Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 13 (1207). 28 березня - 3 квітня 2015 р.
Судова влада
На порозі 10-річчя з початку фактичної роботи адміністративних судів в Україні доводиться аргументувати необхідність їх існування. Втім, життя непередбачуване, а радше — циклічне, і все, вочевидь, розвивається по спіралі, щоб через певний проміжок часу знову повторитися. Тож голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло вирішив нагадати власну позицію щодо оптимальної моделі судової системи. Детальніше читайте у матеріалі "Боротьба за юстицію".
У цьому номері ви також зможете ознайомитись з думками заступника секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України Олексія Євсікова. Приводом для зустрічі з суддею став його виступ під час засідання пленуму Вищого господарського суду. Тоді заступник секретаря першої судової палати ВГС попередив колег про окремі методи тиску, які застосовує фонд гарантування вкладів фізичних осіб. «ЗіБ» вирішив дізнатись, як судді реагують на такі випадки й чому Фонд удається до таких кроків. Крім цього, ми обговорили проблеми банківської сфери, а також результати візиту представників місії Міжнародного валютного фонду, з якими голова та судді ВГС провели зустріч буквально за кілька годин до інтерв’ю.
Вища кваліфікаційна комісія суддів не оголосила догани жодному володарю мантії. Втім, щодо 9 законників, 6 з яких працюють у столичних храмах Феміди, були відкриті дисциплінарні справи. Докладніше у статті"Останнє перед поділом".
Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ нарешті пощастило зібратися в спокійній атмосфері. Судді обох палат мали змогу без тиску та закликів громадськості обговорити нагальні питання здійснення судочинства та підбити підсумки роботи за минулий рік. Про що говорили судді читайте у матеріалі "Під тягарем вакансій".
За кілька днів Рада суддів збереться «на вимогу» — аби реалізувати деякі приписи нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів», яка набирає чинності 28 березня. Проте в порядку денному засідання немає питання щодо скликання ХІІІ з’їзду суддів, на чому наполягають служителі Феміди. Очевидно, на зібранні не обговорюватимуть і подальшу долю самої ради, чисельність членів якої має зменшитися на 7. Так само в повітрі повисло й питання, що робити з незавершеними справами трьох «спеціалізованих» рад суддів, які ліквідовані. Деталі - "Мовчання самоврядування".
Якщо виходити зі слів експертів, Україна великими стрибками наближається до європейської спільноти. І свідченням тому, кажуть вони, є сучасна судова реформа, яка має втілити в життя передові принципи європейського права та змусити західних сусідів повірити в рішуче бажання вітчизняного правосуддя походити на Феміду Старого світу. Чи на уторований шлях ступила наша держава, яких помилок треба уникнути?
Ці питання юристи-практики обговорили на ІІІ міжнародному судово-правовому форумі «Судова реформа в Україні».
Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції продовжила роботу після 5-місячної перерви й відразу нагадала, що рішуче виступає за звільнення законників, які розглядали справи учасників подій на майдані. Разом з тим під гарячу руку потрапив і суддя, який запевняє, що лояльно ставився до останніх. А ось представника «антимайдану» відправив за грати.
Докладніше - "По інший бік барикад".
Судова практика
У першій частині узагальнення названі суб’єкти процесуальних витрат у кримінальному провадженні. Зазначені особи, чия участь у процесі є неоплачуваною. Вказано, що входить до переліку речей та цінностей, які підлягають зберіганню за рахунок держави.
Про це та інше читайте у статті "Дороге задоволення" Олега Дутова, судді судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Запорізької області.
Бізнес
Цього року вітчизняне законодавство поповнилося таким нововведенням, як податковий компроміс. Оскільки час «Ч» вже наближається і подання заявок завершується 16 квітня, слід проаналізувати, чого ж досягла Державна фіскальна служба, про що змовчала, пропонуючи процедуру, і хто ж залишиться у виграші від «компромісних» платежів. Детальніше у матеріалі "Всім винуватцям пробачають" Владислава Кочкарова, керуючого партнера ЮК Prove Group.
Європейські посадовці не поспішають із прийняттям рішень, а закордонні партнери можуть виявитися пройдисвітами та втягнути український бізнес у дорогий судовий процес. Про ці та інші ризики розповіли керівники юридичних департаментів підприємств, що вийшли на європейські ринки задовго до підписання угоди про асоціацію з ЄС. Деталі -"Угода для бізнесу".