flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Експерти радять Україні запровадити інститут масового позову

16 червня 2015, 16:31

 Багаторічним скаргам володарів мантій на переобтяження однотипними провадженнями може бути покладено край. Розвантажити вітчизняні суди, на думку українських та іноземних експертів, можна шляхом запровадження інституту групового або масового позову.



Як розповів під час круглого столу голова Верховного суду Литви Римвідас Норкус, дискусії з питань колективного позову в Європейському Союзі розгорілися ще 1985 року. Він припустив, що однією з причин запровадження цього інституту був пошук ефективного інструменту захисту прав споживачів. «Права споживачів, дрібних інвесторів, порушення конкурентного права є основними галузями, де збитки окремої особи не видаються завеликими, втім, загальний обсяг збитків може бути величезним», — наголосив прибалтійський гість.

Р.Норкус також повідомив, що в Литві цивільний процесуальний кодекс з 2002 року передбачає можливість пред’явлення у встановленому законом порядку колективного позову для захисту публічного інтересу. Проте через відсутність на той момент належного правового механізму застосування цього інституту й судової практики із цього питання «заморозила» реалізацію новели аж до 2011 року. Адже саме тоді уряд Литви прийняв постанову про затвердження концепції колективного позову.

Водночас уже досить тривалий час практикарозгляду групових позовів успішно реалізується в Нідерландах. Розповідаючи про особливості таких справ, колишній суддя апеляційного суду м.Амстердама Берт Маан зауважив, що здебільшого по судовий захист своїх прав до голландських судів звертаються незадоволені якістю товарів споживачі, які звикли об’єднуватися у спілки для більш ефективного процесуального захисту.

Про те, чи зможе українська Феміда імплементувати у своє процесуальне законодавство інститут групових позовів та які поради із цього приводу дають українським правникам вітчизняні вчені й народні обранці, читайте в наступному числі «ЗіБ».