flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N 23 (1217). Анонс публікацій

08 червня 2015, 07:49

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 23 (1217). 6 - 12 червня 2015 р.



Судова влада

Члени робочої групи з питань правосуддя на своєму черговому засіданні не змогли остаточно визначитися з тим, чи доцільно закріплювати в тексті Основного Закону господарські суди як окрему ланку. Втім, щодо відокремлення «адміністративників» не заперечував майже ніхто, крім очільника Верховного Суду Ярослава Романюка. Докладніше про це у статті "Достукатися до Конституції".

Необхідність поширення альтернативних методів розгляду спорів і, відповідно, розвантаження судів застережень у експертних колах практично не викликає. Водночас дискусійним залишається питання: яким чином запровадити відповідні механізми, щоб не обмежити права громадян, і чи варто для цього вносити зміни до Конституції. Детальніше - "Медіація на найвищому рівні".

Розширення повноважень найвищого судового органу додало роботи «верховникам». Надходження заяв до ВС збільшилося в рази. До того ж ситуація ускладнюється тим, що до осені п’ята частина складу установи не зможе вершити правосуддя: одні — у зв’язку з досягненням 65-річного віку, інші — через перебування у відрядженні. Рятувальний круг «верховникам» можуть кинути Вища рада юстиції, Вища кваліфікаційна комісія суддів в парламент.

Питання лише в тому, коли вони це зроблять. Про це читайте у матеріалі "Верховне спустошення".

Рада суддів схвалила попередній перелік питань, які виноситимуться на обговорення ХІІІ з’їзду володарів мантій. У вересні служителі Феміди займуться звільненням та призначенням суддів Конституційного Суду. Деталі - "РСУ готується до з’їзду".

Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції вирішила, що може самостійно рахувати строк своєї діяльності. Не сподіваючись на рішення Верховної Ради, члени колегіального органу визначили: час, коли вони не мали змоги працювати через відсутність кворуму, має бути компенсовано. А значить, ТСК працюватиме ще 4 місяці. Водночас деякі члени комісії та судді побачили в такому рішенні порушення закону та намагання підмінити нардепів. Як це було дізнайтесь зі статті "У пошуках втраченого часу".

Не встигла нинішня влада прозвітувати про успішний 1-ий етап реформування вітчизняного судочинства, як на порядок денний винесена стратегія його подальшого вдосконалення. План від глави держави, схвалений 20 травня, справляє подвійне враження. Щось уже зроблене, і наявність у документі положень, які щойно реалізовані, може здивувати. Щось взагалі розходиться із законодавчими ініціативами Уряду та нардепів. А окремі завдання є не що інше як мрії про дуже далеке майбутнє. Докладніше -"Стратегія з довірою і без".

До проведення конкурсу серед резервістів на заміщення вакансій у судах залишаються лічені дні. Вперше охочі стати суддями, обрані відповідно до положень старого закону, апробують нові правила участі в змаганнях за мантії. Вища кваліфікаційна комісія суддів

намагалася зробити все можливе, аби забезпечити однакові умови конкурсу для кандидатів різних доборів. Проте виправити помилки попередників і законодавця їй не під силу. А кандидати, над якими нависла загроза вилетіти з резерву восени, змушені вдаватися до хитрощів. Детальніше про це дізнаєтесь зі статті "З чужими помилками у своєму монастирі".

Робота в комітетах

Профільний комітет ВР з питань правової політики та правосуддя не зміг зібрати у визначений час необхідної кількості своїх членів. І це незважаючи на те, що в порядку денному стояли доволі серйозні питання, такі як надання згоди на арешт судді та обговорення плану законодавчого забезпечення реформ в Україні, котрим поетапно визначено, які законопроекти та в які строки повинні готуватись. Про це читайте у матеріалі "Обійдемося без кворуму!".

Судова практика

На Кіровоградщині вважають, що на законодавчому рівні слід регламентувати, яка саме шкода вважається прямою і дійсною. Крім цього, необхідно вирішити питання, яким чином установлюється така шкода: на підставі даних бухгалтерського обліку про втрату майна або коштів чи висновку експерта. Це дозволить запобігти виникненню ускладнень, з якими стикаються законники, призначаючи судово-бухгалтерську експертизу.

Про це читайте у статті "Бий посуд — я заплачу!" Олександра Дуковського, судді Апеляційного суду Кіровоградської області.

Державна влада

Більшість країн світу тяжіють до президентської або парламентсько-президентської моделі управління. Це

пояснюється як економічними, так і культурними особливостями. При цьому саме посилення ролі глави держави приносить позитивні результати в тих випадках, коли в державі недостатньо політичної культури, а найбагатші люди мають надто великий вплив на економіку. До того ж, визначаючи розподіл повноважень органів влади, необхідно згадати історичний досвід нашої держави.

Про це читайте у статті "Перетворення за історичними лекалами" Всеволода Речицького, експерта Громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини», к.ю.н., доцента кафедри конституційного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.

Бізнес

Учасники ринку інтернет-торгівлі в цілому позитивно оцінили підготовлені зміни регулювання електронної комерції. Водночас експерти звернули увагу на те, що частина визначень розмиті, а деякі положення просто зайві, оскільки вже містяться у законодавстві. Детальніше - "Від де-факто до де-юре".

Аби наповнювати український бюджет податками від бізнесової діяльності на територіях, непідконтрольних державі, підприємці вимушені знаходити можливості для роботи, домовляючись із тамтешніми суб’єктами владних повноважень. Правоохоронцями ж такі «домовленості» розцінюються як фінансування тероризму та тягнуть за собою кримінальну відповідальність. Докладніше про це читайте у статті "Прибуток або тюрма".

Закон і Бізнес