Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховна Рада прийняла в другому читанні Закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку
ПРАВОВІ ЗВІСТКИ
14 травня Верховна Рада прийняла Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (на основі законопроекту №1565 в редакції профільного комітету і з урахуванням двох правок, які стосуються призначення фізосіб-управителів будинків, в яких не створені ОСББ). Відзначимо, редакція, прийнятав першому читанні, була оціненанегативно.
Закон передбачає тотальну передачу прав з управління багатоквартирними будинками ОСББ або приватним особам, призначеним місцевою владою за конкурсом (якщо співвласники не створять ОСББ протягом року).Управителі-фізособи будуть призначатися на конкурсній основі виконавчим органом місцевої ради, на території якого розташований багатоквартирний будинок. У такому випадку ціна послуги з управління будинком визначається за результатами конкурсу, а договір про надання послуг з управління строком на 1 рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначений керівник. Якщо за місяць до закінчення зазначеного терміну жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий річний термін.
До визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створені об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року з дня набрання чинності Законом, послуги з утримання такого будинку надає підприємство-виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в багатоквартирному будинку до набрання чинності Закону.
Закон передбачає, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що знаходяться у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабміном.
Згідно з новою редакцією ст. 382 Цивільного кодексу всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), що несуть, огороджувальні і несе-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок і його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Також внесено зміни до Закону про ОСББ . Зокрема, встановлено, що кожен співвласник (його представник) у ході голосування має кількість голосів, пропорційну частці загальної площі квартири чи нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та / або нежитлових приміщень, загальна площа яких складає більше 50% загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень, кожен співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості всіх співвласників.