Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 17 (1211). 25 квітня - 1 травня 2015 р.
Судова влада
Опинившись на зламі суспільних інтересів та роздоріжжі державного розвитку, найбільших пертурбацій, кадрових та нормативних, зазнає саме судова система. Однополярність суспільних поглядів щодо нездатності вітчизняної Феміди на оновлення стала чинником занурення судової влади в кризу. Як змінити погляд громадян на третю гілку влади? Який внесок у формування репутації судової системи повинні робити органи суддівського самоврядування? Своїми поглядами на це поділився член Ради суддів України, суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Вадим Бутенко.
Через недогляд законодавця виникла загроза перерахунку суддівського стажу, а як наслідок — зменшення зарплати, кількості днів відпустки та втрата права на відставку. Рада суддів переконана: нічого перераховувати не потрібно. Проте Державна судова адміністрація налаштована менш оптимістично: якби проблеми не було, навіщо просити внести зміни до закону щодо недоторканності стажу? Докладніше про це у статті "Стаж збився з рахунку".
Генеральна прокуратура продовжує звертатися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів з поданнями щодо відсторонення володарів мантій від посад у зв’язку з притягненням їх до кримінальної відповідальності. І якщо останнім часом приводом для цього було
обвинувачення суддів у винесенні завідомо неправосудних рішень, то тепер законників обвинувачують у хабарництві. Деталі - "У корупційній вирві".
Підстав для притягнення володарів мантій до відповідальності стало набагато більше. Відтепер за вчинення проступків законників можуть не те що на місяць чи три позбавити доплат, а й перевести до суду нижчого рівня. Зміняться правила подання скарг до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і для самих заявників. Про це читайте у матеріалі"Ремствуйте з обережністю!".
28 квітня збігає строк, відведений законом для призначення членів Вищої ради юстиції. Проте поки що з-поміж 5 суб’єктів призначення лише адвокатське середовища виявляє особливу активність у цьому питанні. Решта або не афішує перебігу обговорення своїх кандидатів, або… взагалі не квапиться з формуванням конституційного органу, відповідального за суддівські кадри. Як не дивно, але пасуть задніх саме ті, хто голосніше за інших ратував за якнайшвидше оновлення вітчизняної Феміди. Детальніше у статті "Контроверсійний вибір".
Громадські обвинувачі
До боротьби з корупцією вирішили долучити й громадськість. Планують вилучити з кодексу норму про відповідальність за незаконне прослуховування та обіг спеціальних технічних пристроїв, а докази, пред’явлені громадським обвинувачем, судам доведеться брати до уваги незалежно від способу їх отримання. Деталі -"Підозрюються всі?!".
Судова практика
Зі статті «Раз пошли на дело…» судді Судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області Богдана Томенчука ви дізнаєтесь, на яких
підставах організована група відмежовується від інших форм співучасті.
Через відсутність правової позиції вищих судів законники Івано-Франківщини не завжди наводять переконливі докази існування організованих груп і скоєння ними злочинів, належно не розрізняють злочин, скоєний організованою злочинною групою, від злочину, скоєного за попередньою змовою групою осіб, та стикаються з проблемами кваліфікації злочиних дій, скоєних двома особами.
Судові палати Верховного Суду в адміністративних, господарських і цивільних справах, розглядаючи, по суті, одне й те саме питання, роблять протилежні висновки. При цьому розширення повноважень найвищого судового органу не розв’яже цієї проблеми. Про це читайте у статті "Учотирьох під одним дахом" Андрія Потьомкіна, радника Юридичної групи LCF.
Своїм рішенням Верховний Суд суттєво ускладнив звернення стягнення на предмет іпотеки, коли житло купувалося не за кредитні кошти. Відповідно до правової позиції Суду боржник у такому випадку має отримати нове житло. Щоправда, хто повинен шукати його — незрозуміло, а тому розв’язувати проблему доведеться банку. Докладніше - у статті"Обмін на правах стягнення" Володимира Волянського, молодшого юриста ЮФ Spencer & Kauffmann.
Адвокатура
Закон не дозволяє правоохоронцям допитувати адвоката як свідка, позбавляючи його таким чином можливості здійснювати захист свого клієнта. Втім, слідчі не гребують погрозами захисникам приводом у разі їх нез’явлення на виклик. Та чи завжди правнику варто оскаржувати такі дії?
Про це читайте у матеріалі "Розвідка боєм" Марії Островської, заступника голови комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області.