Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 15 (1209). 11 - 17 квітня 2015 р.
Судова влада
З огляду на кризу в економічній сфері чимало держслужбовців переймаються питанням про доцільність тримання за посади. Адже соцгарантії слабшають, заробітна плата не зростає, права обмежуються. Втім, з прийняттям закону «Про забезпечення права на справедливий суд» у працівників судової системи з’явилася слабка надія на реальне покращення становища. Зокрема, голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк переконаний, що, незважаючи на традиційний дефіцит фінансування, право працівників апарату на гідну оплату праці цього року порушені не будуть.
Рада суддів відреагувала на чергові звернення володарів мантій, які скаржаться на тиск і втручання в їхню роботу. Вона вкотре попросила представників влади не забувати про гарантії суддівської незалежності. Однак, незважаючи на всі прохання про допомогу, віз і нині там: те, як розв’язати проблеми служителів Феміди, нікого, крім них самих, не турбує. А РСУ не залишається нічого іншого, як «реєструвати» утиснених і чекати відповідей. Докладніше - «Реєстр» утиснених.
ДСАУ презентувала пропозиції щодо внесення змін до закону «Про судовий збір». Платити за
розгляд справи доведеться більше, а держоргани викреслять зі списку пільговиків. Докладніше про це читайте у статті “Справедливість подорожчає”.
Лічені тижні залишилися до того, як має бути сформована Вища рада юстиції. Та чи виправдає себе передбачена в законі «Про забезпечення права на справедливий суд» процедура прозорого та демократичного, з точки зору Президента, добору членів такого важливого для держави органу? Дізнатися про це ми вирішили, детально розглянувши мотивацію охочих зайняти крісла у ВРЮ. Про це ви дізнаєтесь з матеріалу “Неперевершена двадцятка та закон”.
Аби народних депутатів не спокушала думка ліквідувати адміністративні суди, існування останніх потрібно передбачити на конституційному рівні. Це стане надійною гарантією їхньої незалежності. Та й без поваги суб’єктів владних повноважень до судових рішень не вдасться розпочати життя за європейськими стандартами. Деталі у матеріалі - Олександр Нечитайло: «Коли міністр юстиції поважатиме рішення суду, тоді ми будемо в Європі»
Виконання судових рішень
Однією з головних проблем судочинства, з якою стикаються пересічні громадяни, є невиконання рішень судів, і Європейського суду з прав людини зокрема. Держава нехтує наполегливими рекомендаціями західних правників і не виконує навіть тих рішень, для виконання яких не потрібно фінансових витрат. За твердженням експертів Української Гельсінської спілки з прав людини, змінити ситуацію на краще допоможе лише переворот у мізках українського суспільства. Про це
читайте у матеріалі “Переворот у мізках”.
Зі статті “Виконанню не підлягає?” Олени Павлюк, помічника судді Вінницького апеляційного адміністративного суду, ви дізнаєтесь про те, що зневага до рішень ЄСПЛ спричиняє невдоволення людей вітчизняним судочинством.
Звертаючись до суду, особа розраховує на захист свого права, адже це випливає із суті та цілей правосуддя. Сьогодні держава неповно забезпечує право громадян на «справедливий суд», оскільки більшість судових рішень залишаються без виконання.
Прокуратура
Загальний нагляд прокуратури та її слідчі функції, які, за дотепним виразом гаранта Конституції, ми ліквідували як «останній радянський рудимент», швидше за все, залишаться до 2016 року. Деталі у матеріалі -“Такий необхідний рудимент”.
Податкові спори
Чинна процедура адміністративного оскарження рішень фіскальних органів передбачає дворівневий перегляд заяв. При цьому вона може затягнутися до 120 днів. Та лише кожна десята скарга вирішується на користь платника податку. Як наслідок, більшість спорів переходить до адміністративних судів, де відсоток задоволених позовів зростає до 60%. То є сенс за таких показників у системі досудового оскарження чи її можна вдосконалити, врахувавши закордонний досвід? Про це в інтерв’ю «ЗіБ» розповів керуючий партнер Юридичної компанії Prove Group Владислав Кочкаров.
Інтелектуальна власність
Судові розгляди спорів щодо інтелектуальної власності є довготривалими та витратними. Законники ухвалюють вердикти на підставі висновків експертів, об’єктивність яких викликає сумнів у адвокатів. Однак правники не поспішають удаватися до альтернативних способів вирішення таких спорів. Про це читайте у статті "Війна та мир у сфері інтелекту, або Чому власникам прав не вигідно звертатись до суду?".