Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЮРЛІГА традиційно пропонує читачам ознайомитися з короткою підбіркою останніх подій судового світу
Верховний Суд України
Рішення суду про стягнення іпотечного майна не може бути скасоване на підставі мораторію
При розгляді справи № 6-46цс15 була сформульована правова позиція: встановлений Законом мораторій на стягнення нерухомого житлового майна громадян України, наданого як забезпечення зобов'язань за кредитами в іноземній валюті, не передбачає втрату кредитором права на звернення стягнення на предмет іпотеки (застави) у випадку невиконання боржником зобов'язань за договором, а лише тимчасово забороняє примусово стягувати (відчужувати без згоди власника). Закон про мораторій, який набув чинності 7 червня 2014, тобто після ухвалення рішення суду першої інстанції у справі, сам по собі не може бути підставою для скасування рішення суду.
Провадження у цивільній справі може бути закрито за наявності рішення по іншій справі, що набрало законної сили, у випадку, коли в обох справах тотожні одночасно боку, підстави і предмет позову
Розглянувши справу № 6-79цс15 про поділ майна подружжя за заявою про неправильне застосування пункту 2 частини 1 ст. 205 Цивільного процесуального кодексу , ВСУ вказав , що провадження у цивільній справі може бути закрито на підставі наявності рішення по іншій справі, що набрало законної сили, у випадку, коли в обох справах тотожні одночасно боку, підстави і предмет позову. У той же час прийняте на певних підставах рішення про відмову в позові за окремими категоріями справ при збереженні правовідносин, які спричинили звернення до суду, не є перешкодою для повторного звернення до суду зацікавлених осіб з метою вирішення спору.
Позовна давність не обчислюється з моменту підписання договору оренди землі, укладеного без волевиявлення орендодавця
Розглянувши справу № 6-48цс15 про визнання договору оренди земельної ділянки, додаткового договору та акту прийому-передачі ділянки недійсними, ВСУ роз'яснив , що якщо договір був укладений без волевиявлення позивача (експертиза встановила, що підпис не була здійснена орендодавцем), він є недійсним на підставі частини 3 ст. 203 і частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу . Обчислення початку перебігу строку позовної давності з моменту укладення спірного договору, виходячи з отримання плати за користування землею, суперечить нормам статті 261 ЦК.
ОСББ має право визначати внески на утримання будинку без урахування місцевих тарифів
Розглянувши справу № 3-28гс15 , ВСУ роз'яснив , що закондательства не передбачено твердження або погодження органами місцевого самоврядування розмірів внесків та платежів, визначених загальними зборами ОСББ. ОСББ не є виробником та / або виконавцем ж-к послуг, визначених відповідно до Законом«Про житлово-комунальні послуги», оскільки не надає і не виробляє таких послуг, а отже, і не формує цін чи тарифів на послуги, які підлягали б встановленню (затвердженню) органами місцевого самоврядування.ОСББ самостійно (своїми силами і / або із залученням на договірній основі інших юридичних і фізичних осіб) забезпечують утримання будинку та прибудинкової території та при визначенні розміру внесків (платежів) на такий зміст мають виходити з розміру витрат, передбачених кошторисом об'єднання, яка згідно ст. 10Закону про ОСББ затверджується загальними зборами членів об'єднання.
Будівництво в зоні всесвітньої спадщини слід узгоджувати з ЮНЕСКО
Розглянувши справу № 3-44гс15 щодо будівництва офісно-житлового комплексу в межах охоронної зони ансамблю споруд Софійського собору в Києві, ВСУ роз'яснив , що на території історико-культурних заповідників забороняється будь-яке будівництво, не пов'язане з прокладкою інженерних мереж, необхідних для заповідників, впорядкуванням території , відтворенням і реставрацією пам'яток історії та культури, і дозволяється будівництво тільки особливо важливих споруд за індивідуальними проектами. Крім того, Україна, яка зробила пам'ятник до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, добровільно взяла на себе зобов'язання щодо інформування Комітету всесвітньої спадщини через Секретаріат ЮНЕСКО про наміри розпочати або дозволити в зоні, що охороняється Конвенцією про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини , значні роботи по відновленню або нового будівництва , які могли б вплинути на цінність об'єкта всесвітньої спадщини.
Якщо рішення суду про недійсність іпотеки скасовано, вона діє з моменту запису в реєстрі іпотек
При розгляді справи № 6-53цс15 , предметом якого була суперечка про звернення стягнення на предмет іпотеки, Суд зробив правовий висновок про те, що в разі скасування незаконного судового рішення про визнання іпотеки недійсною, на підставі якого з Державного реєстру іпотек виключено запис про обтяження, дію іпотеки підлягає відновленню з моменту вчинення первинного запису в Реєстрі, яка виключена на підставі незаконного рішення суду, оскільки відпало підставу виключення цього запису. Це означає, що іпотека є дійсною з моменту внесення про неї первинного запису до Державного реєстру іпотек.
Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .