну зрілість. При призначенні покарання підлітку необхідно враховувати умови його життя та виховання, а також вплив дорослих.
Більшість неповнолітніх злочинців виховуються в неповних сім’ях або без батьків, відзначає у статті "Сирітська доля" Руслан Хитрик, заступник голови Рожищенського районного суду Волинської області.
Законодавчі ініціативи
Суспільну кризу, в яку держава занурилася через невдалі ігри на політичній арені та воєнний конфлікт на сході, на думку депутатів, треба долати відразу за двома напрямками. По-перше, позбутися ганебних проявів сепаратизму, що, як кажуть народні обранці, розповзається країною з непередбачуваною швидкістю, а по-друге, врегулювати соціальне напруження шляхом перегляду скороченої процедури призначення пенсій. Докладніше - у статті "Про соцполітику, сепаратизм і висновки".
Від дій патентних тролів лише ринок
електроніки щорічно втрачає до 1 млрд грн. Незважаючи на це, українське законодавство дозволяє досить легко запатентувати звичні для всіх предмети побуту. За таких обставин назріла необхідність примусити недобросовісних «винахідників» хоча б компенсувати збитки.
Парламент підготував санкції для любителів патентувати вішалки, сірники та дверні ручки, відзначає у статті "Тролів відправлять у бан" Ігор Алексєєв, народний депутат України, фракція ПП «Народний фронт».
Спадкування
Що робити людині, яка, за законом чи заповітом, є спадкоємцем особи, яка проживала в зоні проведення антитерористичної операції? Адже тут не працює жоден державний реєстр та жоден державний орган. Водночас право власності, як і багато інших конституційних прав, на цій території не скасовувалося. Спробуємо розібратися, як за таких умов скористатися своїм правом на спадщину.
Деталі - у статті "Офіційно живі" Юлії Прокіпчук, юриста, м.Дніпропетровськ.
Юрбізнес
Діяльність з надання юридичних послуг передбачає грунтовну роботу фахівців з нормами чинного законодавства. Однак, щоб режим економії не позбавив правників клієнтів, їм радять звернути увагу й на інші закони, а саме — закони ведення бізнесу.
Докладніше у матеріалі "Мільйон, але сьогодні!".