flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Анонс публікацій

10 липня 2015, 15:06

 Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 28 (1222). 11 - 17 липня 2015 р.



Судова влада

Пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного Суду з проханням перевірити на відповідність акту найвищої юридичної сили положення закону «Про судоустрій і статус суддів», якими врегульовано питання розміру щомісячного довічного грошового утримання володарів мантій. Експерти припускають, що рішення КС, з одного боку, поновить гарантії незалежності служителів Феміди, а з другого — викличе шквал критики в суспільстві. Деталі: "У конституційних тенетах".

У червні сплинув строк, відведений законом для того, аби Кабінет Міністрів переглянув власну постанову щодо умов оплати праці співробітників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів і узгодив її з новою редакцією закону «Про судоустрій і статус суддів». Але Кабмін не квапиться цього робити. Тож працівники апарату вирішили через суд змусити Уряд виконати свій обов’язок. Докладніше у статті "За гідну зарплату!".

"Любов до суду в мене давня. Та, як кажуть, кого люблять, того й чублять. І підстав для такої любові та чублення було і є багато. Керуючись гаслом «Погляд професора не може бути спрямований лише в одному напрямку», постійно заглядала в «чужу» сферу. І незаангажованим оком дозволяла собі подивитися на проблеми не тільки

земельного, а й кримінального матеріального і процесуального права" - пише у статті "Ми всі навчалися потрохи…", або Як буквальне розуміння положень КПК стає на заваді доступу до правосуддя" Зорислва Ромовська, професор, завідувачка кафедри цивільного, господарського і процесуального права Академії адвокатури України.

Конституція

10 років тому, 6 липня 2005 року, Верховна Рада ухвалила Кодекс адміністративного судочинства, в якому визначила повноваження адмінсудів щодо розгляду справ, порядок звернення до них і порядок здійснення адміністративного судочинства. Саме прийняття цього документа уможливило розпочати у вересні 2005 року розгляд перших справ Вищим адміністративним судом. З огляду на європейський досвід логічним кроком на шляху розвитку цієї юрисдикції має стати її виокремлення від системи судів загальної юрисдикції на чолі з Верховним Судом.

Докладніше про це: Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло:  «Україна повинна підтримати європейську тенденцію до автономності адмінсудів»

Вищий господарський суд сказав своє слово в процесі підготовки змін до Основного Закону, наполягаючи на збереженні чотириланкової системи. Хоча Конституційна комісія висловлює й альтернативну точку зору. Про це читайте у статті "Підпора стабільності".

Наукову громадськість та юристів-практиків сколихнули пропозиції окремих політиків, науковців та очільників адміністративних судів щодо кардинального перетворення судоустрою та виокремлення адміністративного судочинства. Ці пропозиції

передбачають існування Верховного адміністративного та Верховного судів як окремих інстанцій, кожний з яких очолюватиме відповідно загальну та адміністративну юрисдикцію. Чи існує практична необхідність у повному виокремленні адміністративної юстиції?

Над цим питання у статті "Міфологія відокремлення" розмірковує Олег Подцерковний, член Конституційної комісії, доктор юридичних наук, професор.

Адвокатура

Аби запобігти одержавленню адвокатури в системі безоплатної правової допомоги, Рада адвокатів України створить спеціальну комісію. Передбачається, що вона має виявляти порушення, які допускає Міністерство юстиції при виконанні меморандуму, укладеного з правниками, щодо БПД. Однак окремі фахівці говорять про зовсім інші цілі створення комісії. Деталі - "У пошуках скарбів".

Правнича спільнота спромоглася на об’єднання. Але якою ціною? Головним став принцип «всі проти одного», а точніше — проти чотирьох. Під час останнього етапу ІІІ з’їзду адвокатів з посад були усунуті три керівники самоврядних органів, а одного піддали професійному осуду. При цьому жоден з них не мав можливості висловитися на свій захист, адже не був присутній на форумі. Докладніше у статті "Секрет правничої консолідації".

У Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури нарешті розглянули та ухвалили рішення з питання можливості перерозподілу скарг на осіб, яких обрано до органів адвокатського самоврядування. Водночас розв’язання цієї проблеми змусило комісію також прийняти рішення щодо розмежування юрисдикції КДКА Києва та

Київської області.

Про це читайте у статті "Юрисдикція — за робочим місцем" Анастасії Сергеєвої, голови секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Прокуратура

Оновлення стандартів функціонування правових інститутів і правоохоронної діяльності хоч посідає другу сходинку в рейтингу популярності після судової реформи, втім, увага до цього вектора реформування щонайдалі посилюється. Більшість фахівців цікавить питання повноцінного введення в дію 15 липня закону «Про прокуратуру». Адже з огляду на останні пропозиції нардепів запустити двигун прокурорської реформи вдасться не відразу. Про це ви дізнаєтесь з матеріалу "Без нагляду та політики".

Судова практика

Судове рішення не завжди ставить крапку в цивільному спорі. Аби забезпечити максимальний захист прав та інтересів учасників процесу, законодавець дає можливість вимагати повторного розгляду справи у зв’язку з нововиявленими обставинами, які не могли бути відомі раніше.

Детальніше у матеріалі "Процесуальне дежавю" Наталії Білик, голови Літинського районного суду Вінницької області.

Кредити

Верховна Рада продемонструвала, що не готова по-справжньому розв’язати проблему валютних вкладників. Підтримавши реструктуризацію боргів, нардепи вже наступного дня почали відкликати свої голоси та доводити, що натиснули кнопку випадково. Як наслідок, програють самі валютні позичальники, і країна загалом.

Докладніше - "Популізм на кілька днів".

Земля

Законодавство визначає низку суб’єктів, які можуть отримати земельні ділянки в постійне користування, але не встановлює, в яких випадках їхні вимоги мають бути задоволені. Як наслідок, охочі отримати землю шукають різні способи відстояти своє право. Але експерти переконані: найефективніший спосіб розв’язати проблему — взагалі відмовитися від застарілої норми. Про це читайте у статті Спокуса для «особливих».

Закон і Бізнес