flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВК підготувала негативний висновок щодо української люстрації

11 червня 2015, 12:04

 Україні загрожують санкції ПАРЄ

 

19 червня 2015 року, на черговому пленарному засіданні Венеціанська комісія планує затвердити висновок щодо українського законодавства про люстрацію. Висновки, зроблені в ньому, негативні, а тому ПАРЄ може накласти санкції на Україну.



Текст проекту висновку, який буде прийнятий у Венеції, розмістив на своєму сайті екс-перший заступник глави Адміністрації Президента України Андрій Портнов, зазначивши ключовий момент: висновки негативні для української влади і дискредитують основні положення впроваджених у країні люстраційних порядків.

«Сенс його завчасного оприлюднення - відбити охоту у владних функціонерів ходити європейськими коридорами, намагаючись знайти приватні підходи до членів Комісії в надії дописати щось цінне у вже підготовлений проект документа», - так пояснив він мотиви оприлюднення документа.

Нагадаємо, в грудні минулого року Венеціанська комісія в пух і прах рознесла український закон про люстрацію, зазначивши, що він порушує права людини. Українській стороні дали час до червня з умовою переробити закон. Якщо цього не станеться, Україні можуть загрожувати санкції від Парламентської асамблеї Ради Європи. А справи незаконно люстрованих чиновників можуть потрапити до Європейського суду з прав людини.

Основні тези, адресовані ВК української влади, наступні:

1. Венеціанська комісія нагадує українській владі, що люстрація не є і не повинна розглядатися, як аналог кримінального переслідування або кримінальних санкцій.

2. Комісія звертає увагу, що люстрація та протидія корупції - це різні заходи, об'єднання яких в одному законі не є оптимальним.

3. Венеціанська комісія негативно сприймає висловлювання представників влади про велику кількість люстрованих осіб, вважаючи, що це призведе до порушення особистих прав громадян, проблемам функціонування державної служби, створенню атмосфери загального страху і недовіри.

4. Українська влада внесла плутанину в питання люстрації суддів, а щодо Закону про відновлення довіри до судової системи України в травні 2014 року Рада Європи вказала на необхідність його перегляду. Комісія також констатувала, що українська влада не виконала своєї обіцянки і не передала поправки для оцінки до Ради Європи.

5. Пропозиція української влади розширити список люстрованих осіб за рахунок кандидатів у депутати парламенту, мерів міст та місцевих депутатів, на думку Комісії, суперечить фундаментальним принципам верховенства права.

6. Комісія піддала критиці норми, що стосуються позбавлення права на професію осіб, які займали посади при колишньому Президентові України, зажадавши від авторів закону роз'яснень ряду норм, назвавши їх радикальними.

7. Комісія констатувала, що закон про

люстрацію суперечить положенням Кримінального кодексу, встановлюючи процедуру в обхід судового контролю. А заборона на зайняття посад в три рази перевищує строк, встановлений КК України. Комісія також дійшла висновку, що закон призведе до заборони займати посади тисячам людей за дрібні невідповідності у фінансових документах і до їх зрівнювання з особами, які вчинили серйозні кримінальні злочини.

8. Венеціанська комісія звертає увагу на те, що характер люстраційної процедури не є безперечним і існує ризик, що практика виконання закону може характеризуватися відсутністю єдиного підходу або стати інструментом для зведення особистих або політичних рахунків.

А.Портнов зазначив, що Венеціанська комісія виявила десятки інших великих і дрібних проблем, пообіцявши написати про них пізніше.

Закон і Бізнес