flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВСУ вказав на причини недійсності договору дарування

30 червня 2015, 17:38

 Волевиявлення дарувальника, вчинене у важких обставинах і на невигідних умовах, не може вважатися вільним

 

ПРАВОВІ ЗВІСТКИ

На засіданні Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України 3 червня 2015 було розглянуто справу № 6-232цс14 , предметом якого був спір про визнання договору дарування недійсним та відновлення права власності на квартиру.

При розгляді ВСУ була сформульована правова позиція щодо дійсності правочину, вчиненого у важких обставинах. Роз'яснено, що згідно з ч. 3 ст. 203 Цивільного кодексуволевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. За змістом ч. 1 ст. 233 ЦК угода, укладена особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнаний судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такої угоди.

За змістом зазначених норм матеріального права при укладенні договору дарування волевиявлення дарувальника має бути спрямоване на добровільне, безоплатне, без будь-яких примусів (життєвих обставин або впливу сторонніх осіб) відчуження належного йому майна на користь обдаровуваного.

Разом з тим операції, що здійснюються особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, характеризуються тим, що особа їх вчиняє добровільно, усвідомлює свої дії, але змушене це зробити через важкі обставини і на вкрай невигідних умовах, а тому волевиявлення особи не є вільним і не відповідає його внутрішній волі. 

 

Всі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM , створеної для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ або придбайте VERDICTUM .

Сайт "ЮРЛІГА"