flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Члени делегації Європейської асоціації суддів ознайомилися з суддівськими ініціативами законодавчих змін у сфері судочинства в Україні

25 березня 2015, 07:12

 Про основні аспекти реформування судової системи України, пошуки побудови її оптимальної моделі йшлося під час зустрічі з членами делегації Європейської асоціації суддів, яка відбулася у Верховному Суді України 23 березня 2015 року.

До участі у заході було запрошено суддів Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних судів, представників Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Державної судової адміністрації України.

Європейську асоціацію суддів представляли її президент, віце-президент Світової асоціації суддів Крістофер Регнард, суддя Базельського апеляційного суду Швейцарії Штефан Гасс й суддя Талліннського адміністративного суду Мееліса Ееріка.

Діяльність цієї міжнародної організації спрямована насамперед на підвищення рівня незалежності судової влади, забезпечення ефективного конституційного статусу суддів, гарантування прав і свобод людини. Члени асоціації вивчають суддівські проблеми регіонального, національного, міжнародного значення, розробляють й упроваджують у життя оптимальні шляхи їх вирішення.

Тож саме ознайомлення із ситуацією щодо реформування судової системи України, проведення люстраційних процесів та збереження балансу неупередженості суддів та їх незалежності при здійсненні судочинства стало метою нинішнього візиту делегації Європейської асоціації суддів до України.

Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк під час зустрічі детально розповів про хід судової реформи в Україні, суддівські ініціативи законодавчих змін у сфері судочинства, зазначивши при цьому, що, на жаль, далеко не всі пропозиції суддівського корпусу були враховані законодавцем на нинішньому етапі. ВодночасЯрослав Романюк переконаний, що мета реформування, а саме – побудова ефективної, доступної і зрозумілої судової системи, буде досягнута, якщо пріоритетом у цьому процесі стане утвердження європейської моделі судочинства задля забезпечення принципу верховенства права.

Із ситуацією, яка склалася в Україні у сфері дотримання конституційних гарантій самостійності судів, незалежності та недоторканності суддів, ознайомив представників делегації Голова ВССУ Борис Гулько. Він поінформував про безпрецедентні випадки впливу на суддів, зокрема публічні висловлювання представників законодавчої та виконавчої влади, правоохоронних органів, які без аргументації ставлять під сумнів законність судових рішень, а також організацію масових заходів, які перешкоджають здійсненню правосуддя на належному рівні, посягання на майно суддів, проникнення до їх житла, систематичне висловлювання погроз, неприпустимі випадки фізичного насильства стосовно суддів. Усі ці прояви, підкреслив керівник ВССУ,  супроводжуються формуванням вкрай негативної суспільної думки як про стан здійснення правосуддя в державі загалом, так і про законність і обґрунтованість тих чи інших судових рішень. У зв’язку з цим, повідомив Борис Гулько, збори суддів ВССУ вирішили звернутися до Ради  суддів України з пропозицією внести на розгляд з’їзду суддів України питання про вжиття дієвих заходів щодо забезпечення незалежності суддів та протидії протиправному впливу на них.

 

На необхідності внесення змін до відповідних законів, які дійсно б утверджували право на справедливий суд, при цьому забезпечуючи гарантії незалежності суддів, наголосили член Вищої ради юстиції, суддя ВССУ Алла Олійник та її колега Ольга Дьоміна. Ті негативні явища, які сьогодні існують в державі і в судовій системі, є системними причинами діяльності усіх гілок влади, натомість звинувачування в усіх негараздах лише суди призводить до втрати авторитету державної влади загалом, переконана Алла Олійник. Вона звернула увагу й на процедурні питання проведення люстраційних перевірок суддів, закріплених Законом України «Про очищення влади», підкресливши, що цей процес має відбуватися з дотриманням міжнародних стандартів у сфері функціонування органів судової влади, насамперед принципу індивідуальної відповідальності. Також Алла Олійник висловила сподівання, що найближчим часом Венеціанська комісія надасть свою оцінку запровадженому новим Законом  України «Про право на справедливий суд» кваліфікаційному оцінюванню суддів. Адже надзвичайно важливо, щоб ця процедура відповідала визнаним європейським нормам і стандартам. Кваліфікаційний тест для всіх суддів є неприпустимим, вважає й суддя ВССУ Ольга Дьоміна, оскільки ця процедура може поставити під загрозу їх незалежність.

Члени делегації Європейської асоціації суддів дали свою оцінку окремим законодавчим нормам, про які йшлося під час зустрічі. Так, на їхню думку, необхідно відсторонити політичний орган від процедури обрання та звільнення суддів, адже орган, який звільняє суддів з посади, має бути абсолютно незалежним. «Єдиним органом, відповідальним за звільнення суддів, має бути Вища Рада юстиції», наголосили міжнародні експерти. Вони подякували Асоціації суддів України за запрошення відвідати Україну, а також учасникам зустрічі за надану інформацію, зазначивши, що її аналіз дасть змогу надати чітку оцінку ситуації у сфері судочинства в Україні та напрацювати подальші рекомендації.