Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 12 (1206). 21 - 27 березня 2015 р.
Судова влада
Рада суддів поповнила колекцію рішень, які стосуються незалежності володарів мантій, 8-им екземпляром. Проте така кількість поки що не принесла жодних якісних результатів. Можливо, через те, що РСУ не готова до радикальних кроків, яких від неї очікує суддівська спільнота, і перекладає відповідальність за захист Феміди на інших. Докладніше - "Розгублена незалежність".
Конституційний Суд має висловити позицію щодо того, чи відповідають окремі положення закону «Про очищення влади» акту найвищої юридичної сили. Проте інституція не квапиться з прийняттям рішення. Одні пов’язують це з тим, що КС сподівається на Верховну Раду, яка повинна внести зміни до акта, інші — з побоюваннями суддів накликати на себе «люстраційний» гнів. Через тривалу паузу страждають… адміністративні суди, які опинилися на роздоріжжі: поновлювати чи ні на посадах «очищених» осіб? Деталі у матеріалі - "Люстраційне обтяження".
Комітет з питань правової політики та правосуддя ВР нарешті знайшов час для розгляду кандидатур претендентів на обрання на посади суддів безстроково. Користуючись тим, що володарі мантій, за новим Регламентом, не відвідують засідань комітету,
парламентарі, не добираючи слів, розповіли, що вони думають про вітчизняних законників. Як це було читайте у статті - "Шантаж і приниження".
У статті "Плюси й мінуси атестації"Володимир Кравчук, суддя ЛОАС, аналізує, які ризики містять методи та критерії кваліфікаційного оцінювання суддів.
Оцінювання суддів — одна з найпомітніших ідей закону «Про забезпечення права на справедливий суд», які позиціонуються як реформаторські. Атестаційні процедури для суддів не є чимось абсолютно новим для України: атестація та кваліфікаційні класи суддів існували до 30 липня 2010 року, але запропоноване законом «оцінювання» від атестації відрізняється принципово.
Зняття обмежень на максимальний розмір винагороди служителів Феміди та визначення в законі рівня зарплат працівників апарату судів не гарантує, що в гаманцях цих осіб з’явиться більше грошей. Адже в держбюджеті коштів катма. Один з виходів — виконати обіцянку, яку Уряд дав Міжнародному валютному фонду, — протягом року вдвічі збільшити надходження коштів від сплати судового збору. Проте чи вдасться це зробити? Відповіді у матеріалі "Багаті на папері, бідні гаманцем".
Вища кваліфкомісія суддів майже в режимі нон-стоп продовжує розглядати кандидатури претендентів на обрання суддею безстроково. Цього разу, попри те, що відмов було обмаль, «кваліфікаційники» зосередили увагу володарів мантій на низькій зацікавленості та, відповідно, не завжди задовільній якості розгляду соціальних спорів. Детальніше читайте у статті "З байдужістю не
А тим часом юристи розмірковують над тим, як забезпечити доступ громадян до правосуддя на територіях, де проводиться антитерористична операція, та як перевести бізнес у безпечніші регіони. Невизначеність ситуації позбавляє суди можливості належним чином здійснювати судочинство і залишає підприємців сам на сам із посадовцями новоутворених «республік». Докладніше -"Закон і бізнес у зоні АТО".
Судова практика
Найбільша кількість справ, що надійшли торік до суду, стосувалась адміністрування податків, зборів, платежів, контролю за дотриманням вимог податкового законодавства. До стягнення було присуджено близько 135 млн грн., з яких на користь держави — близько 97 млн.
Про це читайте у матеріалі Сергія Удовіченко, заступника голови Полтавського окружного адмінсуду, "Кількість та якість".
Виконавча служба
Урядовці сподіваються підвищити мотивацію державних виконавців, збільшивши розмір їхньої винагороди. Водночас передбачається й посилення контролю за ними, а, крім грошей, у держвиконавців можуть з’явитись і конкуренти — представники приватних структур.
Докладніше - "Стягнення підвищеної цінності".
Банки та спадкування
Власників і керівників банків, а іноді навіть їхніх родичів можуть притягати до відповідальності за доведення фінустанови до
банкрутства. Водночас фігуранти скандалів з банками, які нині зазнають ліквідації, можуть не хвилюватись, їх притягатимуть до відповідальності за старими правилами. Та й то, якщо слідчим вистачить професіоналізму.
Про це читайте у статті Наталії Тараби, керівника господарсько-правового департаменту Адвокатського об’єднання «Мастерс», "Ліквідованого не повернеш".
Правники розповідають про особливості спадкування корпоративних прав, а також про заходи, які особа може вжити для того, щоб убезпечити своїх спадкоємців від ризиків, пов’язаних із прийняттям спадщини.
Деталі - "Правознавство без ризиків".